Mennyire lenne kedvezőbb az országnak ha a Magyar Nemzeti Bank jobban segítené az Orbán-kormányt a gazdasági tervei megvalósításában?
Kérdező:
1. Simornak semmi köze az eladósodáshoz. Ő a monetáris politikáért felel, az eladósodás meg a központi költségvetés, azaz a kormány hatásköre.
Alma és körte.
2. A devizatartalék a jegybanknál rohadtul nem arra van, hogy a Viktor országmegváltó víziót finanszírozzák. Az a pénz az ország fizetőképességét szavatolja, nélküle a forintunk szart nem érne, az állampapírjaink kamatai meg az egekben.
3. A jegybank nem tud segíteni az ország helyzetén. Ez parasztvakítás. Orbán arra próbálja rákényszeríteni a jegybankot már a hatalomra kerülése óta, hogy alacsony alapkamattal olcsóvá tegye a forinthitelezést, a jegybank pedig eddig ellenállt (amíg a fideszes szolgák be nem kerültek) mert tudják, hogy a kamatcsökkentés hosszú távon felgyorsuló inflációhoz vezet, és a jelenlegi sebezhető gazdasági helyzetben ez nem engedhető.
4. A magas jegybanki alapkamat Orbánék műve volt. A költségvetési tanács csesztetése, a Bajnai államcsőddel vádolása, a nyugdíjpénzek államosítása, és a követhetetlen hazudozás bizony kikezdte a forint árfolyamát. A rossz politika okozta inflációt a jegybank kénytelen volt kamatemeléssel fékezni.
5. Kérdésedre a válasz: nem, a jegybank ne foglalkozzon a kormány dolgával, és a kormány se a jegybankéval. Nagyon különböző területen dolgoznak, és okkal lettek szétválasztva.
Emlékeztetnélek arra a korra, amikor még a magyar állam parancsára a jegybank bármit megtett. Mondjuk jó sok nemzeti valutát nyomtatott, meg adott ki olcsó hitelbe.
Ezt a nemzeti valutát úgy hívták, hogy pengő... kezded érteni?
A hiteleket jobban meg kellett volna mindenkinek gondolnia,mint ahogy most már meg is gondolják az emberek.
A bankok mindíg hangoztatták:a BANK nem jótéteményi intézmény.A hiteleket pedig vissza kell fizetni.
A kormány azt sem tudja már miket találjon ki,mert úgy megvezették az embereket 2000-es évek elejétől folyamatosan az aktuális kormányok,hogy most térnek észre csak amikor folyamatosan fizetni is kell.
Devizahiteleket csak azoknak szabadott volna felvennie Magyarországon akik devizába kapják a fizetésüket.-figyelmeztette akkoriban a Nemzeti Bank illetékeseit a svájci jegybank illetékese.
Füle botját sem mozdította a figyelmeztetésre senki akkoriban.Akiknek figyelnie kellett volna-azok nem voltak érintettek.Hagyták az embereket,hogy belemenjenek ebbe
az életet megroppantó csapdába.
Borzalmas ami történt.Ezt nem szabad elfelejteni nekik.
Nem tudtam hogy együtt homokoztunk,de azért tegeződhetünk.
Csak az elhangzottakra: A pengő Európa egyik legjobb pénze volt a 1930-as években.
Sokan tartották ebben a pénzüket,mert annyira biztos volt./Például Belgiumban és Franciaországban is/Természetesen nem 1946-47-re gondolok,amikor a bolsik direkt elrontották,csakhogy ne kelljen tovább pengőnek hívni a magyar pénzt.Azóta van Forint.
A magyar aranytartalék maradékát a Surányi vezette neoliberális bankvezetés adta el a Horn kormányzat végén.
Ezzel megszűnt a magyar pénz értékállósága,és könnyen támadható azóta is.Állandó manipuláció alatt emiatt a Forint,ami az egész lakosságra nagy veszély az infláció miatt.Próbálják is a fogást rajta rendesen.
The Vault-nak.
4.pont: Most 5,75 a jelenlegi alapkamat.Az Orbánék alatt míndíg próbálták alacsonyan tartani,hogy a lakosságnak könnyebb legyen kigazdálkodni ha hitelhez kellett nyúlnia.
Az első Orbán kormány idején is csökkentek folyamatosan az alapkamatok./Nekem is csökkent a részletem,akkor/
De nehogy tévedés legyen,én nem vagyok FIDESZ szócső vagy ahogy Önök mondják Tube.Egyszerü dolgok ezek a számok,nem kell ide politika.
The Vault Dweller: Hibátlanul felmondtad a balliberális leckét, DE!
"1. Simornak semmi köze az eladósodáshoz. Ő a monetáris politikáért felel, az eladósodás meg a központi költségvetés, azaz a kormány hatásköre. "
Ha te nem látod a magas jegybanki alapkamat és rohamosan növekvő devizaadósság közti összefüggést, akkor vak vagy.
"2. A devizatartalék a jegybanknál rohadtul nem arra van, hogy a Viktor országmegváltó víziót finanszírozzák. Az a pénz az ország fizetőképességét szavatolja, nélküle a forintunk szart nem érne, az állampapírjaink kamatai meg az egekben. "
Abból a tartalékból rendezni lehetne olyan dolgokat, amik momentán ellehetetlenítik a növekedést, ez pont hogy növelné a fizetőképességet.
"3. A jegybank nem tud segíteni az ország helyzetén. Ez parasztvakítás. Orbán arra próbálja rákényszeríteni a jegybankot már a hatalomra kerülése óta, hogy alacsony alapkamattal olcsóvá tegye a forinthitelezést, a jegybank pedig eddig ellenállt (amíg a fideszes szolgák be nem kerültek) mert tudják, hogy a kamatcsökkentés hosszú távon felgyorsuló inflációhoz vezet, és a jelenlegi sebezhető gazdasági helyzetben ez nem engedhető. "
Sokat tudna segíteni, lásd előző pont. A kitermelhetetlenül magas kamatszint megfojtja a gazdaságok.
"4. A magas jegybanki alapkamat Orbánék műve volt. A költségvetési tanács csesztetése, a Bajnai államcsőddel vádolása, a nyugdíjpénzek államosítása, és a követhetetlen hazudozás bizony kikezdte a forint árfolyamát. A rossz politika okozta inflációt a jegybank kénytelen volt kamatemeléssel fékezni. "
Ja persze! Jelenleg 5,75 az alapkamat, ilyen a Bajnai-kormány végnapjaiban volt csak, a forint meg köszöni szépen jól van.
"5. Kérdésedre a válasz: nem, a jegybank ne foglalkozzon a kormány dolgával, és a kormány se a jegybankéval. Nagyon különböző területen dolgoznak, és okkal lettek szétválasztva.
Emlékeztetnélek arra a korra, amikor még a magyar állam parancsára a jegybank bármit megtett. Mondjuk jó sok nemzeti valutát nyomtatott, meg adott ki olcsó hitelbe. "
Tökre igazad van, dugja csak a fejét a homokba és ne törődjön a realitásokkal...
Érdekes az alapkamat valahogy míndíg a polgári kormány esetében alacsony.
Tényleg jó az 5,75.Nem is hiszem el.Soha ilyen nem volt a balliberális kormányzásban,ők míndíg inflálták a forintot,hogy több pénzük legyen kiköltekezni.
Ja, tudom hogy mondták:Ócsítani kel la Forintot.
Ez volt a Fletó kedvenc mondása egy időben.
Ők mondták,nem én.
1.
"Ha te nem látod a magas jegybanki alapkamat és rohamosan növekvő devizaadósság közti összefüggést, akkor vak vagy."
Ha te meg nem tudod hogy a hitelkamat alapvetően az inflációtól függ és nem az alapkamattól akkor meg nem érted amiről beszélsz...
Ha 10% az infláció akkor sehol nem kapsz hitelt 10% alatt mert nem éri meg!!
Ha csökken az alapkamat, nőni fog az infláció. Érved csak akkor lenne jogos ha az infláció alacsonyabb lenne jóval mint az alapkamat!
Infláció 2011-ben 6.6%. 2012 hasonló és 2013 sem lesz vélhetően a csökkenő alapkamat miatt...
2.
"Abból a tartalékból rendezni lehetne olyan dolgokat, amik momentán ellehetetlenítik a növekedést, ez pont hogy növelné a fizetőképességet. "
Úgy gondolom itt a kérdező is jól leolt majd téged!!
Tőle idéznék amiben az érveléssel nem teljesen értek egyet de a támadhatóságban maximálisan igaza van! A devizatartalék arra van hogy ne legyünk sebezhetőek és ha te elköltöd akkor még nagyobb sz.rban leszünk és a devizaadósok pisloghatnak egy esetleges valódi támadás alatt(amibe nem nagyon hiszek) a 300 fölötti frankárfolyamon!!
"A magyar aranytartalék maradékát a Surányi vezette neoliberális bankvezetés adta el a Horn kormányzat végén.
Ezzel megszűnt a magyar pénz értékállósága,és könnyen támadható azóta is.Állandó manipuláció alatt emiatt a Forint,ami az egész lakosságra nagy veszély az infláció miatt.Próbálják is a fogást rajta rendesen."
4. A kamatszint csökkentésével valóban lehet próbálkozni. Ugyanakkor az 1. pont alapján tudható hogy nem ettől fog lezuhanni a hitelek kamata!
Ha nem megy lejjebb az infláció akkor sokat nem értünk el vele...
5. Nah itt kéne tudni ugye hogy a kormánynak mi a feladata és a jegybanknak mi a feladata! És kéne ismerni a francia, angol és többi jegybank példáját ahol konkrét államcsődök után határoztak úgy hogy nem kerül egy kézbe a monetáris és fiskális politika!
Talán a teljes szétválasztás sem a legjobb módszer de még mindig jobb mint ha összevonnák őket(vagy csak bábként rángatnák az MNB-t).
Az interneten tegeződni szokás.
"Csak az elhangzottakra: A pengő Európa egyik legjobb pénze volt a 1930-as években.
Sokan tartották ebben a pénzüket,mert annyira biztos volt./Például Belgiumban és Franciaországban is/"
Erre tudsz forrást mutatni? Mellesleg attól még, hogy tartanak sokan pénzt egy adott pénznemben, az nem jelenti azt, hogy az a pénznem jó. Jelentheti azt is, hogy csak simán magas rá a banki kamat (mert éppen inflálódik) és a várható infláció és a banki kamat közötti rés nagyobb, mint amennyit a saját országukban, a stabil deviza mellett kapnának.
Nem véletlen, hogy sok kalandosabb kedvű befektető tart pénzt fejlődő országok devizáiban: mert azok magas kamatot adnak a kellemetlen gazdasági helyzetük miatt.
"Természetesen nem 1946-47-re gondolok,amikor a bolsik direkt elrontották,csakhogy ne kelljen tovább pengőnek hívni a magyar pénzt."
Ez úgy ahogy van, baromság. Az inflációnak az volt az oka, hogy egyrészt a háborús kiadások fedezésére a magyar állam minden kontroll nélkül nyomtatta a pénzt, később pedig az átmeneti szovjet irányítás megint úgy oldotta meg a pénzhiányt, hogy csak nyomtatott, mint az eszelős. Ehhez még hozzájárult az árakat felnyomó áruhiány, és a felmérhetetlen háborús kár. Az infláció senkinek nem jött jól, még a szovjeteknek sem.
"A magyar aranytartalék maradékát a Surányi vezette neoliberális bankvezetés adta el a Horn kormányzat végén."
És milyen nagy szerencse, hogy ezt tették. Az arany ára ugyanis folyamatosan esett egészen 2006-ig.
Minden értelmes banki vezető elkerüli az értékek felhalmozását olyan befektetésbe, amelynek az értéke éppen stabilan csökken. Arról nem is beszélve, hogy a devizabetétekre kapsz kamatot, az aranyra viszont nem.
Felhívnám a figyelmed arra, hogy jelenleg 38 milliárd euró a magyar devizatartalék. Annak a legendás 62 tonna aranynak, aminek az eladásán máig sírnak a közgazdasághoz nem értők, a mai piaci ára 2,5 milliárd euró körül van (feltételezve, hogy színaranyról beszélünk).
Akkor ha már ennyire szeretjük a számokat, mi ér többet, a 38 milliárd, vagy a 2,5?
"Ezzel megszűnt a magyar pénz értékállósága,és könnyen támadható azóta is."
Hülyeség. Kamu.
A magyar forint árfolyamrendszere nem így működik (működött). A forint aranyfedezete 1982-ben megszűnt, mivel képtelenség rendesen fejlődő gazdaságot fenntartani nyersanyag-fedezetű pénzből (mivel nem adhat ki a gazdaság több pénzt, mint amennyi aranytartalékuk van).
A magyar forint árfolyamát azután többféle módon regulázták. Itt egy link, nincs erőm az egészet elmesélni, így is hosszú lesz ez a komment:
A magyar forintot nem az arany hiánya teszi könnyen támadhatóvá, hanem a mögötte lévő silány kormánymunka. Ez okozta a gyengülést 2006-2008 között, és ez okozza most is. (Ti tényleg elhiszitek, hogy a forint erős?)
"Állandó manipuláció alatt emiatt a Forint,ami az egész lakosságra nagy veszély az infláció miatt.Próbálják is a fogást rajta rendesen."
Minden modern deviza állandó manipuláció alatt van. A különbség az, hogy a többi ország tudja kezelni, a mi kormány(aink)unknak problémája van vele, ezért gyorsan mindent a spekulánsokra fognak.
"4.pont: Most 5,75 a jelenlegi alapkamat.Az Orbánék alatt míndíg próbálták alacsonyan tartani,hogy a lakosságnak könnyebb legyen kigazdálkodni ha hitelhez kellett nyúlnia."
Akkor nem sikerült figyelni, hogy hogyan változott az alapkamat az elmúlt években. Bajnai még 5,25%-al hagyta ott, Viktor alatt viszont felcsúszott 7%-ig is.
Az Orbán kormány alatt nem próbálták csökkenteni az alapkamatot, hanem az összes kormány alatt próbálták csökkenteni az alapkamatot. Ez a jegybank egyik dolga. Csak nem mindig lehet, az folyamatos inflációs veszély miatt.
Sőt, 2005-2006-ban a defláció (forinterősödés miatt) rendkívüli csökkentések is voltak.
"The Vault Dweller: Hibátlanul felmondtad a balliberális leckét, DE!"
Ez nem a balliberális lecke, ez az, ami nélkül nem szabadna, hogy meglegyen a közgáz kettes a középiskolában.
Ha már közgáz alapja neked balliberális, akkor arra nem tudok mit mondani.
"Ha te nem látod a magas jegybanki alapkamat és rohamosan növekvő devizaadósság közti összefüggést, akkor vak vagy."
Khm...
Az állam devizaadóssága és a forint állampapírok hozamai nem egészen úgy mozognak, mint a lakossági hitelezés. Az utóbbi megint nem az elsődleges gondja a jegybanknak.
Ahhoz, hogy a forint papírok versenyképesek legyenek a devizában felvett államadóssággal, olyan 4% alá kéne nyomni a kamatot, erre meg egy jegybanki vezetés sem volt képes, mert nem igazán van mellé jó gazdasági környezet.
Már megint elmondom, mert nem sikerül értelmezni: a jegybank a magyar forint árfolyamstabilitásáért felelős elsősorban.
"Abból a tartalékból rendezni lehetne olyan dolgokat, amik momentán ellehetetlenítik a növekedést, ez pont hogy növelné a fizetőképességet."
Ahogy Móricka elképzeli. Olyan ország fizetőképességében senki nem fog bízni, amelyik elszórja a tartalékát.
"Sokat tudna segíteni, lásd előző pont. A kitermelhetetlenül magas kamatszint megfojtja a gazdaságok."
Mondtam: a jegybank nem úri hóbortból, vagy hobbiból tartja magasan a kamatot, hanem hogy fékezze az inflációt. Az pedig igen nagy probléma 2010 óta.
"Ja persze! Jelenleg 5,75 az alapkamat, ilyen a Bajnai-kormány végnapjaiban volt csak, a forint meg köszöni szépen jól van."
A forint egy gyönyörűt inflálódott, de köszöni szépen jól van. Az alapkamat meg felment 1,75 százalékot másfél év alatt (!) mire visszanyomták ide. Ez nem mond semmit?
"Tökre igazad van, dugja csak a fejét a homokba és ne törődjön a realitásokkal..."
A jegybank pont nem ezt csinálja, a kormány meg pont igen. Mutass rá légyszi, hogy miért is irreális infláció miatt aggódnia a jegybanknak, amikor az euró olyan 30 forinttal ér többet, mint 2010-ben, és vagy 60 forinttal, mint 2005-ben!
"Érdekes az alapkamat valahogy míndíg a polgári kormány esetében alacsony."
Akkor a Bajnai vezette MSZP polgáribb, mint a mostani Fidesz.
"Tényleg jó az 5,75.Nem is hiszem el.Soha ilyen nem volt a balliberális kormányzásban,"
De volt ilyen, sőt kevesebb is.
"ők míndíg inflálták a forintot,hogy több pénzük legyen kiköltekezni."
Ahhoz képest 2002 és 2008 között elég stabilan csökkent a forint-euró árfolyam. Tessék rákeresni:
"Ja, tudom hogy mondták:Ócsítani kel la Forintot."
2008 előtt kellett is. Egy dolog van, ami rosszabb (sokkal rosszabb) az inflációnál: a defláció.
Kérdezd meg a svájciakat, akik már kínjukban negatív kamatot akarnak adni a bankbetétekre, csak csökkentsék már a frank értékét, mert munkahelyek és a svájci ipar függ tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!