Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok a Horthy Rendsze...

Mit gondoltok a Horthy Rendszer választói jogáról?

Figyelt kérdés

Milyen volt a választójog akkoriban?


Ez idővel változott, de sohasem volt teljes, mint ma. Míg ma minden tizennyolcadik életévét betöltött fiatal választhat és választható. 1919 végétől kezdve azért nem így volt.

Először is Magyarországon a 24 évnél idősebbek számítottak felnőttnek. Azon felül legalább 6 évet kellett az illető férfinak magyar állampolgársággal rendelkeznie, és minimum fél éve abban a helyiségben laknia, ahol a választók listájára kerülhetett.


Külön említettem az előbb a "férfi választójogot" mert bizonyos volt "női választójog" is, de a nőkre fentieken kívül még vonatkozott egy másik szabály is. Csak az a nő választhatott, aki tudott írni és olvasni. Érdekes a férfiaknál ez nem volt feltétel. Vagy eleve úgy gondolták a törvényalkotók, hogy minden magyar férfi tud írni-olvasni, de a nők között számos még analfabéta?


Megválasztani valamilyen tisztségre csak a 30 évnél idősebbeket lehetett. 1922-ben újabb rendeleteket hoztak, ez a férfiakra vonatkozóan alig változott, nőknél viszont "bekeményítettek": csak a 30 évnél idősebb választhattak. 10 éves magyar állampolgárságra is szükség volt ehhez, valamint 2 éves lakásviszony ugyanott, bizonyos számú iskolát kellett végeznie a szavazni kívánó nőnek, sőt-csak akkor mehetett választani, ha volt legalább három törvényes gyermeke, jövedelme és önálló háztartása!


Igazából ezzel a női választók nagyobb részét kizárták a választási rendszerből. Így aztán nem csoda, ha 1938-ig teljes magyar lakosság (akkor körülbelül 8 millió fő) egyharmada rendelkezett csak választójoggal! Ráadásul sosem volt a törvényben emlegetett választójogról- a képviselők 80 százalékát nyilvánosan választották meg, vagyis faluban vagy városi körzetekben nem függöny mögött cédulákat kitöltve szavaztak az emberek, hanem nyilvánosan kellett kimondania, melyik pártra szavaz. Ez egyrészt megalázó volt, másrészt emberellenes, jogellenes, és sok visszaélésre adott lehetőséget azok részéről, akik választói irodákban szavazók által mondott pártok nevéhez tették az ikszet (vagy sem) Nem kétséges, hogy akik nem választásokat szervező kormánypártokra szavaztak, azokra később megtorlás várt. Ezért nyugodtan mondhatjuk, hogy a Horthy-korszakban a Demokráciának inkább csak torz képe volt fellelhető hazánkban.



2013. márc. 31. 19:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Korhű.
2013. márc. 31. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ok, de szerintetek ez a jó horthy rendszer?
2013. márc. 31. 19:57
 3/12 anonim ***** válasza:
48%

Hogy milyen volt, arra magad is megadtad a választ:


"...megalázó volt, másrészt emberellenes, jogellenes, és sok visszaélésre adott lehetőséget azok részéről, akik választói irodákban szavazók által mondott pártok nevéhez tették az ikszet (vagy sem) Nem kétséges, hogy akik nem választásokat szervező kormánypártokra szavaztak, azokra később megtorlás várt. Ezért nyugodtan mondhatjuk, hogy a Horthy-korszakban a Demokráciának inkább csak torz képe volt fellelhető hazánkban."

2013. márc. 31. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
20%

Ok, de szerintetek ez a jó horthy rendszer?


Kellene az Országnak még egy olyan vezető mint Horthy.

2013. márc. 31. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Se a Kádári atyáskodó állam nem kell, se Horthy Rendszer.
2013. márc. 31. 20:46
 6/12 anonim ***** válasza:
91%
A Horthy rendszer nem nevezhető demokratikusnak, még akkor sem ha volt néhány demokráciára emlékeztető eleme. Nagyon károsnak tartom, hogy a kormánypárt megpróbálja azt a korszakot restaurálni.
2013. márc. 31. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 lindmayer ***** válasza:
100%

és az ókori athéni demokrácia sem volt demokrácia? ugyanis ott csak a városi polgár szavazhatott cserépszavazásos módszerrel(nyilvános), az egyszerű szabad és a rabszolgák SEM szavazhattak. micsoda pofátlanság ez, kérem!!

a korabeli választási rendszert nem lehet és nem is szabad összehasonlítani a maival, a korabeli elvárásokkal és helyzettel kéne összehasonlítani

ezt érdemes elolvasni: [link]

és ezt neked külön ki is írom neked: "Tehát minden feltétel nélküli, teljesen szabad és általános választójog csak 1928 óta létezik! Ez a tényleges története a sokat dicsért angol parlamenti demokráciának."

mondjuk ez csak az angol helyzetet mondja, tehát a kor szellemének, vagy legalább is a kor szokásait követte a magyar választási rendszer is

és evvel hogy nem volt demokrácia inkább nem vitatkoznék

2013. márc. 31. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Már 1789-ben felvetették a női szavazati jogot és a teljes egyenlőséget.
2013. márc. 31. 21:28
 9/12 Dick Esmen ***** válasza:
Elsőre talán demokratikusnak tűnhet valakinek,de valójában egyáltalán nem volt az.
2013. márc. 31. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
48%
A Horthy-rendszer nem volt demokratikus, hanem félfeudális. Hatalmas főúri birtokok, bárók, grófok, hercegi hitbizományok (Festetich, Esterházy), még nagyobb egyházi birtokok, ezek mellett egy látszatra parlamentáris berendezkedés. És persze a még nagyobb banki vagyonok, birtokok, kastélyok. A képviselők nemesek voltak, néhány nagy gyáros kapott cimet-rangot (zsidók is) a Habsburgoktól, de munkás vagy paraszt nem kerülhetett be. És sok millióan nyomorban éltek. Ezt a rendszert akarják visszahozni?
2013. márc. 31. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!