Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért jó a privatizáció?

Miért jó a privatizáció?

Figyelt kérdés

Én nem értem miért jó az, h ha van egy állami cég, ami nonprofit vagy nem, de nem is ez a lényeg és akkor eladjuk, hogy más meg lehúzva az embereket szarrá keresse magát?

Jó, tudom, mert a kajli szöveg, h majd ha magánkézben lesz akkor itt aztán rögtön minőségbeli fejlődés lesz meg bla bla bla..

Szal miért?



2013. ápr. 26. 12:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Kunce is megmondta, hogy az állam rossz gazda ! Sok pénz meg energiabefektetés kell egy cég működésének fenntartásához pl piacot kell keresni stb és ez fárasztó, ezért kell eladni mindent. Fizesse a dolgozókat az aki megveszi a céget, de ugyanúgy fizeti az adót az államnak és itt költi el a dolgozó a lóvét.


Ott bukták el, hogy a legtöbbje csak piacot akart szerezni itt, így szándékosan becsődőlték a céget és most importáljuk a vacukat drágán :S Aki mégis itt gyárt, azok adókedvezményt kaptak, így nem fizetik az adót sem és vissza nem térítendő állami támogatásra milliárdokat, így végül a dolgozók pénzét is az állam állja, utána meg tovább lépnek :-(


Ezt elcssztük, de már nem csesszük el többet... bár már nincs is mit, mert eladtunk mindent :S

2013. ápr. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem ennyire egyszerű.


A monopol területeken egyátalán nem jó, hiszen az államnak csak többe fog kerülni a szabályzás miatt mint előtte.

Vannak területek a versenyszférában ahol a hatása jó lehet, viszont a mindenáron és spontán privatizálás nem jó.

Ami meg nálunk ment a bohózat.

vajon mit vett meg olcsón elsőnek a tőke?

Ami amúgy is jól működött, hiszen nem ostoba.

Másodiknak ami konkurenciát jelentett az elsőnek miután megvette.


És itt vége is a dolognak, mert a tőke nem olyan barom hogy azt megvegye ami nem hoz hanem viszi a pénzt, azt bezártuk magunk.


Persze sok sok esetben olyan céllel vettek a nyugatiak aminek az okai csak később derültek ki.

Cukor, növény olaj stb stb


Én olyan privatizációról még nem hallottam ami hozott volna valamit a nemzetgazdaságnak a társadalomnak.

2013. ápr. 26. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Az állám rosz cég vezető.

Egy cég árszabásába bele szólna a politka ami rontaná a nyereségét és verseny képeséget.

Az elbocsátások is politakai űgy lenne .

A vezetőik nem lenének érdekeltek a nyereséges müködtetésben hisz az állámtol kapnák a pénzüket igy a vezetés szinvonala romlana és a nagy koropciós lehetőségek És az a legfontosabb mert akinek nem érdeke nem fog embereket kirugni lecserélni őket gépekre hogy nővelje a versenyképeségét a cégnek.

Probléma lene a bevétel viszaforgatásában a céghez jó esélyel másra kőltené az álam igy nem tud feklődni egy álami cég.

Ha veszteséges akor is tolja bele a pénzt példa a BKV azt a monopol hejzete miat szerintem sem jó privatizálni. De ha nincs monopl hejzet akor e jó a privatizálás .

2013. ápr. 26. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Magyar állam rossz gazda mert baloldalai vezetőknek ez volt az érdeke ... minden egyes privatizáció előtt prémium végkielégítési botrányoktól volt hangos a sajtó ... Talán nem véletlenül, hogy hamarabb elfogadjuk a NÉMET vagy a FRANCIA állami energia szolgáltatókat.

Nyugodtan rá lehet keresni, ha nem is 100%ben, de többségi tulajdonosként vagy komoly részvényesként vették át a magyar energia piacot. Nem csoda, hogy jobboldlai politikusok is felszólaltak, a fidesz ellen ez már az ő érdekeltségüket is sérti ...

2013. ápr. 26. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
A kérdezőnek igaza van. Teljesen logikus, hogy ha van egy állami cég, ami nyereséges és azt eladjuk magánkézbe, akkor az új tulaj annyi manit akar majd belőle kisajtolni és olyan gyorsan, amennyire az csak lehetséges. És senki nem kötelezi őt arra, hogy az éhbérnél többet adjon a munkavállalóinak, mert hát neki az is nyereség, hogy minél kisebb fizetést ad havonta.
2013. ápr. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A régi nyereséges állami válalalatokat, amik hazai piacra termeltek és nem kellett hitelt felvenni fejleszteni azokat már régen eladták ...

Hitel felvétel mait újabb csőd hullám következett be hiszem az alapkamatot 20-30 % között tartották 7 évig ... ennyi idő alatt az is kivérzett, aki képes volt egy évben ilyen mennyiségű kamatteher mellett valami profitot is összehozni ..

2013. ápr. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Valóban komplexebb a helyzet. Sok állami cég pénznyelő, képtelenek ésszerűen gazdálkodni, képtelenek munkában és eredményességben felvenni a versenyt a piacról élő cégekkel.

Sok helyen megy a pazarlás, mert nem a MIÉNK, nincs tulajdonosi szemlélet. Ami mindenkié, az senki sem. Nem kell odafigyelni rá, majd az állam helyrehozza.

Egy piaci cég kénytelen ésszerűen fenntartani magát, hogy minél kevesebb veszteséget, vagy több profitot termeljen.

Ugyanakkor az is igaz, hogy nem minden hivatalnok idióta, és nem minden piaci cég ésszerű és logikus. Vannak nagyon jó önkormányzatok is!


Emellett egy állami cég, vagy intézmény olykor magasabb érdekek, vagy értékek mentén akár veszteséges is lehet- hosszú távon is, egy piaci nem. Vegyük pl. a tömegközlekedést. A világon sehol sem tudna nyereséget termelni olyan feltételekkel, mint nálunk- diák, nyugdíjas kedvezmény, stb. Az, hogy mégsem törlik el a kedvezményeket, annak szociálpolitikai és politikai oka van. Egy privát cégnél ilyenek nincsenek. Ha nem termel elég nyereséget, egyszerűen bezárják, vagy átalakítják.

2013. ápr. 26. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

A 2-esnek annyiban igaza van, hogy ami Magyarországon a 80-as évek végén és a 90-es évek közepén lezajlódott, az nem volt egy teljes mértékben átgondolt dolog.


Az viszont nem igaz, hogy az országnak nem volt hasznos, hisz olyan szinten veszteséges "boltokat" adott el, amit ha nem tesz meg, akkor konkrétan csődbe megy az ország. Az más kérdés, hogy nem így kellett volna.


Az állam általában rossz gazda, mert a tulajdonosi érdekek, amik egy cég működését hatékonnyá kényszeríti nincsenek meg. Kvázi nincs tényleges tulajdonosi elvárás. Ráadásul ezek a cégek a korrupció melegágya.


A hatékony állam erős, de kicsi. Nem foglalkozik a nem állami feladatokkal.

2013. ápr. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
németek franciáknál miért nem pazarló az állami cég? sőt képesek kelet-európában is minden energia szolgáltató felvárásolni ? mitől van nekik ennyi pénzük? mondjuk ez edf, ami 85% állami tulajdon ...
2013. ápr. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 ConnectCare ***** válasza:
59%

Szerintem érdemes jogi oldalról is megközelíteni a dolgot. Kell-e, hogy neked, mint állampolgárnak jogod legyen megvalósítani egy jó ötleted úgy, hogy vállalkozol és versenyzel a többi céggel. Ha azt mondod, hogy igen, ez jó dolog, akkor fel kell tenni a kérdést, h. mi van akkor, ha te pl. vasúttársaságot akarsz. A mai szitu szerint ezt el kell felejtened. De ha "jó állam" akarsz lenni, megengeded ezt az állampolgárodnak (máskülönben őt elnyomó állam vagy), aki versenyezni fog a te állami szolgáltatóddal. Ekkor egyrészt a feladat már el van látva és így felesleges erre költened az adóbevételeket (hiszen erre is figyelsz, mert jó állam vagy) vagyis meg kell szüntetned az állami céget. De ha nem is teszel így, akkor is felmerül, hogy igazságos-e az, hogy az "Első Magán Vasúttársaság" beadózik neked mondjuk 10 milliárdot, te meg ebből a MÁV-ra költesz, mondjuk 8-at, vagyis burkoltan az "Első Magán Vasúttársasággal" finanszíroztatod annak a konkurenciáját. Szerintem ez sem korrekt (emiatt indított pl. a Wizzair eljárást a Malév ellen anno).



A végén mindig az jön ki, hogy a korrekt megoldás az állami szerepvállalás megszűnése. Ezért kell privatizálni ahhoz, hogy "jó állam" lehess.

2013. ápr. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!