Akik szerint szocializmusra lenne szükség, hogyan képzelik el a megvalósítását?
A szocializmus nem működőképes, ahogy ez a vadkapitalizmus felé ,elhajló mai rendszer sem az.
Ami működhetne az a keynsenáriusi alapokon nyugvó klasszikus kapitalizmus, amiben nincs tejhatalma a tőkének, léteznek az ellensúlyok kiegyenlítő hatásai.
Persze ez nem lenne egyszerű a mai globálnyik irányban, de vagy valami hasonló felé tér el a világ, vagy nagyon kemény vadkapitalizmus felé haladunk.
Ez a korszak 1950-1985 között jellemző volt a fejlett világra és hozta el a társadalmak számára az aranykort, a gazdaságok számára a fenntarthatóságot, azt a jólétet ami máig tart. Sajnos a keleti blokk ebből teljesen kimaradt.
"ahogy ez a vadkapitalizmus felé ,elhajló mai rendszer sem az. "
Hogy jön le neked a vadkapitalizmus ebből a mai nyuggerszocializmusból, ami Magyarországon működik? :)
"Szerintem nem szocializmusra, hanem kommunizmusra lenne szükségünk,..."
Mesélj nekem a jóléti, kommunista országokról? Hol találtál ilyet? :)))
""ahogy ez a vadkapitalizmus felé ,elhajló mai rendszer sem az. "
Hogy jön le neked a vadkapitalizmus ebből a mai nyuggerszocializmusból, ami Magyarországon működik? :)
Félelmetes hogy vannak akik csak a szocrendszer felől képesek megközelíteni a vadkapitalizmus fogalmát.
A helyzet az hogy a világ folyamatosan változik, így a fogalmak tartalmi sem lehet statikus.
De semmi baj, válaszolok röviden.
Aki azt hiszi hogy itt nyuggerisztán van, az hatalmasat téved. Ugyanis összehasonlítva mi sem költünk az átlagnál többet a nyuggerekre. Teljesen más problémái vannak a gazdaságunknak, amit a nyuggerek megsarcolásával nem lehetne megoldani. Persze lehetne variálni ha kedvező irányba alakúlna a gazdaságunk szerkezete, pld a 90e feletti nyugdíjak 90e feletti részének a megadóztatásával.
Miért is alakul a vadkapitalizmus!
A mintaszerű vadkapitalizmus, ami a 19sz ban és azelőtt volt, az elképzelhetetlen weimari köztársaság vívmányai után.
A nagytőke sem ebből az irányból támad.
A nagytőke kihasználva a két polusú világ megszűnését és a neoliberális és globális hatásokat egyszerűen egyre kevesebb adókat (adóverseny) és béreket fizet. A fejlett világban növeli a tőke szabad áramlása a munkanélküliséget, ami csak azért nem volt az elmúlt 15ben csak azért nem látszott mert gigantikus hitelből finanszírozták magukat az államok és a társadalmak is.
Még a nagy USA is olyan eladósodottságon ment át ami mára az egész világgazdaságot instabillá teszi.
Nyilván a fedezetlen költekezés nem tarthat örökké és ma már élesen szembesülünk azzal a helyzettel hogy a középosztályon hajtják be a kormányok a nagytőke megszűnt adó és jövedelem kiáramlásának a hiányát.
Ma már patt helyzet van, hiszen a fogyasztás rovására megy minden így nincsenek megfelelő befektetések ami viszont gerjeszti a munkanélküliséget stb stb.
Teljesen nyilvánvaló hogy a szocrendszerek megvágása vagy a bérek adócsökkentése nem lehetséges. A nagytőke mára teljesen elszabadult és az államok felé nőtt.
Mára kialakult a világgazdaságot felszabdaló periféria és centrum, és a WTO az IMF stb a nem létező szabadpiacra hivatkozva tartja kézben a nagytőke számára kedvezően a világ fejlett gazdaságait. Jellemzően csak azok a gazdaságok képesek fejlődni akik ezekben a szervezetekben nem tagok az az a Bric országok.
Persze ha a fejlett országok visszaesnek akkor a Bric országok sem növekedhetnek fenntarthatóan.
Szóval nem csak a 19sz i vadkapitalizmus létezik, ahogy a klasszikus kapitalizmust felváltja a globális kapitalizmus úgy kialakul az új alapokon épülő vadkapitalizmus.
14:19
"Teljesen nyilvánvaló hogy a szocrendszerek megvágása vagy a bérek adócsökkentése nem lehetséges. "
Dehogynem, éppen ez az, ami kell! :)
A mostani válság oka nem valamiféle globális vadkapitalizmus, hanem a túlterjeszkedett és fenntarthatatlan (szocialista) jóléti államok modellje.
Először is visszahoznám a jól működő TSZket.Keleti piacot is újra tárgyalnám.Oroszok még most is tonna számra vásárolnának jó magyar élelmiszereket.Visszaállítanám a magyar húsipart.Autóbusz gyártást és kamiongyártást is -Ikarus,Rába.Bár,ha jól tudom utóbbi még működik,igaz sokkal kevesebb dolgozóval.
Egyszóval lenne bevétele is jócskán az országnak.
Hosszú távon ez megérné.
Kevesen veszik azt észre,ha egy országban van jó ipar és egyebek,az jól működik.
Az autó és egyéb iparok is húzóerők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!