Mi lenne a gazdasági hatása, ha felemelnék a nettó 60as minimálbért 120ra?
Ok, addig tudom, h 1 csomó vállalkozás elküldene embereket, de az olyan vállalkozás, aki csak rabszolgák foglalkoztatásával sikeres (minimálbér 4 órásra bejelentetteket foglalkoztat, az pusztuljon is!)
Szerintem mindenkinek legalább ennyit kéne keresnie, h ha egyedülálló is, ahhoz, h egy kis panel rezsijét+Bkv bérletet, kaját, mosószert, esetleg gyógyszereket, kis olcsó ruhát tudjon venni.
"De a 60 nettó nem elég a rezsire, kajára."
elég lenne, ha a sok minimálbéren tengődőnek nem lennének elrugaszkodott igényei. aki minimálbérből akar saját, szobás lakást meg autót, az persze hogy nem él meg belőle. én 2,5 évig kerestem minimálbért, mindig kijöttem belőle, szerényen, de megéltem, mert alkalmazkodtam a körülményekhez.
"És akinek meg itthon megemelnék a fizuját, az többet fogyasztana, tehát nőne a fogyasztás, bevétel."
Bár értelmesen gondolkodni nehéz, de látom van akinek ez még sikerül. :)
A leírt egyszerűsített példáddal egyet értek.
Szerintem München megfelel ennek a példabeli városnak.
A baj viszont, hogy ha úgy emelik a fizetéseket, hogy nincs mögötte termelés, annak csőd a vége.
Görögországban is hasonló a helyzet. Az ottani fizetések 2008-ra már elérték az olaszországi szintet, viszont a gazdaság sokkal versenyképtelenebb, ezért most kénytelenek csökkenteni a fizetéseket, alkalmazottakat elküldeni stb.
legjobb esetben is a Forint leértékelődésével járna. Magyarul, hiába keresnél 120 ezret, mivel a 120 ezer forint fedezete egységnyi euro/dollár, gazdasági term. mint a 60 ezer mögött, így nagyon rövid idő alatt a 120ezer forintod reálértéke a mostani 60 ezernek felelne meg. Ha megismételnéd ezt párszor, akkor az rövid úton devalvációhoz vezetne. Nem is beszélve arról, hogy a piac hogyan reagálna erre a lépésre.
Sajnos a gazdaságban nem minden úgy van, ahogyan sokan elképzelik. Egyébként a te nettó 60.000 Ft-os béred a munkaadódnak 120.000 Ft-jában van benne. Tehát lehet a jóléti államról kellene lemondani, a túlzott szociális védőhálóról, felszámolni a korrupciót, megszüntetni a látványberuházásokat. A K+F-re több pénzt fordítani, máris alacsonyabb járulék, és adóterhek vonatkoznának a fizetésedre, a megvásárolt termékekre (ÁFA), az erősebb forint miatt a reáljövedelmed is nőne, úgy, hogy a munkáltatódnak nem kellene több pénzt fizetnie utánad, mégis többet kapnál kézhez, magasabb vásárlóértékkel.
És mi van azoknál a KKV-nál, ahol papíron mindenki minimálbért keres, közben meg megy az adó és járulékcsalás ezerrel, meg a zsebre fizetés. Nem egy olyan cégről tudok, ahol mindenki minimálbérre van bejelentve, közben 200 000-nél senki nem kap kevesebbet kézhez. Egy 10 fős cégnél évi 12-15 000 000 marad így a vállalkozónál - csak a be nem fizetett járulékokból és akkor még hol van az értékelőállítás..
Ha megnézzük az építőipart, egy akármilyen segédmunkás is megkeres 5-6 000-ret naponta ( igaz nem 8 órában ), egy részük minimálra jelentve, másik részük feketén.
Nyilván nem lehet egy tollvonással megduplázni a minimálbér nagyságát, mert az durva következményekkel járna. Viszont ha jobban ráfeküdnének a gazdaság kifehérítésére akkor lehetne jelentős eredményeket elérni, de addig amíg a munkáltató büntetlenül megteheti, hogy cigánykodik , a munkavállaló meg bele van kényszerítve ebbe, addig felesleges a minimál emelésén gondolkozni.
na és mit gondolsz, miért nem akarja senki a gazdaságot kifehéríteni? Észre kell venni, hogy egy ország úgy működik, hogy különféle szerepek vannak. Például vannak döntéshozók, akiknek igen jól jövedelmez a feketegazdaság. Sőt, egy jó részüknek csak az jövedelmez jól. Mert egyedül csalni tanultak meg kiválóan. Ezektől várja valaki, hogy fehérítsenek?
Azt is látni kell, hogy a döntések mindenkire hatással vannak, ha nem is egyformán. A minimálbér emelés felborít egy ingatag egyensúlyt, mások más ok miatt követelik a béremelést, lesznek, akik ezt erőteljesen tudják képviselni, és egy idő után már a döntéshozók egyébként rossz módszerei sem képesek az irányításra. A kiszámíthatatlanság mindent leront, a végeredmény még rosszabb helyzet.
Meg kellene érteni, hogy több pénz csak több termelés után lesz. Azt lehet osztani. Jól is, rosszul is, de csak azt. Vagyis először a termelés növelését kell megszervezni, rögtön utána a normális elosztást. Ez jól hangzik, csak végrehajthatatlan, mert a döntéshozó érdekei ellen van, ezért nem fog eszerint cselekedni. Így mindig oda kanyarodunk vissza, hogy minden a kormányon múlik, a kormány pedig a választókon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!