Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit meséltek a szüleitek/nagys...

Mit meséltek a szüleitek/nagyszüleitek a Horthy-korszakról?

Figyelt kérdés
2013. márc. 7. 10:53
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
93%
Nem kellett mesélniük róla, mert már én is éltem akkor.
2013. márc. 7. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
66%
Nekem azt mesélték hogy félelemben éltek mert sokszor mondvacsinált okok miatt végeztek ki embereket.
2013. márc. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem sokan vannak, akik egyszeri áttétellel, vagyis közvetlen élmény alapján hallhatják. Ahány helyzet, annyi konkrét tapasztalat, ahány beállítottság, annyi interpretáció. És egyik sem tekinthető reprezentánsnak. Ezért szögezzük le: kellemes, vagy éppen borzasztó élmény lesz végigolvasni, de semmiféle következtetés nem vonható le belőle. Ha az előbbi volt a cél, az nagyszerű, ha az utóbbi, akkor eggyel több megtévesztő dokumentum keletkezik.


Egyébként a Horthy korszak sem volt egyforma. A legelején és legvégén voltak elképesztő túlkapások és borzalmak, de nem mindenütt. A közepén volt termelés, volt hiány, volt jó és rossz. Akinek akadt munkája, tisztességben dolgozhatott, ha jó volt a munkahely vezetése. Még aránylag tisztesen meg is élhetett belőle. Az élet nem sokban különbözött a maitól (a technikai színvonalat nem számítva). Voltak olyan mélyreható politikai lépések is, amelyeknek a körülmények alakulása folytán tragikus végkifejlete lett.

2013. márc. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
2-es, te nem a Rákosi-korszakkal tévesztetted össze? Horthy-rendszerben csak azt bántották aki adott okot rá.
2013. márc. 7. 11:27
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a dédanyám az egyik nemesi családnál dolgozott, a gyerekekre vigyázott és őket tanította.

A nagyszüleim szerint , nem voltak anyagi gondjaik , soha nem éheztek és a nemes család gyakran küldött ajándékot a gyerekeknek vagy valami "prémiumot" , a nagyanyám szerint a nemes család igen jól bánt a dédnagyanyámmal , az túlzás hogy családtagként de nagyon jól.


Ez nem tudom mennyire volt általános , de hallottam néhány nemes nem bánt jól az alkalmazottakkal.

2013. márc. 7. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Nekem is egyik dédapám kocsis, dédanyám meg szakácsnő volt az Eszterházyaknál. Ők is segítették ahogy tudták a falubeli szegényeket, például ruhákkal. Mindenkinek adtak munkát, senki nem halt éhen akkoriban.
2013. márc. 7. 11:32
 7/22 anonim ***** válasza:
37%

#4


Nem keverem össze. A Horthy-korszakban mindenki kivégeztek akire rá tudták fogni hogy komcsi vagy demokrata vagy épp csak azért mert zsidó. Ráadásul sokszor csak rá fogták emberekre hogy azok csak mert nem tetszett az arcuk és ilyen alapon sok ártatlan embert kivégeztek. Ehhez képes a Rákosi-korszak boldog békeidők voltak.

2013. márc. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
64%

Kérdező! Te miből állapítottad meg, hogy a #2 hazudik. Akár lehetséges is, de te miből állapítottad meg?

Csak azért kérdem, mert vagy van titkos forrásod (oszd meg velünk), vagy rágalmazol. Szeretném tudni, melyik esetről van szó.

2013. márc. 7. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
67%

Ha az abban az idősíkban létező nyugattal hasonlítjuk össze, figyelembe véve hogy mi egy Trianonnyi hátrányból indultunk, meglepően jó véleményünk lehet.

Elég zavaros idők voltak azok az egész világon, hatalmas problémákkal, ezért csak az akkori nyugattal vagy éppen kelettel van értelme összehasonlítani. Sajnos a balib oldal a mai normák alapján szeretné ledegradálni azt az időszakot, ami nagyon torz. Elég csak abba belegondolni hogy abban az időben az USA államainak döntő többségében a négerek nem utazhattak tömegközlekedéssel, és hatalmas volt a rasszizmus, míg nálunk szinte elhanyagolható.

Vagy míg nem a németek diktáltak gyakorlatilag nem létezett, legalább is összehasonlítva más nyugati országgal nem jobban az antiszemitizmus.

A gazdasági fejlődést pedig tényleg nem érheti kritika, hiszen még Trianon ellenére sem voltunk elmaradva a nyugattól. Pld az USA ban a mai szemmel hihetetlen 35-40% os munkanélküliség volt, Angliában lövettek a sztrájkoló munkások közzé, stb stb. Az az, ha a maga idejében és világgazdasági és politikai közegében keressük az alapot, akkor elmondható hogy a magyarok pariban voltak a nyugattal, sőt sok tekintetben meg is előzték.

2013. márc. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Én nem írtam olyat, hogy hazudik. Ő biztosan tud és hallott ilyen esetekről, én ilyet nem hallottam egyik ősömtől sem. Itt a környéken legalábbis nézetei miatt senkinek nem esett bántódása.
2013. márc. 7. 11:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!