A szocializmus idején miért nem neveztek egy intézményt sem "szent"-nek?
Pl. a szocializmus idején a budapesti Szent László Gimnáziumot és a Szent István Gimnáziumot I. László Gimnáziumnak és I. István Gimnáziumnak nevezték.
Miért?
Egyébként nekem is tetszik az pl., hogy I. László Gimnázium. :D
Valahogy komolyabban hangzik.
A szocialista rendszert (főleg Kelet-Európában) materialista világnézettel kapcsolták össze, amibe nem fér bele sem az istenhit, sem az ezotéria, vagy az okkultizmus, stb. Sőt, még egyes tudományokat, például a pszichológiát is elutasították.
Ezért - ahogy az Első is írja - a vezetés az ateizmust preferálta. Amikor Rákosiék megszerezték a hatalmat, az volt a tervük, hogy néhány éven belül a vallás és az egyház nyomait is kiirtják. Ennek volt része az átnevezés is.
Hofi kapcsolódó poénja volt:
"És akkor mit ad Isten .... akarom mondani: hogy, hogy nem, elvtársak!"
Nem csak az intézményekkel volt baja a komonistáknak : pl. a Szentkirály nevű falu neve sem tetszett nekik, ezért elnevezték Lászlófalvának.
Meg itt Bp-en volt / van Pestszenterzsébet, Pestszentimre amikből Pesterzsébetet, Pestimrét csináltak, mert úgy ateistább az elnevezés.
'Ez a kr.e elnevezés is olyan mintha a középkorban lennénk.'
Mármint Kr. e. x. évi?
Akkor hogy lehet, hogy a történettudományi munkák jórészt ezt a rövidítést használják? Mondjuk ott van az i.e. rövidítés, de mivel az időszámításunk előtt fogalom kissé hosszú és fárasztó lehet használni az eseményeknél vagy a korok, korszakok behatárolásánál, jóval egyszerűbb lehet a Krisztusos kifejezést alkalmazni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!