Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kijelenthetjük, hogy a külföld...

Kijelenthetjük, hogy a külföldi tőkére alapozott gazdasági és jóléti növekedés illúziójának egyszer s mindenkorra vége szakadt?

Figyelt kérdés

A politikus szerint Magyarország az Európai Unión belül nyilvánvalóan egy bérmunkás szerepkörre van korlátozva, a közelmúlt eseményei pedig világosan mutatják, hogy országunkra ebben a szerepkörben csak elszegényedés, lecsúszás, dekadencia vár. Volner emlékeztetett rá: hazánk nemrégiben még fővállalkozói tevékenységet végzett több iparágban is; buszokat, hajókat, vonatokat, orvosi műszereket, híradástechnikai eszközöket gyártottak itt. Ezeket magyar mérnökök tervezték, magyar szakmunkások gyártották és megvolt a felvevőpiacunk is.


A képviselő szerint az EU berendezkedéséből adódóan jelenleg csak beszállítói szerepkör jut nekünk, ebben viszont egyszerűen nincs annyi pénz, ami az állam normális működéséhez szükséges lenne. Ebből következően Magyarországon nincs elegendő pénz, a gazdaság nem képes eleget termelni, ezért sürgősen változásokra van szükség.


Volner rámutatott: az EU-s kohéziós pénzeknek mindössze 15,4%-át fordították versenyképesség javítására, ráadásul az unión belül előfordulhatott az az abszurd helyzet, hogy egy olyan szegény állam, mint Magyarország költségvetési erőforrásaival támogatja Németország leggazdagabb iparvállalatait, az Audit, a Mercedest és jó néhány egyéb vállalatot.



[link]



2013. febr. 22. 13:53
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

"A képviselő szerint az EU berendezkedéséből adódóan jelenleg csak beszállítói szerepkör jut nekünk, ebben viszont egyszerűen nincs annyi pénz, ami az állam normális működéséhez szükséges lenne."


Nem fejti ki, pontosan milyen összefüggésben van ez az EU berendezkedéssel, ami azért egy baromi összetett dolog. Leegyszerűsíteni menő, csak baromság lesz a vége. Ez így a post hoc tévképzet iskolapéldája: történetesen EU tagok vagyunk, és történetesen bajban a gazdaság, és ebből már feltételezi, hogy az egyik következik a másikból. Még tévképzetnek sem az igazi, mert a csatlakozás után pár évig nem volt gáz.


"egy olyan szegény állam, mint Magyarország költségvetési erőforrásaival támogatja Németország leggazdagabb iparvállalatait, az Audit, a Mercedest és jó néhány egyéb vállalatot. "


Egy vállalat annyiban kötődik egy államhoz, amennyiben ott van bejegyezve, tehát kizárólag jogi. A cikk azt a hamis látszatot kelti, mintha bizony Németországot támogatnánk, holott gazdaságilag pont annyi köze van az Audinak bármely más államhoz, mint Magyarországhoz. Sőt, nálunk lényegében fenntart egy egyetemet, munkalehetőséget ad az ott végzetteknek....

2013. febr. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

"Ez egy teljesen téves felvetés.


Mi? Az hogy az empírikus tapasztalatok azt mutatják hogy a külföldi tőke nem generál a magyar gazdaságra és főleg a társadalomra nézve összességében semmi hasznot?

Ez a valóság, vagy te nem itt élsz?



"A magyar vállalkozások azért esélytelenek a globális piacon, mert a belföldi keresletből egyszerűen lehetetlen megalapozni egy nemzetközileg életképes méretű vállalatot.


Ez a gazdaságos üzemméret függvénye, ezt átlépni nem lenne nehéz ha!! Lennének magyar vállalkozások akik ennek a küszöbén állnának, ha lenne megfelelő hitelezés ha nem pontosan azokkal a multikkal kellene versenyezni akik itt az olcsó munkaerővel és a hatalmas tőkével az állam megkenésével alakítják ki az erőfölényüket, sőt ma már egyre inkább a német tőke és a kínai bér a meghatározó.

Az üzemméret váltás nem egy ördögi dolog, csak ugye a lehetőségek ebben a közegben nem reálisak.


"Kicsiben még megy a dolog, de az olyan monstrumok ellen mint egy GE vagy Samsung ez lehetetlen.


Ebben van valami, persze célzott támogatásokkal nem lenne gond. És persze pld a samsunggal azonos adó stb feltételekkel.



"Az EU pénzek elköltése egyébként arra valóban jó példa, hogy azok akik a pénzt adják (Németo.) nem szeretnének maguknak konkurenciát nevelni, de ettől még nem kellene hogy a magyar versenyképesség rosszabb legyen mint ennélkül a pénz nélkül.



Ezt mindenki látja akinek nem bálvány a nyugat-


"Az viszont igaz, hogy a korrupció és a belterjes osztogatás megöli a versenyt és adott esetben a csókos kontár marad fent, de ez már nem az EU hibája, hanem kökeményen a magyar bénaság


És sajnos a legtöbbször pontosan a nyugati multik gerjesztik a korrupciót, az erőfölény törvényes megvlósulását stb stb

2013. febr. 22. 15:08
 13/14 A kérdező kommentje:

Nem fejti ki, pontosan milyen összefüggésben van ez az EU berendezkedéssel, ami azért egy baromi összetett dolog. Leegyszerűsíteni menő, csak baromság lesz a vége. Ez így a post hoc tévképzet iskolapéldája: történetesen EU tagok vagyunk, és történetesen bajban a gazdaság, és ebből már feltételezi, hogy az egyik következik a másikból. Még tévképzetnek sem az igazi, mert a csatlakozás után pár évig nem volt gáz.



Te is tévedésben vagy!

Az Eu nem okozója a problémáinknak, hanem a konzerválója!

Sajnos az Eu csatlakozásunkkal is gáz volt!

Csak nézd át az adatokat.

[link]

Kiragadva:2005 ől amikor a hatások érvényesülhettek igazán.

GDP növekedés %-ban (éves átlag) csökkenő!!

Ipari termelés növekedése (%) növekvő!!

Munkanélküliségi ráta (%) (KSH, 3 hónapos átlagok) növekvő!!

Ez csak úgy elképzelhető hogy a növekedés haszna mesze nem integnálódott a gazdaságunkba, sőt még mi jelentettünk piacot illetve vesztettünk úgy tőkejövedelmeket hogy egyszerűen a termelést átvették.

Ezek pedig számok az érvek mellett!



"Egy vállalat annyiban kötődik egy államhoz, amennyiben ott van bejegyezve, tehát kizárólag jogi. A cikk azt a hamis látszatot kelti, mintha bizony Németországot támogatnánk, holott gazdaságilag pont annyi köze van az Audinak bármely más államhoz, mint Magyarországhoz. Sőt, nálunk lényegében fenntart egy egyetemet, munkalehetőséget ad az ott végzetteknek....


Csak éppen elszívja a támogatásokat az olyan vállalkozások elől akik magas hozzáadott értéket teremtenének és tőkejövedelmeket. Az az, az Audi is max üveggyöngy a benszülötteknek. Nem az a baj hogy van, működik nálunk, hanem hogy elszívja a forrásokat a valódi gazdasági értékek elől! (bár sok sokkal rosszabb multit is lehetne említeni)

2013. febr. 22. 15:23
 14/14 anonim ***** válasza:

Igaza van, ez már 10 éve is látszott.

De én nem látok rá esélyt, hogy ez egy politikai döntéssel megváltozzon, ehhez hosszú idő és sok munka kellene.

Magyarország tőkeszegény ország, a rendszerváltás előtt is az volt. A fejlesztésekhez, beruházásokhoz tőke kell. Ha ez itthon nincs, akkor még mindig jobb, ha a külföldiek hozzák ide a pénzüket, mintha nem lenne semmilyen fejlesztés, beruházás. Még az állam is külföldi hitelekből él, az államadósság 80%-a külföldi tulajdonban van. (Japánban 250% az adósság, de ezt a japánok finanszírozzák, akik spórolnak és külföldön is rengeteg tőkét fektetnek be.)

Lehet szidni az EU-t, de nélküle se lenne jobb. Jól mutatja ezt Szerbia példája, ahol nem árusították ki a vállalataikat, piacukat annyira a külföldieknek, de a fejlődés ott is lassú (25% munkanélküliség) és a német, orosz, olasz befektetésektől várják a helyzet javulását.


"Magyarország költségvetési erőforrásaival támogatja Németország leggazdagabb iparvállalatait, az Audit, a Mercedest és jó néhány egyéb vállalatot."

Az Audi és a Mercedes betelepülése kedvező, mivel nem a magyar vállalatok piacát veszik el, a magyarok előtte sem hazai gyártmányú prémium autókkal jártak. És az sem igaz, hogy a költségvetés támogatja ezeket a vállalatokat hosszú távon. Ezek is fizetnek adót, bár az igaz, hogy kevesebbet, mint a magyar vállalatok. Ez sérti a szabad versenyt, de erre az lenne a megoldás, hogy a hazai vállalatoknak is kedvező adózást biztosítson a kormány, nem az, hogy a német vállalatokat szidjuk.


És a keleti piacok visszaszerzése ugyan jól hangzik, de ez a valóságban nagyon nehéz lenne. Nem elég ehhez a magyar és a keleti népek rokonsága, barátsága. Annak már vége, hogy a Szovjetunióba baráti alapon bármit el lehetett adni. Oroszország sokat fejlődött, az ottani fogyasztók már igényesek, vége az áruhiánynak. Ma már globalizáció van. A magyar vállalatoknak keleten is ugyan azokkal a német, francia, amerikai, orosz, kínai és egyéb termelőkkel, vállalatokkal kell versenyezni, mint bárhol a világban.

2013. febr. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!