Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Demokratikus-e az a választás,...

Demokratikus-e az a választás, ahol bárki szerezhet 2/3-os többséget?

Figyelt kérdés

Látható, hogy 2/3-os többség birtokában szinte bárhogyan formálható az állam szerkezete. Kérdés, tekinthető-e demokratikusnak egy olyan választás, ahol ekkora többség elérhető?

Az 1/3-nál kisebb parlamenti ellenzék elképzelései így nem érvényesülnek, tehát a 2/3-os többség bármit diktálhat. Feltétele-e a demokráciának a teljes konszenzus? Úgy látom a megoldás az lehetne, ha egyetlen képviselő is megvétózhatna bármilyen törvényt. De akkor is felmerül a kérdés, hogy mi történik abban az elképzelt esetben, ha egy párt véletlenül megszerzi az összes parlamenti helyet, és mondjuk 9 párt 5 % alatti szavazataránnyal a parlamenten kívül marad, ez a választás megint nem demokratikus, pedig elviekben előállhatna ez a helyzet. A parlamenten kívüli pártok akarata nem érvényesül, pedig akár 40 % is szavazhatott rájuk, ha mind a 9-re 4,5 % szavaz. Szóval így megint antidemokratikus parlamenti többség jön létre, pedig a parlamentben akár egy képviselő is megvétózhatna bármilyen döntést. Szóval a demokratikus választásnak eleme kellene hogy legyen a parlamenten kívül maradt pártok vétójoga is. Ők viszont hogyan szavaznak?

Szóval rossz-e a választási rendszerünk? Hogyan lehetne a választásokat demokratikussá tenni, hogy a többség véletlenül se tudjon bármit megtenni bármekkora többséget is szerez meg a parlamentben?



2012. okt. 20. 10:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Ha legalább az a kétharmad tudná hogy mihez kezdjen, nem lenne az olyan rossz az alkotmány megváltoztatását leszámítva. Valamilyen fékre szükség lett volna az előző alkotmányban, hogy pl. ha egy párt 2/3-ot szerez akkor csak 4/5-del lehessen megváltoztatni, ha 4/5-öt, akkor 5/6-dal és így tovább. Ha visszanézed a maszop kormányzását 94 és 98 között meglepő módon bár lehetőségük lett volna azt csinálniuk az alkotmánnyal amit akarnak, korlátozták magukat, mint ahogyan azt egyébként egy demokratikus hagyománnyal rendelkező országban illik - mégha az nálunk az nem is létezett. Az alkotmány mindennek az alappilére kellene legyen és mindenki magáénak kéne érezze, nem pedig pártalkotmánynak.


Amúgy a kétkamarás parlament is egy megoldás az eszetlen törvényalkotás blokkolására, a liberum vétó semmiképp. Vannak országok, ahol az alkotmányt egymást követő 1-2 ciklus parlamentjének meg kell erősítenie, vagy egy új alkotmány meghozása után a mindenkori parlamentet feloszlatják és egy új parlamentnek kell megerősítenie azt, vagyis az emberek közvetett módon állást foglalhatnak, hgoy akarnak-e alkotmánymódosítást. Nálunk egy párt döntött minderről és egyszerűen átdarálták a többi törvény között, és alig voltak tüntetések, mikor erről semmi szó nem volt a választási programban, ami egyébként nem is létezett - senki nem tudta hogy miért szavaz a Fideszre, mivel semmit nem árultak el.


Egy alkotmány egy ország értékrendjének alappilére kellene legyen, amiről egy párt egymagában nem dönthet. Persze a demokráciának nem árt egy valamennyire független alkotmánybíróság és köztársasági elnök sem...


Szóval vannak erre a problémára sokkal jobb megoldások is.

2012. okt. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Szerintem nem demokratikus.

Eleve alaptörvénynek kellene lennie,hogy nem lehet egyik pártnak sem 2/3-a.

Lásd erre a példát.Bármit megtehetnek.

Már most a 44%-kal van esély a fidesz 2/3-adra.Pedig még csak nem is 66%-uk van.Úgy változtatják meg a törvényeket,ahogy nekik tetszik.Ha ez így megy 4 év múlva az lesz a törvényben,hogy csak a fideszre szavazhatsz.

2014. ápr. 8. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Már most a 44%-kal van esély a fidesz 2/3-adra.Pedig még csak nem is 66%-uk van"


Látom, te sem ismered a választási rendszert, de fröcsögni azért jó dolog. Egyéni képviselői mandátumokról hallottál már? Két papíron szavaztál, emlékszel? Voltál szavazni egyáltalán?

2014. ápr. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Te mondjuk keversz több mindent. A kétharmados többség jogairól és a választási eredményről vitatkozni két dolog. Amíg demokratikus alapszabályok betartásra kerülnek a kisebbséggel szemben, addig egy parlament demokratikusan működik. Ha egy kétharmados többség per se nem lehet demokratikus, akkor a mostani német nagykoalíció is antidemokratikus? Ha a többség által megszerezhető helyeket abszolut korlátozod, akkor egyrészt azoknak a szavazatoknak az értékét semmisíted meg, amik ezen felül érkeznek, ami szintén nem demokratikus. Egy gyenge többség másrészt egy gyenge kormányt és adott esetben kormányválságot eredményezhet. A kis pártoknak szabott 5%-os küszöbnek pedig az az értelme, hogyha 9 kis párt jutna be és mondjuk a maradék helyek két párt között oszlanának el, nem lehetne kormányt alakítani, mivel egy koalícióban megállapodni szinte lehetetlen lenne.


A választás és a parlament működése nem feketén-fehéren demokratikus vagy antidemokratikus, hanem kompromisszumok kérdése. A demokratikus működés nem lehet az egyetlen célja egy állami szervnek, ha az a (döntéshozó) funkcióját nem tudja ellátni.

2014. ápr. 8. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Lényegtelen mit írtok,amit a fidesz most kitalált,az nem demokratikus,mivel olyan mintha a fideszes szavazatok 1,5szer vagy 2szer annyit érnének.

Csalás az egész.4 év múlva majd csak a fideszre lehet szavazni,és arra is azt mondják majd,hogy de hát törvényes...

2014. ápr. 8. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!