Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nocsak, a nyugati jóléti...

Nocsak, a nyugati jóléti államok is megindulnak a lejtőn a globálkapitalizmus miatt, ha nem történik paradigma váltás?

Figyelt kérdés

"A tegnapi hír hallatán lányos zavarában a hazai balliberális médiumok elfelejtették megemlíteni, hogy sztárjuk, Németország mutatói is súlyosan zuhantak. (Aki nem tudná: Németország a balliberálisok mekkája, ahol Konrád Györgytől Kertész Imrén át Dalos Györgyig élvezik az antiszemitizmus hiányát egészen addig, ameddig egy mellettük haladó rabbiba bele nem rúgnak, mint ahogyan ez már Berlinben „de rigeur”, hogy franciásan fejezzük ki az ott dívó utcai etikettet.)


A német bruttó nemzeti termék 2,3 %-ot esett. Olaszországé 3,7 %-ot, Spanyolországé 2,8 %-ot, Franciaországé 1,1 %-ot.


Az utóbbi külön csapás a szocialista Francois Hollande elnök ígéreteire, amelyek szerint a költségvetés hiányát az unióban kötelező 3 %-ra szorítja. Nem fogja.


Tragikus adatot tett közzé tegnap a görög statisztikai hivatal is: a munkanélküliség még tovább nőtt, és elérte a 27 %-ot. (Hogy a görögök miként élnek, azt mai nemzetközi sajtószemlénkben is olvashatják.)"


[link]



2013. febr. 15. 14:53
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

#-hez és #15-höz, vagy egyszerűen: a kérdezőhöz. Nem nekem szólt a válasz, de én is azon a véleményen vagyok, hogy van az a szint, ahová nem száll le az ember. Nem gőgből, hanem azért, mert az érvekben használt kifejezéseknek önálló mély jelentéseik lehetnek. Ez a fórum nem alkalmas arra, hogy ezek mindegyikét azon a szinten megvilágítsuk. Ahhoz több éves kurzus figyelmes és érdeklődő meghallgatása kell.


Egy ország gazdasági és társadalmi szerkezete rettenetesen nagy tehetetlenséggel bír. Ennek megváltoztatása óriási energiákat igényel - ha nincsenek ekkorák, csak pici elmozdulás fog történni. Mint amikor egy háznyi sziklatömb megindul a meredek lejtőn, és más irányt szeretnénk neki, hogy ne a házunka lapítsa össze.


Az európai országok ezer szállal kötődnek egymáshoz, nem nagyon lehetséges közülük egynek hirtelen nagy irányváltást végrehajtani. És természetesen a világ többi országához is kapcsolódnak, néhányukhoz nagyon. Ráadásul országon belül is ezer érdek mozgatja a gazdaságot. Ha egy csoport változtatni akar, biztos, hogy sok más csoport érdekeit sérti, akik ellen fognak állni. Most ne politikai gyűlöleteket nézzünk, aminek nálunk egyre nagyobb a divatja, hanem csak szimpla gazdaságit. Hogyan történjen hát a változtatás?


És miért is kellene változtatni? Nem holmi globálkapitalizmus miatt, amely - ha a szó valódi jelentését nézzük - a 19. század közepe óta létezik, kis területen 50-70 év megszakítással. Amiről itt szó van, az az, hogy a világ gazdaságának működési szerkezete ma is nagyjából a 20. század elejét követi. Akkor működött valahogy. Azóta viszont olyan információs és közlekedési robbanás következett be, amely szerint egy íróasztal mögött ülve az egész világot irányítani és szemmel tartani lehet, mert a technikai feltételei adottak. 100 éve nem voltak adottak. Ezt a lehetőséget sokan gátlástalan célokra használják, ami 100 éve - bár ugyanúgy akarták - nem volt lehetséges. Most ki kell találni, hogyan lehet ezeket a káros ténykedéseket megállítani. De persze a haszonélvezői ezt nem akarják, ezért a változtatás csak nagyon nyögvenyelősen megy.


Görögország költekezett mértéktelenül, nagy nehezen, több év alatt csak rászorítják, hogy változtatni kell. Rosszul csinálják, mert a gátlástalanság továbbra is jelen van, de azért halad előre. A spanyolok is megértették, hogy másképpen kell. Nagy lökdösődés ez, sokaknak - akaratlanul is - a tyúkszemére lépnek, de azért haladunk előre. Csak közben sokan isszák a levét a nagy lökdösődésnek. Ez minden nagy dolognál így van, csak a többség nem érti, de legalábbis nem akarja elfogadni.

2013. febr. 15. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!