Ugyan ki hiszi el, hogy a szakmunka nem fontos?
Állandóan azt szajkózza minden értelmiségi, hogy mennyire elnyomják az egyetemeket és, hogy a felsőoktatás milyen sokat jelent a gazdaságnak. Csak azt felejti el mindenki, hogy pusztán egyetemistákból, nem lehet eltartani egy országot. És ez nem marxista ideológia.
Ugyan mutasson már nekem valaki olyan országot, ahol a gazdaság pörög szakmunkások és munkások nélkül?
Ez a sok kretén diák a mi pénzünkből megszerzi a diplomát, majd utána lepattannak külföldre. Büdös nekik a munka, ennyi az egész.
Pedig a dolgos munkaerő nélkül nem lenne sem asztaluk, sem könyveik.
Persze, amint megvan a diplomájuk, úgy néznek az emberre, mint a férgekre.
Egyszer az egyik egyetemista azt mondta nekem, hogy munkásokra semmi szükség, mert nincs hasznuk.
Szépen elmagyaráztam neki, hogy miért téved, de szerintem nem fogta fel, mert túl idióta hozzá. Bár nem is vártam intelligenciát egy olyan embertől, akinek fogalma sincs a való életről.
Na most ez egy hülye vita,amit csinálsz. Egy értelmes szakmunkás nem szapulja a diplomásokat,egy értelmes diplomás nem szapulja a szakmunkásokat. Nagyon nincs kedvem belemenni és regényt írni, hogy miért nem, egyszerűen az ellentéteknek nem itt van a helyük. Nem is értem, hogy a p.csába lehet azon vitázni, hogy melyikre van jobban szükség,mikor teljesen magától értetődő, hogy a mai világban mindenki függ mindenkitől.
Én úgy veszem észre, hogy az értelmes hozzáállásból van több, és csak a retardáltaknak nagyobb a hangjuk. Tehát kérdező, légyszíves ne egy-két retardált véleménye alapján jelentsd ki, hogy itt marha nagy ellentétek vannak.
"Nem is értem, hogy a p.csába lehet azon vitázni, hogy melyikre van jobban szükség,mikor teljesen magától értetődő, hogy a mai világban mindenki függ mindenkitől."
Úgy, hogy a magyarok nagy többsége imádja gyűlölni a másikat és élvezetet jelent neki, ha keresztbe tehet valahol.
"Ez a sok kretén diák a mi pénzünkből megszerzi a diplomát, majd utána lepattannak külföldre. Büdös nekik a munka, ennyi az egész."
Nagyon úgy tűnik, hogy te meg a másik véglet vagy, aki szerint a diplomás nem dolgozik, csak a farkát lóbálja egy irodában. Ez sem jobb semmivel. Most attól, hogy a lelkedbe gázolt egy kretén, még nem kell ilyen kirohanásokat produkálni.
A felsőoktatásból diplomával kikerülők száma töredéke az általános, középiskolai tudással, szaktudással kikerülőkének.
A világ átalakul és már nincs szükség "ugyanannyi" szakmunkásra, mert most is egyfajta iparosodási forradalom zajlik a számítógépek miatt. Ma a gépek nem két ember helyett dolgoznak, hanem 10.
A fejlesztésben van a jövő. Azok az emberek vitték, viszik és fogják előre vinni a világot akik felsőoktatásban részesülnek és magas az IQ-juk, kreatívak, de ez nem azt jelenti, hogy nincs szükség pékre, buszsofőrre, kőművesre, sőt! Ők építik fel fizikailag a világot, ő miattuk működik ez a kerek-egész világ. Mindenkire szükség van, csak alakul át a világ, ezért fontos az egyetemi, főiskolai képzés.
Minden rendszer fenntartja magát. A társadalom is, a munkaerőpiac is, az oktatás is. Nem kell ettől félni. A világ létre jött, fenn maradt és mindig törekszik a fennmaradásra.
Ha hiány alakul majd ki a kőművesszakmában, akkor majd megemelik a fizetésüket és több kőművestanfolyamot indítanak.
De a világ mostanában inkább abba az irányba megy, hogy az okos - egyetemet, főiskolát végzett - emberek kitalálnak, kifejlesztenek olyan dolgokat, amikkel a kőművesek kevesebben, olcsóbban, jobban, gyorsabban tudnak építkezni. Ezért kell a kutatás-fejlesztésre és a felsőoktatásra koncentrálni. Ráadásul a világ, az emberek ezeket a technológiákat világszinten megosztják egymással és így lesz mindig jobb és jobb a világ. Persze tökéletesen egyetértek abban, hogy Európának és főként Magyarországnak is szüksége van arra, hogy itthon maradjanak az okos koponyák és ne pl. amerikai szabadalmakat kelljen fizetnünk.
Természetesen nem kell egyetemistának, diplomásnak lenni ahhoz, hogy valaki okos legyen. Lásd az elméleti fizikust Leonard Susskind-et, akinek 160-as az IQ-ja és vízvezeték szerelő volt. De egyetemi, főiskolai oktatás nélkül nem élhetnénk ilyen kényelmes, jó világban.
Építész vagyok, de egy befejező kivitelezéssel foglalkozó kis vállalkozást működtettem. Igen, múltidőben, mert egyikre sincs igény. Akkor most melyik a jobb?
Meddő vita, hiszen mindkettő feltétele a másiknak, és szinergikusan kellene működniük. A globalizmus a tudásalapú társadalom illúziójában ringatta a fejlett világot, ami miatt a diplomások száma értelem szerűen nőtt. Viszont a felfogás teljesen alaptalannak bizonyult, hiszen azzal nem számolt hogy a fejlődő világ is erre az útra lép. Valami megmagyarázhatatlan naivitással hitette el a politika a fejlett világ társadalmaival hogy Kína India Argentína stb stb majd mindig a rabszolgájuk lesz.
Jelentem nem jött be, hiszen ezek az országok mára többet fektetnek az oktatásba mint valaha, több k+f szektor nyílik náluk mint valaha, az inovációs munkák nagy része ma már ott készül stb stb. Csak illúzió hogy a versenyképessége a fejlett világnak itt megmarad. Nyilván ahol magasabb a hozzáadott érték a tudásalap ott valamivel könnyebb, ezen kár vitatkozni. Az 1980as években eltűnt a textil bőr stb ipar a fejlett világból, az olcsó tömeg elektronikai gyártással együtt.
A 90es években elkezdett kitelepülni a fejlettebb elektronika a vegyipar stb, és a XXI sz ban gyakorlatilag minden kitelepül szépen lassan. ma éppen annak lehetünk tanúi hogy a precíziós gépgyártás hogy alakul ki keleten és hogy válik a nyugat ezen a területen is versenyképtelenné. De ha ez így van, márpedig ez a tapasztalat! Akkor megdőlt a tudásalap felfogás és érthető hogy sem a szakmunka sem a diploma nem versenyképes, max a Kínai bérek és a Kínai termelési költségek!
Nem minden értelmiségi szajkózza. Nem szajkózzák, hanem ténylegesen tönkreteszik az egyetemeket. Alapvető tévedés azt gondolni, ha valamiről megállapítják, hogy tönkreteszik, az egy másik dolog lenézését jelenti.
A szakmunkásképzésről nem lehet mondani, hogy tönkreteszik. Mert már megtörtént, múlt idő! Most az kell "szajkózni", hogy ideje visszaállítani, mert nagy hiány van jó szakmunkásokból.
Az, hogy akár egyikre, akár másikra szükség van, nem kérdés. A tendencia azonban az, hogy a termékek egyre bonyolultabbak, ezért vagy betanított munkás kell az előállításukhoz, vagy magasabb képzettségű. Az arány eltolódik a magasabb képzettségi igény felé, de ez nem jelenti azt, hogy - különösen ma - ne kellene sürgősen rendbe szedni a szakmunkásképzést.
"Pedig a dolgos munkaerő nélkül nem lenne sem asztaluk"
Tényleg igazad van jó, hogy Kínában van asztalos, mert nem lenne asztalom.
"Ugyan mutasson már nekem valaki olyan országot, ahol a gazdaság pörög szakmunkások és munkások nélkül?"
Akkor fordítsuk meg.
Ugyan mutasson már nekem valaki olyan országot, ahol a gazdaság pörög diplomások nélkül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!