Nagy baj hogy engem az egész mondva csinált Trianoni probléma hidegen hagy? Mire jó ez az egész felhajtás?
Mit adtak érte?:)
Egyébként eleve hibás következtetésen alapul, amit mondasz. A másik válaszoló azt mondta, a magyarok voltak itt az első államalkotó nemzet. Te azt mondtad, az nem számít. Erre mondta ő hasonlatként, hogy mi lenne, ha beköltözne hozzád, mondván, hogy az nem számít, hogy te voltál előbb ott, a te házad. Azt mondtad válaszul, hogy "az te vetted az előző tulajdonosától". Itt viszont eleve nincs "előző tulajdonos", vagyis ugyanoda jutunk vissza.
A Kárpát-medencében a honfoglalás idején nem volt államalakulat, a Morva Birodalom épp előtte bomlott fel a Szvatopluk halála után elinduló testvérháborúban. A frankok pedig Pannóniát nem lakták, hanem csak hűbéres, adóztató tartományként kezelték. Lakosság terén pedig nagyon alacsony népsűrűségű volt ez a hely. Az itt elszórtan lévő szlávok hamar beolvadtak a magyarságba.
Theotmár salzburgi érsek már 894-ben(!) beszámol róla panaszkodva, hogy a morvák "pogány [magyar] módra nyírják hajukat". A magyaroknál ugyanis az úgynevezett varkocs volt a hajviselet.
1) Hogy a manóba jön ide Izrael?
2) Izrael a XX. században alakult meg. A középkori, népvándorlási viszonyokat ne hasonlítsuk a mai időinkhez.
3) Nem mellékesen közlöm, hogy én Izrael létét sem ellenzem, csak azt nem fogadom el, hogy az ENSZ határozatok ellenére illegálisan bővítik a lakótelepeket Ciszjordániában, amely ma sem független állam.
"A házamat én vásároltam, az előző tulajdonosától.
A magyarok mit adtak az a Kárpát-medencéért cserébe az előző tulajdonosainak?"
Az avar-magyarok és a protoszékelyek testvérként fogadták, várták Árpádékat 895-ben. Ennyi.
Nem kellett egyetlen csatát megvívniuk a Kárpát-hazáért.
A morvák és frankok érkeztek hódítónak az Avar-Birodalom ellen. Csak hogy tudd...
Egyébként tényleg kiforgatod a szavaimat, mert itt a MAI élő kárpát-medencei népekről (magyar, román, szlovák, szerb, német) van szó, szándékosan tereled a szót.
Magyarok (és németek) által épített városokba telepedtek kisantanték.
Az tévedés, hogy nem kellett csatát megvívnunk a Kárpát-medencéért. Valóban ellenállás nélkül költöztünk be, de Pannónia, és a nyitrai terület nem a magyar fejedelemség fennhatósága alatt volt. Ismét a saját tanulmányom segítségével fejtem ki:
Arnulf keleti-frank király 899-es halála után meggyengült a frank hatalom a Dunántúlon, ezt kihasználva pedig a velük folytonos viszályban álló morvák benyomultak ezen területekre. A 900-ban Itáliából visszatérő portyázó magyar csapatok - melyek épp az előbb említett király megbízásából folytattak ott hadjáratot – szintén éltek a lehetőséggel, és a Bánhida melletti döntő csatában leverték a morva fejedelem seregét (hangsúlyozom, ez afféle "verseny volt" tehát, amiből mi kerültünk ki győztesen), így birtokukba vévén a dunántúli részeket, valamint az északra visszaszorult morva uralom hatalma alól a nyitrai területeket is elfoglalták, amellyel kialakult a teljes Kárpát-medence magyar fejedelmi kézben összpontosuló egysége. A vesztett ütközet okán megingott Morva Fejedelemséget pedig néhány évvel később, 902-ben egy hadjáratban végigdúlták, pusztították, s az ezután megszűnt létezni (erre több forrásunk van, így Bíborbanszületett Konstantin 950 körül keletkezett műve, "A birodalom kormányzásáról": "A türkökkel a következő népek határosak: [...] Nagy Morávia (vagy Ómorávia), azaz Sphendoplokos (Szvatopluk) országa, amelyet ezek a türkök mostanra teljesen végigpusztítottak és elfoglaltak.", illetve a morvákat keresztény hitre térítő Metód egyik tanítványa, Szent Naum szintén beszámol erről: "Nem sok év után eljöttek az ugrok, a peon nép és földjüket elfoglalták és elpusztították azt. Akiket azonban az ugrok nem ejtettek foglyul, [azok] Bolgáriába futottak. És földjük puszta maradt az ugrok hatalmában.") A források annyiban nem pontosak, hogy elfoglalást írnak, pedig a Morva Fejedelemség (a mai Csehország) nem került a magyarok uralma alá, vagyis ez inkább egy, a veszélyes szomszédságot kiütő hadjárat volt, birtokbavétel nélkül.
907-ben pedig egy százezer főt magába foglaló, és így háromszoros túlerőt képező frank-morva had indult el a magyarok teljes kiűzésére, és a korábbi állapotok visszaállítására. A retteget keleti harcmodorral, "a magyarok nyilaival" szemben azonban Pozsonynál megsemmisítő vereséget szenvedtek a személyesen Árpád által vezetett seregektől – így a magyar fejedelem lett a Kárpát-medence megkérdőjelezhetetlen és egyedüli ura. A magyarság hazát szerzett magának, és meg is tudta védeni azt.
Én pedig azon az elven vagyok, hogy akkoriban, a népvándorlások időszakában, mikor még nem alakultak ki államok, az "aki kapja marja" elvén minden vándorló nép honalapítása teljesen elfogadható volt. Azé a föld, aki birtokba veszi. Mivel a Kárpát-medence feletti fennhatóságra volt törekvés több részről is (frankok, morvák, bolgárok), de egyik sem terjesztette ki rá, a magyarok pedig megszerezték, és a túlerővel szemben meg is őrizték, így a honfoglalást nem lehet valamiféle leigázásnak tartani, mint akár a későbbi török időket, vagy más eseményeket, amikkel párhuzamba szokták állítani. Egészen mások a körülmények, és a lezajlás is.
hidegen ne hagyjon, megemlézünk, aztán abból kell építeni, ami maradt.
Egyébként gazdasági értelemben, és befolyás értelemben próbálják kb visszafoglalni Orbánék, befektetésekkel, támogatásokkal azokat a területeket, a többi izmolás, meg jajgatás csak politikai haszonszerzésre, feszültség szítására, valódi problémák elfedésére jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!