Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Demokratikus-e az a választás,...

Demokratikus-e az a választás, ahol bárki szerezhet 2/3-os többséget?

Figyelt kérdés

Látható, hogy 2/3-os többség birtokában szinte bárhogyan formálható az állam szerkezete. Kérdés, tekinthető-e demokratikusnak egy olyan választás, ahol ekkora többség elérhető?

Az 1/3-nál kisebb parlamenti ellenzék elképzelései így nem érvényesülnek, tehát a 2/3-os többség bármit diktálhat. Feltétele-e a demokráciának a teljes konszenzus? Úgy látom a megoldás az lehetne, ha egyetlen képviselő is megvétózhatna bármilyen törvényt. De akkor is felmerül a kérdés, hogy mi történik abban az elképzelt esetben, ha egy párt véletlenül megszerzi az összes parlamenti helyet, és mondjuk 9 párt 5 % alatti szavazataránnyal a parlamenten kívül marad, ez a választás megint nem demokratikus, pedig elviekben előállhatna ez a helyzet. A parlamenten kívüli pártok akarata nem érvényesül, pedig akár 40 % is szavazhatott rájuk, ha mind a 9-re 4,5 % szavaz. Szóval így megint antidemokratikus parlamenti többség jön létre, pedig a parlamentben akár egy képviselő is megvétózhatna bármilyen döntést. Szóval a demokratikus választásnak eleme kellene hogy legyen a parlamenten kívül maradt pártok vétójoga is. Ők viszont hogyan szavaznak?

Szóval rossz-e a választási rendszerünk? Hogyan lehetne a választásokat demokratikussá tenni, hogy a többség véletlenül se tudjon bármit megtenni bármekkora többséget is szerez meg a parlamentben?



2012. okt. 20. 10:45
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Ha nem hozható létre ilyen rendszer, akkor értelmezhető-e a demokrácia a többség diktatúrájának?
2012. okt. 20. 10:56
 2/15 anonim ***** válasza:
79%
Ha a parlamenti kívüli pártok megvétózhatnának bármilyen döntést, soha nem születne semmilyen döntés. Fogalmazhatunk úgy is, hogy döntésképtelenek lennének.
2012. okt. 20. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Persze, miért ne lenne demokratikus a választás? És ha mindenki ugyanarra szavazna? Nem tilthatod meg az embereknek, hogy egyik vagy másik jelölte ne szavazzanak.
2012. okt. 20. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a demokrácia a többség diktatúrája, akármit csinálunk. Én ott érzem a hiányosságot, hogy képviselőt nem lehet visszahívni ha már elvesztette a többség kegyeit.
2012. okt. 20. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
néha nem érvényesülhet mindenki akarata, főleg, ha az instabillá tenné a vezetést. a vétózás is a döntéshozatalt nehezítené. a többség most sem tud bármit megtenni, nehéz elhinni, de alapvetően demokratikus jogállamban élünk. alapvetően...
2012. okt. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Van megoldás.

Úgy hívják, likvid demokrácia.

Bővebben itt: [link]

2012. okt. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Miért ne lenne demokratikus? Nem tartottak fegyvert senkinek a fejéhez sem, hogy márpedig te elmész szavazni/nem mész el szavazni, ha meg elmész akkor kire szavazz. A többi csak bűvészkedés a számokkal. Tetszettek volna nem "elk*rni", és akkor nem lenne 2/3.


"Feltétele-e a demokráciának a teljes konszenzus? "


Nem. Ugyanis ha 99-en azt akarnák, hogy fessük át a füvet kékre, de egyvalaki maradna a zöldnél, akkor ugyebár át lesz festve. Az az 1 jogosan kiált diktatúrát?

2012. okt. 20. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

A demokrácia lényege, hogy a többség diktál, de a kisebbség is hozzászólhat, hiszen ők is ott vannak a parlamentben, ha elérik az 5%-ot. Az új 100+100 fős parlamentben az 5% csak 5 főt jelent, nem biztos, hogy előnyös lenne ezt a határt csökkenteni.

Az sem biztos, hogy a többség akarata érvényesül. Például az USA-ban 2000-ben többen szavaztak Al Gore-ra, mégis George W. Bush lett az elnök a választási rendszer furcsasága miatt.

2012. okt. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Én ott érzem a hiányosságot, hogy képviselőt nem lehet visszahívni ha már elvesztette a többség kegyeit."


Ebben az esetben meg nagyon átcsapnánk populizmusba, és tényleg azok ülnének a parlamentbe akik ingyen sört ígértek. De jövő héten azok akik az ingyen sör mellé adnak egy százast. És ez igy menne tovább. A pórnép nem vágja milyen megszorítások szükségesek (lsd mostani csomagok)

2012. okt. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 bumbi02 ***** válasza:

Amit te akarsz, hogy akár egy valaki is vétózhasson, azt régen liberum veto-nak hívták, és a lengyelek ennek is köszönhetik hogy szétesett a központi hatalom - döntésképtelen volt a szejm - .



A szó szoros értelmében teljes demokrácia sosem lesz, mert egyzerűen nem működik. Ahogyan a kommunizmus se. Olyan társadalomban, amit 1 ember alkot, ott működik. Ahol már ketten vannak, ott már két vélemény van, és akaratlanul is, az egyik előrébb való lesz a másiknál.



A jelenlegi rendszernek szerintem nincsen olyan eget rengető hibája. Egyszerűen a listás választási rendszert nem értem, elég lenne egyéni képviselőjelölt is, könnyebb lenne "ellenőrizni", hiszen ha nem úgy viselkedik, legközelebb egyszerűen nem választják meg.

2012. okt. 20. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!