A mindenkori államadósság kifelé van?
Amerikának és Japánnak is hatalmas államadósságai vannak mégis viszonylag jól elvannak
Nagyon egyszerű dologról van szó.Ott nem annyit lopnak a politikusok mint itt.Az itteni néppel bármit meglehet tenni,a külföldiekkel nem
Nagyon egyszerű dologról van szó
Ki gondolta volna?
Itt nézz körül. Államadósságkezelő központ honlapja.
NEM AZ SZÁMÍT HOGY KIFELÉ VAGY BEFELÉ VAGYUNK ELADÓSODVA!!!!!!
Japánnak valóban kb 230%-a a GDP-nek az államadóssága. De ennek kamata 1-2% közötti!
És az adósság igazi teher csak akkor ha visszafizeted. addig csak "görgeted" magad előtt!
Vagyis ha tudja finanszírozni ezt a hiányt az állam akkor CSAK(!!!) a kamatokat kell évente fizetni!
Értsd: 5 éves hitelben, 100 forintra fizetsz 1%-ot vagyis 1 forintot évente. Ha lejár akkor újra felveszel, vagyis keresel egy másik hitelezőt aki kifizeti ezt a 100 forintot és így ezt a 100 forintos hitelt amíg vissza nem fizeted 20 év alatt 20 forintot fizettél ki rá!!!
Na ezért fontos hogy a hitelezők stabil államot lássanak!
Japán hitele évente a GDP-jének 2.3%-4.6%-ába kerül!
Magyarországnak a fidesz szabadságharca miatt a 80%-os GDP arányos hitel a GDP 7%-ába kerül!
Japán a GDP évi 3-4%-t fizeti ki a 230%-nyi hitelre mert bíznak bennük a befektetők és nem sz.patja őket állandóan az állam!!!!
Magyarország a GDP évi 6-7%-át fizeti ki a 80%-ra mert nálunk szabadságharc van meg lakosságnak adott drága hitel!
És az IMF hitel:
Ez 2%-os "újrafelvétellel" lenne megoldható a finanszírozása. Kb olyan áron mint a Japánoknak! Ez teljesen fenntartható! Míg ha szabadságharcolunk akkor a piacról felvesszük ugyan ezt az összeget 8-9-10%-ért ami miatt már aggódnak a befektetők mert nem fenntartható!
És ami FONTOS: a régebbi 8-9-10%-os hiteleket visszafizetnénk a 2%-os IMF hitellel!! Így az államadósság terhe drasztikusan csökkenne!!
15 milliárd euro kb 4300 milliárd forint.
Ha ez piacon kell évente fizetni a kamatokat az évi 350-390 milliárd forint. Ha ezt lecseréljük IMF hitelre akkor évente 90-100 milliárdba kerül!
MEGTAKARÍTUNK KI.ASZOTT 300 MILLIÁRDOT ÉVENTE AZ IMF HITEL MIATT!!!
De akinek lőzungok és szabadságharc kell annak tessék, gratula a h.lyeségéhez!!!
#10-hez. Tudom, rábeszélték a családot, ez is igaz. DE. Abba is belegondoltak, a mindenkori jövedelmük hány százalékára vállalnak adósságot, képes-e ez úgy maradni, és mit tesznek váratlan problémára? A kérdés minden részére lényegében "nem" a válasz, vagyis vaktában ugrottak. Most pedig fáj a fejük. Sajnálom, de a jó válasz, nem kellett volna így ugrani. Nem mondom, hogy az elfogadható, de a jó!
És a körülmények eltérése miatt ez nem jó példa (egy példa amúgy sose jó) az államadósságra. Annyiban jó, hogy a hitelfelvevő (kormány) hasonlóan itt se gondolta meg, annyiban ez a rosszabb, hogy ráadásul nem is olyan fontos dologra költötte, mint egy családnak a lakás.
Jó, de ettől még a mai helyzetből kiindulva kell keresni a megoldást. A "büntetés" ráér, ha már kifelé megyünk. Egy nagyon egyszerű számtani művelettel kezdjük. Bevétel (adók, járulékok, amelyek a termelés függvényei) - kiadás (törlesztés+működési költség) = ? Látható, hogy eredmény akkor lesz, ha bevételt növelünk, vagy kiadást csökkentünk ,vagy mindkettő. Az elsőhöz jó adópolitika és a termelés növelése kell. Utóbbi eredményét el is kell adni. A másodikhoz racionális működés.
Az adópolitika katasztrofális, mert nem onnan szív el, ahonnan lehet (ez most nem politikai megfontolás, hanem szimpla technikai). A termelés növelésének közvetlen feltételei nem adottak a rossz elosztás miatt. Közvetett feltételei se, mert nem a gazdasági, hanem a politikai szükségleteknek megfelelő képzést nyújtjuk. A külfölddel való viszonyunk rendkívül érdes. A sértett fél általában nem szívesen vásárol a sértegetőtől. Helyzetünk romlik.
A racionális működés azt jelenti, hogy a feladat megoldását arra bízzuk, aki a legjobban ért hozzá, és azt kérjük, a leggyorsabban, a legjobb minőségben végezze el. Ez érvényes a miniszterektől, az állami vezetőkön át az utolsó közalkalmazottig bezárólag mindenkire. Mi viszont legfeljebb az utolsó közalkalmazottat alkalmazzuk képzettségének megfelelően. Aki a feladatát nem tudja ellátni a szakszerűtlen irányítása miatt.
Lehet tovább bontani. Aki egy adott - az összesent lényegesen befolyásoló - területnél kimutatja, hogy a kívánt módon működik, az tud valamit. Neki kellene annak a területnek a működését meghatároznia. Csak azt kívántam - a valós helyzettől függetlenül - bemutatni, hogy mik a fő technikai lépések és feltételek a kifelé lábalásból. Az állítás még annyi, hogy ez lehetséges.
(kicsinyke megjegyzés: az izlandiak jórészt nem kölcsönöket vettek fel, hanem elvesztették befektetéseiket az angliai bankoknál, kölcsöneiket pedig nem arra használták, amire mi - mindössze oda kell menni és megnézni)
"Ez 2%-os "újrafelvétellel" lenne megoldható a finanszírozása. Kb olyan áron mint a Japánoknak! Ez teljesen fenntartható! Míg ha szabadságharcolunk akkor a piacról felvesszük ugyan ezt az összeget 8-9-10%-ért ami miatt már aggódnak a befektetők mert nem fenntartható!
És ami FONTOS: a régebbi 8-9-10%-os hiteleket visszafizetnénk a 2%-os IMF hitellel!! Így az államadósság terhe drasztikusan csökkenne!!
15 milliárd euro kb 4300 milliárd forint.
Ha ez piacon kell évente fizetni a kamatokat az évi 350-390 milliárd forint. Ha ezt lecseréljük IMF hitelre akkor évente 90-100 milliárdba kerü"
És még ott van az a különbség az állampapír eladás és a banki hitelek között, hogy ha a banktól(mondjuk IMF) veszünk fel pár %-os hitelt, akkor a bankok feltételeket szoktak szabni.
Az állampapír vásárlók pedig nem.
utolsó szerinted miét nem fordul minden ország az imfhez ha ott valóban olcsóbb a hitel ?
Megjegyzem valóban kb 4%on adja, de dollárban és euróban ... na most ahogy meghallota a piac h. lesz hitel egyből erősödött a forint így lehívott imf hitelért kevesebb forintot kaptunk ... majd mostanra pedig mesterségesen megemelték a forint árfolyamát ... jelenleg ez az árfolyam változás min 15% kamatnak felel meg .... a magyar embertek forintban adóznak és dollárban és euróban kell majd visszafizetni! ez elég kellemetlen ... arra meg kár hivatkozni h. fidesz 310forint euró stb ... ( érdekes h. a forint pont akkor kezdett gyengülni mikor a deviza államadósságból akartunk lefaragni... A piacoknak a fizetési szándékot jutalmazni kéne nem?
Imf követeléseiről nem is beszéltünk
több helyen is írják h a hitelnek vannak feltételei
"utolsó szerinted miét nem fordul minden ország az imfhez ha ott valóban olcsóbb a hitel ? "
Japán minek forduljon ha csak 1-2%-os kamatra szerez hitelt! Németek és többiek dettó!
Ha egy ország 4-5-6%-ra szerez hitelt akkor megérheti neki hogy inkább ennyiért szerez a piacról de akkor nem szólnak bele a költségvetésébe.
Viszont nem véletlen hogy a spanyolok, írek, görögök stb mind várják a hitelt az EU-IMF párostól! Vagyis most már EU-tól! De ugye tőlünk is az EU vár el keményebb feltételeket nem az IMF(csak a demagóg "szabadságharcosok" a valósággal nem sokat törődnek).
Vagyis ha elég olcsón szerzel hitelt akkor miért kérnél az IMF-től?(EU-tól)
Ha meg sz.rban van valaki akkor KÉRNI kell mert azt nem tukmálják senkire, ránk sem!
Még akkor sem ha nekik rosszul jönne ha bedőlne Magyarország!
De talán pár embernek a fenti leírásommal már érthető lett hogy miért fenntartható egy 230%-os adósság könnyedén míg hogyan lehet belefulladni 80%-ba is akár...
Ha normális gazdaságpolitikánk lenne, ez a 80% "nevetve" finanszírozható lenne!
7/18: Teljesen igazad van!!!
"Hanem azért, mert a hitelekből folyamatosan jóléti elqrást folytatunk, szociális juttatásokra, nyugdíjakra költjük. Azaz feléljük az ország, gyerekeink, unokáink jövőjét."
Ez így igaz. Gazdasági válság? Csak minket 60-70 ezerből élőket érinti. Pl.: a helyi fegyveres szerv vezetője jövőre új autót kap a 2 éves helyett, hogy legyen mivel a magánügyeket a mi pénzünkön intézni. A többi juttatásáról nem is beszélve, és akkor mennyi ilyen van az országban...Ezekért kell ennyit befizetnünk, + még hitel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!