Miért kellett tönkretenni a vidéki munkahelyeket, a TSZ-eket?
#7: említhettem volna a rizst is példaként, amelynek a hazai termesztése gazdaságtalan. A lényeg az, hogy Magyarország adottságainál fogva teljes mértékben soha nem lesz önellátó.
A TSZ-ekre visszatérve: a szétverésük annak köszönhető, hogy az egyéni érdekek, a mohóság és a politika jó magyar módra felülírták a nemzetgazdasági érdekeket. Antallék '90 után eszetlenül, átgondolás nélkül igyekeztek minden "komcsi örökséget" megszüntetni, legyen szó tsz-ekről, állami vállalatokról, vagy az egykori szovjet utódállamokkal való kereskedelmi kapcsolatról. A tsz-ek földjeit felparcellázták, és szétosztogatták boldog-boldogtalannak, kárpótlás címén, akik aztán szaktudás és mezőgazdasági géppark híján továbbadták, vagy bérbe adták, gyakran külföldieknek. Mára pedig ott tartunk, hogy a terményeink nagy része versenyképtelen az árérzékeny európai piacon, sőt, hiába összehasonlíthatatlanul jobb a magyar paradicsom, még a hazai áruházak is gyakran a holland sz..t árulják, mert az olcsóbb.
Ha önellátók csak részlegesen is, de mezőgazdasági nagyhatalom mindenképpen lehetnénk, a földrajzi adottságaink meglennének hozzá.
"Ja, még többe kerülne! Tipikus magyar gazda, termelő filozófia a minél előbbi meggazdagodás, és ezért a magyar termékek döntő többsége jóval drágább, mint a hasonló külföldi áru, pedig a magyar árunak elvileg olcsóbbnak kellene lennie, de nem, mert a magyar gazda kihasználva a "magyar áru kifogástalan minőségét" nagyot akar szakítani."
Ez így hülyeség! Azt elfelejtitek hozzátenni a szösszeneteitekhez, hogy a magyar paraszt hátrányban van az "ócsó külföldivel" szemben. Meg még hozzájön a "vállalkozásbarát" állam. Az "agyontámogatott" című mesét is hallottuk már. Jó nyilván egy nem mezgazdasági vállalkozás nem kap annyikat egészen.
"hogy a TSZ-eket még évekkel az Uniós belépésünk előtt gallyra vágták Torgyánék..."
Én ha jól értesül vagyok akkor már azok előtt elkezdték.....
"a magyar paraszt hátrányban van az "ócsó külföldivel" szemben."
Miért lenne hátrányban? Minőséget kell termelni versenyképes áron és akkor máris a magyar terméket veszik meg az emberek! Ha 2 termék közül a magyar ára azonos vagy olcsóbb a külföldinél, akkor az emberek azt választanák. Versenyképességi gond van sok magyar cégnél. Nagyon megszokták a szocializmusban azt, hogy nem kell versenyezni, most hogy kell, máris megy a sírás.
Hogy mennyibe kerül, ha a magyar állítja elő...
Mai beszélgetésem a zöldségesnél:
- szia! van paradicsomszagú paradicsomod, ami paradicsom ízű?
- hát, csak spanyol van, (600/kg) dehát az, tudjuk....
- hát evvan.
- lenne magyar is, csak az 1400/kg, szentesről.
- ok, jó a spanyol is.
ennyit a magyar árúról.
"Miért lenne hátrányban? Minőséget kell termelni versenyképes áron és akkor máris a magyar terméket veszik meg az emberek!"
Hát igen, ezt mondani nagyon egyszerű!
És még akkor sem biztos, hogy megvennék, mert hát jól megvan az a csordaszellem is, hogy "ne má' magyar, mikor a kifeldi trendibb".
És miért van hátrányban? Hát pl. nézzük egyszer példa gyanánt a gépparkot. Itthon túlnyomó többségben még mindig a volt szoci gépekkel dolgoznak, nyugaton olyanokat szinte nem találsz, nem beszélve arról, hogy mennyivel tőkeerősebbek, amit itthon kevesebben mondhatnak el magukról. Plusz az is hozzájön, hogy mire a földből eljut az asztalra a cucc addig hány kézen megy keresztül, ahol mindenki ráteszi szépen a (sokszor nem kicsi) hasznot.
"- lenne magyar is, csak az 1400/kg, szentesről.
- ok, jó a spanyol is.
ennyit a magyar árúról."
Hát mivel tél van így hazai nem is nagyon van egyáltalán, max. ha van fóliás.
Ennyit.....
A spanyol is az, nyugi.
De mindegy is, a kutya nem vesz több, mint dupla áron, akármennyire is hazai.
#17 Hallottál már a Kobe marhahúsról? Tudod mennyibe kerül? És veszik ám sznobék, mint a cukrot.
Azon legyél elborzadva, ne a szentesi paradicsom árán.
"Plusz az is hozzájön, hogy mire a földből eljut az asztalra a cucc addig hány kézen megy keresztül, ahol mindenki ráteszi szépen a (sokszor nem kicsi) hasznot."
Igen, sok kézen megy át, ez a baj, de akkor ha annyira tisztességesek a magyar gazdák, akkor a piacon áruló őstermelők, akik közvetlenül adják el közvetítő nélkül, ők miért nem adják olcsóbban? Vagy mikor volt a tojás ár körüli mizéria a ketrecek miatt? A piacon a Mari néni miért adta 70 Ft-ért a tojást, mikor őt biztos nem érintette a ketrec dolog?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!