Valóban gazdaságtalan lenne legalább néhány szánbánya újraindítása?
Szia!
A környékünkön három szénbánya is üzemelt annak idején és amikor bezárták ezeket, széttett kezű, értetlenkedő bányászok váltak munkanélkülivé, akik éppen arról panaszkodtak, hogy nem értik az egészet, hiszen óriási mennyiségű, kitűnő minőségű széntelepekről küldték el őket. Ráadásul a technológiájuk semmivel sem volt elmaradottabb, mint azon országoké, akiktől aztán megvásároltuk a szenet.
Szóval a versenyképtelenségről szóló rémhírek ordas hazugságok voltak. Azt nem kétlem, hogy az azóta nem fejlesztett technológia, időközben lemaradt más országokétól, de ezt a lemaradást nyilvánvalóan lehetne pótolni.
Valószínű gazdaságtalan lenne, mert ha nem lenne az, valamelyik magyar politikus vagy külföldi befektető cipruson bejegyzett vállalata már termelné a szenet.
A külszíni fejtés egyelőre még gazdaságos a Mátrai Erőműben, de a mélyművelésű bányák a vékony hazai szénrétegek miatt gazdaságtalanok. És mára már a képzett munkaerő is hiányzik, kiöregedtek.
A bányabezárások fő oka az EU környezetvédelmi politikája, így hazai erőmű már biztosan nem fog épülni mélyművelésű bányára, de szerintem ezt a lakosság is ellenezné.
Esetleg azt tudnám elképzelni, hogy néhány kisebb bányát újranyissanak kis termeléssel a lakosság ellátására. Az emelkedő gázárak és tűzifa árak miatt elképzelhető, hogy nyereségesen lehetne értékesíteni a szenet a vidéki lakosságnak. Rájuk még nem vonatkoznak a szigorú környezetvédelmi szabályok.
# 15!
Pedig érthető az előtted válaszoló írása. Ezt legfeljebb szándékosan nem lehet érteni.
A te gondolatmeneted alapján a sikerágazatnak minősülő agráriumot sem szabadott volna leamortizálni, mégis megtették, aminek köszönhetően nyomhatod magadba a kínai fokhagymát, spanyol paprikát és a szlovák tejet.
Ha az elítélteket dolgoztatnák a bányákba,akkor lenne ingyen munkaerő,és működhetnének továbbra is.
Ha már egy börtönnek több jut élelmeztetésre,mint egy kórháznak,akkor már legyen is valami hasznunk az egészen.
Annyiban nem érthető, hogy két totálisan különböző dolgot próbál egyként kezelni, ahogy Te is.
Annyiban meg sajnos érhető, hogy pontosan értem, mit nem ért.
Már megfigyeltem, hogy ezen a honlapon nagy divat a konkrét, célirányos kérdéseket az egekig általánosítani, hogy bele lehessen vinni a pártpolitikát, és hogy hozzáértés nélkül is lehessen róla vitázni :P
A szénbányászat és a mezőgazdaság ilyen.
De ilyen a spanyol paprika és a kínai fokhagyma is. Az egyik egy vám- és kvótamentes zónán belülről érkezik, így nem esünk hanyatt a meglepetéstől, ha viszonylag könnyen kicsinálja a hazait. Mellesleg a spanyol mezőgazdaság legjobb tudásom szerint - de javíts ki, ha vannak konkrét számaid - nem kap arányaiban nagyobb támogatást a magyarnál.
A kínai fokhagymának viszont át kell jutnia az EU ultraprotekcionista külső határain, aztán meg kell küzdenie azzal is, hogy a fogyasztók azért hajlamosak kicsit többet adni a hazai rosszabb minőségűért is, ugyanolyan minőségűből pedig bőven nyer a hazai, ha nem nagyon sokkal drágább.
És mi ennek a tanulsága a szénbányászatra nézve? Semmi.
A tudatos tönkretételtől meg nekem is ökölbe szorul a talpam, annyira szép populista, demagóg gondolat, de mindenképpen oda jutunk, hogy istenigazából senkinek nem állt érdekében ezt tenni... szóval, bár ahogy egyikünk sem, én sem látok bele mindenbe, de a jelenlegi információim alapján nincs jobb magyarázat, mint hogy egyszerűen senkinek nem érte meg szenet bányászni, mindenféle beavatkozástól függetlenül.
Amint valaki belinkel 1db olyan, megbízható forrásból származó (értsd: nem hírportál) adatot, vagy intézkedést, ami korlátozza a szénbányászatot, vagy simán azt, hogy más EU tagországok arányaiban többel támogatják ÉS ez átment a Bizottság szűrőjén (nem szokott) ÉS nekünk a költségvetésünkben ez megtérülne elég hamar, hogy megérje csinálni...
... akkor felülvizsgálom az álláspontom.
Az nem egy érv a szénbányászat jövedelmezősége mellett, hogy az mszp mennyi agrártámogatást hívott le......
"Valóban gazdaságtalan lenne legalább néhány szánbánya újraindítása?"
Visszakérdezek:
Valóban gazdaságtalan lenne legalább néhány gőzmozdony újraindítása?
Persze hogy van még a Föld alatt, a baj az, hogy jelen technológia mellett nem éri meg kitermelni (kevés, rossz minőség, mélység, környezetvédelmi előírások, stb). A mátrai lignit is viszonylag rossz minőségű fűtőanyag, de lehet külszíni fejtéssel bányászni, ezért éri meg.
De még ha meg is érné termelni (pl. jelentősen nő a piaci ár, vagy javul a technológia), akkor is hatalmas fix költség egy már bezárt bányát újra megnyitni.
Az újranyitott bányák pedig nem foglalkoztatnának annyi embert, mint régen.
Többen említették itt, hogy "ordas hazugság", hogy a bányákat nem érte meg fenntartani, és egyes érdekkörök elhitették a közvéleménnyel, hogy ez veszteséges dolog. Az senkiben fel sem merül, hogy talán már korábban is veszteséges volt? Mi magyarok miért csak akkor vagyunk optimisták, ha az egónkról van szó?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!