Miért hiszi azt mindenki, hogy mindent jobban tud, mint mások és azt ki kell nyilatkoztatnia egy gyik-es kérdésben?
Mert a tudás nem korlátozza a véleményalkotást. Ha egy témáról semmit sem tudsz, bátran formálsz róla véleményt, még ki is oktatsz másokat, mert a gondolataidat nincs mivel összevetned, azt hiszed, tökéletesek.
Aztán ha elkezded megismerni a témát, észreveszed, hogy néhány gondolatod ingatag. Ezeket már kihagyod a következő véleményedből.
Minél alaposabban értesz egy témához, annál szélesebb összefüggéseit ismered fel. Annál inkább látod, mennyire bonyolult. Egyszer csak felvetődik, hogy a megoldása nem is olyan könnyű, nagyon sok feltételnek kell teljesülnie hozzá. Csakhogy a teljesülésükhöz más embereket is meg kellene győznöd. Az pedig nem könnyű, mert előbb nekik is meg kellene ismerni a dolgot, hogy elhiggyék neked. Egy idő után egyre óvatosabban fogalmazol. Elkezded használni a feltételes módot, mert észreveszed, hogy nem állnak fenn a feltételek. Új beszédstílusod lesz. Felismered, kinek mennyi a tudása a témában. Válogatni kezdesz, mihez szólj hozzá, kinek válaszolj. És ekkor már soha nem utasítasz rendre senkit, lassan megérted, mi is a tolerancia és mi a szerepe. Akkor leszel gondolkodó felelősségteljes ember. Innen már csak egy apró lépés, és önálló alkotó ember lettél, aki a környezetét i képes formálni, miközben nem bántja meg őket.
A gyik tudomány topikban a kérdésekre azok írnak választ, akik hozzáértők. Képesek kiszámolni ezt-azt, stb. Ezért a válaszok jelentős része elég jó.
A politika rovat nem ilyen. Itt az emberek statisztikai alapon írogatnak, mindenki a saját véleményét, és bizony szélsőségesen jó (és rossz) válaszból emiatt nagyon kevés van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!