Miért nem lehetne felemelni a minimálbért nettó 100 ezerre a politikusok fizetését pedig lecsökkenteni?
Nem ilyen egyszerű a történet. Ha a minimálbér nettó 100 lenne, akkor az a munkáltatónak már mindenféle járulékokkal együtt összesen 200-ba lenne egy minimálbéres dolgozó, így nem igazán érné meg nekik foglalkoztatni azt az embert, akármennyire becsületesen is dolgozik, mert pl. nem tudja érvényesíteni az áraiban a megemelt költségeit.
Ennek közgazdasági elméleti háttere a Philips-görbe: [link]
Az is tény, hogy a politikusok teljesítményükhöz képest irreálisan meg vannak fizetve. De a magasabb fizetéseknek pont az a célja, hogy ne függjenek másoktól, ne legyenek korrumpálhatók. Sajnos a magyar valóság nem ilyen eszményi.
És így a nem ritkán teljesen képzetlen 8 általánost végzett munkás keresne nettó 100-at, diplomával meg fizetnek nettó 120-130-at. Teljesen egyenes arányban lenne a felelőséggel, képzettséggel, munkával...
MEg a másik: hogy függ össze a kettő?
Van 368 OGy képviselő + az önkormányzati képviselők, + a miniszterek, polgármesterek, már ha ezeket tekintjük politikusoknak. Lecsökkentjük, oké, több marad az államkasszában.
Versenyszférában az államiban növeljük a minimálbért, akkor nagyon sok munkavállaló kerülne az utcára. Az úgy nem működik, hogy a csökkentett politikusi fizetésből finanszírozzuk a minimálbért, mert ha a törvény előírja, hogy ennyi a minimálbér, azt a magánvállalatoknak kell kifizetni, + néhány állami vállalatnak. És sokkal több a munkavállaló, mint a politikus, és a kettő szféra között nincs semmiféle átjárás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!