Milyen élet lenne Magyarországon ha nem lenne államadósság?
Teljesen mindegy hogy hány százalék az államadósság. A baj azzal van, hogy használjuk fel. Nézd meg a vezetőgazdaságokat. Mindegyik 80% feletti adóssággal rendelkezik, USA 1-2 éve még 100%-ot is átlépte. Németország 80-84% körül van ha jól emlékszem.
És bár nincsenek nagyon lemaradva gazdaságilag, de azért mégse a top 5-ben vannak benne, például az északi államok, Észtországnak 10% alatti az államadóssága, de azért még a gazdasága elmarad Németországé mögött. (bár azért elég jónak mondható)
Az államadósság léte önmagában nem ördögtől való. Minden gazdálkodó szervezet vesz fel hiteleket a fejlesztések finanszírozására, és néha kényszerűen folyó fizetési nehézségek áthidalására. A probléma akkor van -mind a vállalati szektorban, mind állami szinten- ha ezek a hitelek nem fejlesztéseket szolgálnak, illetve egy nehezebb periódus során nem állítják új, egyensúlyi pályára az adott szervezetet.
Gyakori példa Románia esete, ahol Ceausescu 1982-89 között visszafizette az ország _teljes_ külföldi adósságát, és közben a gazdaságot padlóra küldte, a lakosság éhezett, stb. A diktátort pedig egy éven belül kivégezték.
A kérdés inkább az, hogy jutnánk el addig az állapotig, amikor nincs államadósság. Ha elkezdjük visszafizetni, és az újrafinanszírozásra nem veszünk fel hiteleket, akkor Románia sorsára jutnánk. Ha egyszerűen nem fizetnénk vissza, akkor még rosszabb. A bejelentés másnapján gyakorlatilag azonnali és teljes összeomlás.
Szóval belátható időn belül ilyen állapot nem állhat elő.
Amíg ilyen kormány van hatalmon hogy az amúgy is szegény népről nyúzzák le a bőrt,és nem teremtenek gazdasági növekedést (munkahelyteremtés,exportálás )addig felejtsük el ezt a kérdést....
(K.Gy)
Évente 500-1000 milliárddal tapsolhatnának el a politikusaink. A mostaniak évente 2000 MILLIÁRD többletbevétellel nem tudtak az égvilágon semmi érdemlegeset sem kezdeni, ennyi költőpénz meg sem kottyanna nekik. Felvennének még pár hitelt mellé és egész jól éreznék magukat.
Ránk viszont nem lenne (észrevehető) hatása.
Nem ezen múlik: Oroszo-nak pl. nincs külső államadóssága, mégis sok szegény él ott. Az emberek többsége majdnem olyan nehezen, mint nálunk. Görögo meg el van adósodva, mint állat és 600 EURós minimálnyugdíjat fizetnek.
A Romániás Ceausescu-s példára nem vennék mérget. Gépeld csak be a Gugliba ezt a 3 szót: ceausescu nostalgie Romania !
Kedves sehonnany-bitang
Oroszországnak van államadóssága, ha nem is magas, jelenleg a GDP 8,2%-a. 2002 óta folyamatosan csökkentik, akkor 56% volt. Közgazdászok bírálják is Putyint érte keményen.
Minden volt szocialista országban él a nosztalgia a múlt rendszer iránt. A 89-es államadóság visszafizetés viszont tény.
ld pl: [link]
1988-ban voltam Erdélyben. A boltokban nem volt hús, cukor, tulajdonképpen semmilyen élelmiszer, talán csak halkonzerv. Mindent jegyre adtak. Az emberek számunkra elképzelhetetlen szegénységben éltek. Sokan szó szerint éheztek.
A külső adósságuk (amire hivatkoztam) 22%, míg a mienk 115%. [link]
Ez annyira nem súlyos, hogy Oroszo-nak módjában áll hitelezni is: [link] Ha megnézed a listát, láthatod, hogy 200 országból mindössze 5 az, amelyik teljesen nullszaldós.
Romániában ma is(?) tömegek éheznek - habár azóta már nálunk is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!