Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Merre tovább kapitalizmus?...

Merre tovább kapitalizmus? Szerinted merre tovább?

Figyelt kérdés

"Bár a második világháború óta legsúlyosabb recesszióval járó globális gazdasági válságot egyelőre sikerült némi felületi kezeléssel átvészelni, a jelenlegi gazdasági rendszer instabilitása nyilvánvalóvá vált. 2008 során az amerikai tőzsde S&P indexe 50 százalékot zuhant, meghaladva a 2000-es dotkom válság és az 1973-as olajválság során tapasztalt esést.[2] Mindez csak az amerikai pénzügyi szektorban 130 000 állás megszűnését jelentette 2008-ban.[3] A rövid távú válságkezelés egyértelműen az elmúlt évtizedek közpolitikai paradigmájának meghaladását jelzi, a hosszú távú átalakítások képe másként fest. Számos elemző szerint a válság alapvetően a hibás kormányzati politikára vezethető vissza, tehát alapvetően állami kudarccal van dolgunk. Ennek az érvelésnek létezik a kapitalista centrum országokra és a periféria országaira vonatkoztatott változata is. Tanulmányom első fejezetében azt az érvet fogom cáfolni, mely szerint a válság legfőbb oka az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő FED rossz kamatpolitikája, a FED által generált túlzott likviditásbőség lett volna, melyet egyben az USA kormánya is propagált az olcsó hitelek révén megvalósított piacbarát lakáspolitika keretében. Érvem szerint a dereguláció folyamata alapvető jelentőségű volt a válság szempontjából, ám maga a dereguláció nem érthető meg a tágabb társadalmi viszonyok vizsgálata, a kapitalizmus szerkezetében és ennek következtében a hatalmi viszonyokban bekövetkezett változások nélkül."


[link]


2013. febr. 21. 12:23
 1/8 anonim ***** válasza:

Nincs tovább.Már láthatóan vége lesz belátható időn belül.

Egész Európa az utcán van valamiért: hol itt,hol ott.

Mindenhol csökken a munkában lévők száma,a fizetéseket csökkentik,a társadalmakban nagy válság kezd kirajzolódni.

Sajnos most keresik mindenhol a megoldást.Nálunk az "Orbáni" út is megoldáskeresés,ebben jelenleg előrébb állunk a többi szomszédos országnál./bankadók bevezetése,oktatási reform,devizahitelesek segítése,fiatalok első munkához segítése...stb./

Ezek teljesen új dolgok még Európában is ,ezt azért lássuk be.

Valamit ki kell találni,mert ez szenvedéssé alakul szép lassan!!

2013. febr. 21. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, jól látod.


De adok még egy kis értelmezési adalékot!


"A pénzügyi szektor hatalmi tényezőként való működésére számos példa hozható, a Wall Street és Washington közötti összefonódásoktól kezdve a lobbimunkán át az ideológiai befolyásig. Most csak azt a példát emelném ki, hogy maga a modern derivatívapiac létrejötte sem pusztán a technikai fejlődés, illetve a kereslet és kínálat szabad játékának eredménye volt. Megelőzve a derivatívák iránti keresletet, az első amerikai derivatívapiacot hatalmi kapcsolatokkal rendelkező pénzügyi befektetők hozták létre tudatos „brokering” révén a hetvenes években.[30] Bár a történelemben régi időkre visszamenőleg találhatunk példát futures és opciós ügyletekre, a derivatívák modern formája, melynek lényege hogy elszakad a valós árumozgástól, csak a hetvenes évektől terjedt el újra igazán. A korábbi válságokban játszott szerepükből tanulva ugyanis a származtatott eszközökkel való kereskedelem 1906 és 1971 között törvényellenes volt, amennyiben a tranzakciót a felek nem tudták valós áruszállítással fedezni. A tudatos politikai munka eredményeként a derivatívák szerepe azonban folyamatosan értékelődött át a diskurzusokban, amit a monetarista közgazdászok legitimációs ereje és az opcióárazási képletekbe vetett bizalom is előmozdított. A strukturális változások eredményeként megerősödő pénzügyi lobbi nélkül nem lett volna elképzelhető a modern derivatívapiac létrejötte – hisz az megelőzte az iránta mutatkozó piaci keresletet, és a neoklasszikus közgazdaságtan dominánssá válását egyaránt."


[link]


Mit kiemelnék az érthetőség kedvéért!


(derivatív)

Heidi egy detroiti bár tulajdonosa. Egy napon rájön, hogy szinte minden vendége munkanélküli alkoholista, és már nem igen engedhetik meg maguknak, hogy bárjába járjanak. A probléma megoldására Heidi új marketing tervvel áll elő, aminek lényege, hogy vendégeinek nem kell azonnal fizetniük az elfogyasztott italokért, azaz hitelre ihatnak. Az egyes vendégek fogyasztását egy könyvben vezeti.


Hamarosan elterjed a hír, hogy Heidi bárjában hitelre lehet inni és ennek eredményeként egyre többen kezdik látogatni a szórakozóhelyet. Hamarosan Heidi bárja lesz Detroit leglátogatottabb szórakozóhelye.


Mivel a vendégeknek nem kell azonnal fizetniük a fogyasztott italokért nem tiltakoznak, amikor Heidi időről időre megemeli a bor és a sör, a két legnépszerűbb ital árát. Ennek eredményeként a bár bruttó forgalma komoly emelkedésnek indul.


A helyi bank fiatal és dinamikus alelnöke rájön, hogy ezek a vendég-hitelek értékes eszközök lehetnek a jövőben és megemeli Heidi hitelkorlátját. Nem lát kockázatot a dologban, hiszen fedezetként ott vannak a munkanélküli alkoholisták adósságai.

[link]


Saját szavaimmal!

mikor a globálkapitalizmus érzékelte hogy gyakorlatilag kizabálta a reálban maga alól a fogyasztást 1, a munka keletre szervezésével 2, a tőke és munkaerő jövedelmének egyre élesedő aránytalanságával 3, a szocrendszerek kivéreztetésével és azon pénzeszközök a nagytőke elszívásával... Akkor a reálból a spekulatív pénz (forró pénz) világába menekítette az eszközeit. Nyilván a profitkényszer hatása alatt 1970 től egészen 2004 ig számos deregulációt alkalmazott a nagytőke lobbija hogy a reál és a pénzpiac egyensúlyai alapján működő szabályzásokat lebontsa. Ennek köszönhető a 2000 évek hatalmas fedezet nélküli hitelei ami teljesen eltértek a fenntartható 50% beruházás és 50% fogyasztási aránytól.


Ma meg itt tartunk.


Köszönhető ez a neoliberális globálkapitalista nagytőkének.


Most ugye az a baj, hogy a nagytőkének visszább kellene venni hogy a reál kitölthesse a lufik által keltett űrt.

Erre viszont szemmel láthatólag nem hajlandó.

2013. febr. 21. 13:08
 3/8 Komplikato ***** válasza:
Nem értem, a kérdező a teljes világra vonatkozó kérdést tesz fel a szabályozatlan piac miatt felborult USA és a töketlen FED alapján?
2013. febr. 21. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha nem tetszik a kapitalizmus, miért nem költözöl Észak-Koreába?Biztos jól jönne nekik egy nyugati, aki elmondhatná, milyen szörnyű állapotok uralkodnak máshol.
2013. febr. 21. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nyilván nem olvastátok el a linkben szereplő oldalt.


1, Igen, a szerző az egész világot átölelő globálkapitalizmusról ír, persze az USA t nem lehet ebből kihagyni. De messze nem csak az USA ról van benne szó.


2, Nem a kapitalizmus ami halódik, hanem a globálkapitalizmus ami magát a kapitalizmust emészti fel.

2013. febr. 21. 17:07
 6/8 Dick Esmen ***** válasza:
A kapitalizmus elfog pusztulni,hogy átadja a helyét egy új gazdasági rendszernek(vagy egy réginek,új köntösben).
2013. febr. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A kapitalizmus, köszöni szépen, de az időszakos válságok ellenére is jól működik és ezután is jól fog működni.


A szocialista kísérletek azok, amelyek rendre csődhöz vezetnek.

2013. febr. 21. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

"Dick Esmen válasza:


A kapitalizmus elfog pusztulni,hogy átadja a helyét egy új gazdasági rendszernek(vagy egy réginek,új köntösben).



Ez 100%.

Csak sajnos azt nem tudjuk hogy a paradigma váltás mit hoz!

2013. febr. 21. 19:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!