Miért adósodtunk el a Kádár-rendszerben?
Több dolog miatt.
Az egyik a fordítva működő gazdaság. Azaz nem azt gyártottunk, amire igény volt. Termeltünk, termeltünk raktárra ezerrel, szocialista munkaversenyben, majd próbáltuk eladni. Nyugaton azt gyártanak, amire igény van. Más kérdés, hogy az igények jelentős része mesterségesen generált.
A másik a keleti EU, azaz, hogy a szerepek központilag le voltak osztva. Moszkvából irányítottak, hibásan.
El kellett tartanunk ideiglenesen az orosz katonákat és a magyar léhűtőket is.
De ha utóbbiakat nem is számítjuk, annyi jövedelmező munka nem volt, ami mindenkit eltartana.
És az emberek – ki tudja miért – akkor is boldogulni szerettek volna. Legalább egy lakás, hűtőszekrény, kád és bojler (igen, akkor még nem az okostelefonok körül forgott a világ), (színes)tévé (ami egy színes fóliát jelentett).
És ott volt a jóvátétel is, amit az oroszoknak fizetnünk kellett.
Hitel nélkül nem ment. Amikor pedig picikét nyitottabbá vált a világ, egyre több dolgot tudtunk a nyugati életmódról, színvonalról, még több kellett az embereknek.
Többiek biztosan írnak még sok egyebet is, talán pontosabbat is. Amit még említenék.
A nyugat úgy gondolkodott, hogy ha a keleti tömböt nem tudták szétzilálni politikailag (az tényleg nem sikerült), akkor keresztbe tesznek gazdaságilag. Na ez vezetett a peresztrojka-korszakhoz.
Itthon a hatvanas évek második felében meghirdették az új gazdasági mechanizmust. Annak az afgán háború tett be (közvetetten).
"Pedig igaza van az első kettőnek!"
A "balfanoknak" szenvedélye ez a "lepontozgatás", de hát ez legyen a legnagyobb örömük! :) Engem túlzottan nem érdekel, sok esetben a tények makacs dolgok.
Röviden azért mert a "gulyáskommunizmus" fenntartásának feltételeit már egyáltalán nem termelte ki a gazdaság. Muszáj volt a népnek adni valamit (egy kis jólétet) mert a végén még eszükbe jut '56 vérbefojtása és azt követő kíméletlen megtorlások...
Egy álságos hazug kettős beszéd zajlott ugyanis már a '70es években hitelhez folyamodott az ország különböző kapitalista országokhoz, szóval ment a népbutítás h a szocializmus kikezdhetetlen.
Arról nem beszélve h 1982-ben csatlakoztunk az IMF-hez is, ha máskor nem hát ekkor már nyilvánvaló volt a dolog h sokáig nem tartható fenn a rendszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!