Hogyan lehet elkerülni a nyugdíjak csökkentését, ha egyre kevesebb az adófizető és egyre több a nyugdíjas?
A kérdés részben demográfiai, részben gazdasági azon belül is munkaügyi.
Magyarországon a munkanélküliség 10-12% között ingadozik, kiemelkedően magas arányban szerepelnek munkanélküliek között a tartósan munkanélküliek illetve az alacsony képzettségűek. Ez azt jelenti, hogy a munkanélküliek jó része nagyon régóta nem dolgozott már és semmihez nem ért. Tehát olyan ágazatok tudnák felszívni őket, amihez nem kell szakértelem. Ilyen pl az építőipar azon belül is az épületenergetikai beruházások a fűtéskorszerűsítés nyílászárócsere stb... De ott van például a turisztika vagy a mezőgazdaság. Az építőipar helyzete nagyon rossz, nehezen hitelezik a vállalkozásokat, az állami tendereket pedig mostanában a közgép nyeri el korábban rendszerint a Strabag. A mezőgazdaság szintén rosszul teljesít, a földbérleti szerződéseket évek óta nem azok kapják akik tényleges termelő munkát végeznének talán most teljesedik ki ez a tendencia. Tehát jelenleg esély sincs arra, hogy a munkanélküliek munkát találnának. Problémát jelent még a magas járulékteher. De ezer dolgot lehetne sorolni.
Ha mindent figyelembe veszünk sokkal kedvezőbb foglalkoztatottsági ráta mellett a demográfiai trendek is megfordulnának és olyan 15 20 év múlva már normális nyugdíjakat oszthatna az állam. De ehhez kompetens vezetésre és nagyságrendekkel kevesebb korrupcióra lenne szükség.
Egyszerűen nem kell ellopni a befizetéseket. Ha nem az állam kezelné, hanem bankban gyűjthetnéd, vissza is kapnád.
Így ha férfi vagy 40%-ot ha nő 70-et kapsz vissza 40 év munkaviszony után, ha átlagéletkort élsz. A többi ment a lecsóba. + lehet uszítani a nyugdíjasok ellen. Ha az állam bankot üzemeltetne abból is ellopná a lét. Nézzd mad meg 3 év múlva. Jövőre volt kisztitkár úr ráteszi macsait az mnb-re. 2 év múlva pedig milliárdos leszel a többi koldussal egyetemben.
A megoldás hogy mindenkit öntakarékoskodásra késztetünk és így nem az állam hanem a gazdaság teljesítőképessége befolyásolja hogy ki mennyit kap.
Ez a manyup rendszer.
Orbánék ezt megszüntették mert kellett az a 3000 milliárd! Most meg szívunk megint!
Köszönjük Orbán...
Öngondoskodással lehet növelni. Már az aktív évek alatt félre kell tenni az idős korra.
A másik lehetőség a gazdasági növekedés. Ha évi átlag 3%-ot nő a gazdaság, akkor 30 év alatt megkétszereződhetnek a fizetések (reálértékben). Ha azonos járulékszintet veszünk, de az ellátottak száma 30-40 százalékkal nő, akkor is egy 50%-os nyugdíjemelés és egészségügy-fejlesztés elképzelhető.
Az öngondoskodásnál viszont ne feledkezzetek meg arról, hogy a jelenlegi munkavállalóknak a jelenlegi nyugdíjakat is ki kell fizetni és saját maguknak is félre kell tenni.
A kötelező magánnyugdíjpénztárakkal is az volt a gond, hogy a befizetések 1/3-át odaadták a bankoknak, viszont ez a pénz hiányzott a jelenlegi nyugdíjkifizetésekhez. Tehát a rendszer csak úgy lett volna fenntartható, ha a nyugdíjjárulékokat 21%-ról 30%-ra emelik.
A gond az, hogy a jelenlegi 50 százalék feletti állami újraelosztás mellett esély sem lesz gazdasági növekedésre Magyarországon. A redisztribúció lejjebb faragása meg nem fog menni a nyugdíjkiadások csökkentése nélkül. Ördögi kör.
Nincs már más olyan tétel a költségvetésben, ahol évi 6-700 milliárdot meg lehetne fogni, csak a nyugdíj.
Abszolút ördögi kör...
A kevés nyugdíjból élők elmennek fillérekért dolgozni. Nagyon sok helyen dolgoznak, termelő ágazattól multikon át az állami szféráig.
Ezzel jól le is nyomják a béreket, mert amíg nekik 70 ezres fizetés mellé nagyon jól jön a 80 ezres fizu, addig a fiataloknak eléggé hiányzik a 80 havi fix mellé egy kis "mellékes", és ebből még gyereket is nevelnek-nevelnének, ebből kéne egzisztenciát építeni, lakást venni, és még félretenni öreg korukra.
Nonszensz, hogy sok öreg azért meg dolgozni, hogy a kevés keresetből tengődő, felnőtt gyerekeit és unokáit tudja segíteni.
A munkaadóknak, nagyvállalatoknak nem érdeke, hogy emeljék a fizetést, nekik a minél alacsonyabb összeg a jó, érthető okokból.
A politikusok elmajomkodnak havi pár ezres nettó emeléssel, ami poros nyomába nem ér a (tényleges) inflációnak, így még kevesebb vásárlóértékű fizetésből kell tengődni évről évre.
Akárhogy nézzük, tekergetjük a dolgokat, az egyetlen, ami segítség lenne, ha dinamikusan, sőt mondhatni drasztikusan emelkednének a NETTÓ fizetések, és a lakosság vásárló ereje és a megtakarítási lehetősége megsokszorozódna.
Nem azért nem tesznek félre a mai aktív dolgozók, mert felelőtlenek, hanem mert képtelenség ennyi fizetésből. Jó, ha hó végére marad valami aprópénz.
Erre ugye ki fog sok gyereket vállalni?!
Meg: minek?! A gépesítés növekedésével csökken az élőmunka-igény, tehát egyre kevesebb munkahelyet kínálnak a cégek.
Apropó cégek: egyetlen előnyünk a többi, környező és távolabbi országgal szemben, a nagy mennyiségben fellelhető, képzett és olcsó munkaerő. Béremelésnél ezt ez előnyt elvesztenénk, és menne a sok multicég el innen a fenébe... Magyar gazdaság, ipar, szolgáltatás, mezőgazdaság pedig NINCS.
Én 8. osztállyal megoldanám: Nem kellene több segélyt adni, mint amennyiért ma emberek 3. műszakban dolgoznak!
SEGÉLY HELYETT MUNKA!!!!!!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!