A válságban meddig mehet, hogy a "magyar gazdák" évi 700 milliárd támogatást kapnak, miközben a mezőgazdaság a GDP-ből csak 2-3 %-al részesedik? Nem kéne ezt radikálisan "átcsoportosítani"?
És ennek a GDP 2-3%-nak a nagyját is a volt TSZ-k adják elsősorban!!!!
Támogatások tucatjai veszik fel különböző jogcímeken:
terület alapú támogatás, gépvásárlási támogatás, környezetvédelmi támogatás, termelés leállítási támogatás, kárenyhitések, kompenzációk stb. stb.
700 milliárdot fizetnek ki a „magyar gazdáknak” (értsd: agrárvállalkozó) a magyar adófizetők és az EU-s pénzekből.
Miközben a bérből- és fizetésből élők kiskeresetűek, illetve a kisvállakozók egy fillér támogatást nem tudnak igénybevenni.
Miért nem lehet az agráriumot is úgy kezelni mint a többi iparágat, akik a töredékét sem kapják ennek??????? Miért kell kivételezni?
Nem kéne ezt a 700 milliárdot átcsoportosítani gazdaságfejlesztésre? Illetve figyelembe venni, hogy az ország nem áll olyan jól, hogy ilyen összegű támogatást megengedjen csak úgy?
Most arra ne hivatkozzunk, hogy enélkül csődbe mennének, mivel az EU csatlakozás előtt szinte egy fillért nem kaptak kiegészítésként. Ennek ellenére, jobb termelési mutatókat tudtak felmutatni. (Magasabb állatállományi létszám, jobb termésmennyiség).
És akkor még vegyük ide a mezőgazdaságban tapasztalható visszásságokat:
-Magas a feketefoglalkoztatás aranya
-Ellenőrízhetetlen bevételek
-Közteherviselés adózás a magántermelők részéről alacsony szintű
-A „gazdák” fillérekért foglalkoztatják a rabszolgabéres napszámosokat
-Átláthatatlan gazdálkodás
-A kárpótlási jegyekért fillérekért összemutyizott földeken való kiskirálykodás
- Növényvédelmi szabályok áthágása
- Egy falu földjeinek 6-8 családnál való összpontosulás, miközben a többi lakó alkalmi munkából, vagy segélyből kénytelen tengődni.
-Alacsony színvonalú növényi kultúrák termesztése(pl. búza, ) amely nem biztosít megfelelő munkahelyeket. Kivéve néhány család. stb. stb.
Miért nem érdeke a kormányoknak, hogy ezt megoldják?
51%-os v.!
Látom kiírtál egy másik provokatív kérdést ennek ellenére nem töröltetem.
Más: Az 50 hektároddal, + állatállományoddal miért nevezed magad őstermelőnek? (gépekről nem írtál) Mikor ha jól ismered a jogszabályokat akkor tudod, hogy kb. max. 600 000 Ft körül lehet az árbevételük.
Tudatosan félremagyarázod a kérdést. Nem a kistermelőkre, és az őstermelőkre vonatkozott.
Ha 50 hektárod van akkor azt is tudod, hogy az nem kis érték, nem említhető egy lapon a kertjében kapálgató bajszos- kalapos őstermelő parasztbácsikával.
Egy kezdő kisgazda nem tud ilyet előteremteni lévén ez több tízmilliós nagyságrendű. Van ahol 2M/hektárnál is többet kérnek el.
Aza baj hogy sok a korupció a támpgatások körül. Ugy kéne ezt kezelni mint más iparágakat nem pedi önteni bele a pénzt. A világnak egy meghatározoz menyiségű kajár van szüksége vpnyátok ki belőle afrikát mert nem fizető képes .
Amig nem tudjuk olcsóban adni mint mások a magyar élelmiszert addig nem élet képes a mezőgazdaság. Sajnos egyeseket a támogatások tartanak fen és nem az amit termelmek.
Igazad van tizenötös,de ki a franz legelné le a gyepet,ha nem támogatnák a birkát,marhát?Mert támogatás nélkül két éven belül befuccsolna az ágazat.És köhögnél a virágportól.
Alig van már vidéki paraszt.Szerinted azért vonultak ki,mert annyira megérte gazdálkodni?Már tíz éve se.Legelőre is van támogatás ,de előírnak bizonyos állatlétszámot.Ha nem lenne előírás,én se tartanék,csak lezúznám a füvet.
1000 Hektáros cég meg 7 álandó és 20-30 idéglenes embert nyáron tehát ha azt a 30leosztjuk hoyg csak 3 honapot dolgoznak és hozáadjuk a 7 álandót akor 15 jőn ki tehát ha mindegyikre 4tagú családot számolunk akor 60 an élnek belőle
Oszd el kettővel a 60at mert egy nagyüzemi mezőgazdasági dolgozó fizetéséből nem él meg egy 4tagú család tehát a másik felnőttnek is dolgoznia kell mellette.Tehát 30 ember tart el.Pontosan ugyanannyit vagy kevesebbet mint egy kis családi gazdaság.A családi gazdaság mellett szól hogy együtt marad a család nem kell elutazniuk a szülőknek.Nem alkalmazottak hanem saját maguk urai nem függnek a munkáltató jóindulatától hogy kifizetik őket vagy épp nem.Ha több családi gazdaság összefog ugyanolyan hatékonysággal tudnak termelni mint a nagy vállalkozások.Nincsen idénymunka mert a három hónapig alkalmazott emberek nem megoldás hosszútávon.Helyben maradnak az emberek és közösségépítés szempontjából is sokkal hatékonyabb a családi gazdaság.Sokkal egészségesebb mentális,testi életkörülményeket biztosít a családi gazdaság.Sokkal értelmesebb lenne a helyi közösségek családi gazdaságainak laza összefogásának a támogatása.A helyi problémákat sokkal hatékonyabban megoldhatják az ott élők bürokrácia nélkül mint távolról papíron igazgató emberkék.A tendencia pont az ellenkező hiszen családi birtoknak számít egy akkora terület ami más EU országokban már 10 családi birtoknak számít.Amíg az EU-ban a családi gazdaságok irányába próbálnak menni addig itthon a hatalmas nagybirtokosok alkalmazott viszonyt próbálják erőltetni.
Én nem tudom hányan földművesek itt igazából, de szerintem a széttagoltság már amúgy is probléma, nem kéne még tovább osztani a földet.
A probléma az, hogy a kis területeket vagy olyan régi technikával művelik, ami veszteségessé teszi, vagy az, hogy az új technikára viszont kicsi a terület és hosszú a megtérülési idő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!