Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit takar pontosan a röghöz...

Mit takar pontosan a röghöz kötés? Miben korlátozza a friss diplomás egyetemistákat?

Figyelt kérdés
Szóval, azt tudom, hogy arra hivatott, hogy korlátozza a diplomások külföldre menetelét. De sehol nem találtam róla konkrétumot, hogy ezt hogyan. Mennyi évet kell ledolgozniuk itthon, biztosítanak-e nekik biztos munkát ami versenyképes fizetést ad? Ha mégis külföldre mennének dolgozni az milyen következményeket von maga után? Egyáltalán, hogy szabályozzák majd, felügyelik őket (megfigyelés alatt fogják őket tartani?)? A ledolgozandó időt egyben kell ledolgozni vagy szakaszosan is lehet? Arra van mód, hogy valaki külföldre megy dolgozni és onnan vissza fizetné a tandíjat? Ill. minden információ érdekelne, ki mit gondol róla.

2013. márc. 11. 22:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
24%
Semmiben sem korlátozza.
2013. márc. 11. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
96%

Keres rá az interneten fent van a hallgatói szerződés minta.

20. év alatt kell a képzése dupláját Magyarországon ledolgozni. Tehát egy 3. éves alapképzés esetén 20. év alatt kell 6. évet ledolgozni. Úgy fogják ellenőrizni, hogy ha a példámat vesszük 15. évben nincs Magyarországon bejelentett munkája akkor küldik a felszólítást a tandíj plusz a kamatok fizetéséről. Amit ha nem fizet be, eladják végrehajtónak aki viszi a lakását, autóját mindent ami fedezi a költségeket.

Igen van rá mód.

2013. márc. 11. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
69%
Az képzési idő kétszeresét kell ledogozni. Munkahelyet nem biztosítanak. 20 év van rá. Ha külföldre akarsz menni akkor vissza kell térítened a képzési összeget, vagyis azt a hasra ütésre megállapított összeget amit ők annak neveznek. Azt hogy hogyan követik ezt figyelemmel passz. De lévén hogy a demokráciát már úgy is felszámolták nem kell finomkodniuk az eszközök megválasztásánál. Szerintem baromság. Ha ide akarnak kötni valakit akkor kínáljanak valamit is cserébe a mélyszegénységen kívül, pl munkahelyet. Akkor nem is lenne hiszti a dolog körül.
2013. márc. 11. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Komplikato ***** válasza:
95%

"biztosítanak-e nekik biztos munkát ami versenyképes fizetést ad?"

HAHAHAHAHAHAHAHHA. :D


Nyilván nem. A szabad jövő és élettervezésben. Elméletileg.

Gyakorlatilag nincs értelme, az egész csak egy látszat intézkedés, mivel SE állást, se emberi fizetést nem tudnak biztosítani, így éppen annyira lelépnek majd az orvosaink, mérnökeink, stb. És hiába fizetik a képzést ki, itt már nem fogják a diplomásokra jellemző 5-10x-es adót leperkálni, mindenképpen elvesznek ...

Ja meg tök véletlenül sérti az EU szabályozását a szabad munkahely választásról.

2013. márc. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Komplikato ***** válasza:
96%

"Amit ha nem fizet be, eladják végrehajtónak aki viszi a lakását, autóját mindent ami fedezi a költségeket."


Ja azt akkor is viszik ha gagyi fizetésért mész el melózni a diplomával vagy nem kapsz állást és nem tudod kicsengetni a diákhitelt amiből a "nem-tandíjat" fizetted. Már nem egy ember feje felől vitték így el a lakását.

2013. márc. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Itt a minta: [link]
2013. márc. 12. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
A másik fontos dolog, amit sokan figyelmen kívül hagynak az az, hogy ha valamiért nem fejezi be az illető az adott szakot (kicsúszik a képzési idő másfélszereséből, fél év-egy év után rájön, hogy rossz szakot választott vagy éppen valami komolyabb változás történik a családjában és ezért idő előtt munkába kell állnia vagy szimplán valakinek valami komolyabb betegsége lesz ami miatt nem tudja folytatni az egyetemet), akkor vissza kell fizetni az addigi félévek tandíjának a felét, szerintem ez a legfelháborítóbb az egészben!
2013. márc. 12. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
30%

#7-hez. A vis majorokat még ez a rendszer is külön kezeli. Ha nem ismeri valaki a lehetőségeit (de azért egyetemre kezdett járni!), az pech, nem lehet mindenki mögé vigyázókat rakni.

Ami pedig a képzési idő másfélszeresét illeti, rendkívül bőkezűnek tartom. Lesz egy diplomás szakember, aki valahogy átbukdácsolt, összegrundolt valamiféle diplomát, majd bízzam meg a minőségi munkájában? Nem, jobb javaslatom van: tanuljon rendesen, fejezze be időben és jó minőségben, nagyobb az esélye jó munkára is, és el fogom hinni, hogy jól dolgozik. Különben fizessen. Mint említettem, a vis major nem ez az eset.


A röghöz kötés (alapjában hibás szó, adott helyről való eltávozási tilalmat jelentene, de itt erről nincs szó) jellegét fentebb leírták. Úgy gondolom, sem a normálisan tanulóknak, sem a helyben elhelyezkedni szándékozóknak, sem a külföldön dolgozni akaróknak döntő többségénél ez nem okoz problémát (legfeljebb elvit, amivel egyetértek). De elhiszem, hogy van olyan - nem is kicsi - réteg, amelynek jobb lenne, ha mindent ingyen kapna. Ezt nem támogatnám, a minőségi munka az egyetemen is természetes állapot kellene, hogy legyen.

2013. márc. 12. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"A másik fontos dolog, amit sokan figyelmen kívül hagynak az az, hogy ha valamiért nem fejezi be az illető az adott szakot [...] akkor vissza kell fizetni az addigi félévek tandíjának a felét, szerintem ez a legfelháborítóbb az egészben!"


Továbbá ez van akkor is, ha tudományterületen kívüli másik szakra jelentkezel át.

De ez eddig is ugyanolyan ciki volt, ha a mesterszakra nem maradtak már félévek - ugyanúgy bukta.


Jelenleg csúszhatsz akár két félévet, féléveket passziváltathatsz (akár a szemeszter elején utólagosan is), élhetsz méltányossági kérelemmel, a bolognai rendszer miatt néhány csúszótárgy kivételével a teljes tantervedet olyan sorrendben, félévenkénti beosztásban hajtod végre, ahogy csak akarod, több tárgyat te magad, szabadon választhatsz, vizsgázhatsz akár 5-ször egy tárgyból (régebben 9 volt), felveheted többször, sok elméleti órára bejárnod sem kötelező, elszúrt ZH-t legalább egyszer javíthatsz, stb...


Mondj egy munkahelyet, amely ilyen mértékben tolerálná a teljesítményingadozást!

2013. márc. 12. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A leírtak alapján nekem is elsőként elvi gondjaim támadtak, hiszen tényleg korlátozza a szabad munkavállalási jogunkat.

Ill. elég kiforratlannak látszik ez az egész. Ha az adott személy nem fog itthon munkát találni akkor valószínű úgy is ki fog menni külföldre.

Azzal a részével amelyik a lébecolókat kívánt fegyelmezni, azzal teljesen egyetértek (az utolsó válaszoló jól leírta). Aki képtelen felmérni, hogy mi érdekli az ne menjen egyetemre (pont egy ismerősöm csinálta ezt, 4 év alatt 3 egyetemre járt, közben felvett több önkormányzati támogatást stb.). Szerintem a közoktatás minőségén kellene változtatni, hogy ne (már elnézést a kifejezésért) pancsereket neveljünk ki. Igen is meg kellene adni a fiataloknak, azt a lehetőséget, hogy tisztán lássanak és ne abba a tévhitben legyenek, hogy a diploma után leányálom következik. Kötelező munkát kellene végezniük a diákoknak már általános iskolától, hogy becsüljék a munkát stb. stb.. Ha már sz@r a gazdasági helyzet akkor a legjobbat kellene belőle kihozni.

2013. márc. 12. 12:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!