Ha nem lett volna szocializmus, ma sokkal szebb és élhető városok lennének az országban?
Pl. itt van Kőbánya, amiről mindenkinek a szegénység, a lakótelepek és a munkások jutnak eszébe.
Pedig a szocializmus előtt egy hangulatos kerületről volt szó, ahová a pestiek szívesen jártak kirándulni...
Ha nem is kirándulni járnának ma ki a Belvárosból, de sokkal élhetőbb lenne így:
Mint lakótelepekkel ma.
A szocialista várostervezésnek nagyon sok haszna, de több hibája is volt.
Két abszolút rossz irány volt. Az egyik, hogy letelepedésre kényszerítették a romákat. Az évszázadokon át vándorló életmódot folytató embereket röghöz kötötték. Ha ma is úgy élhetnének, ahogy 60-80-300 éve (jórészt a saját törvényeik alapján), akkor messze nem lenne ekkora probléma a c.gánykérdés, mint amekkora ma.
A másik nagy hiba az volt, hogy a jobbmódúak ingatlanjait, egész utcákat, városrészeket úgy vettek el és utaltak ki szegényeknek, hogy nem volt meg a lehetőség vagy az igény, az állagmegőrzésre. (Győr Szigeti városrésze valaha a nagypolgárságé volt, még most is látni a csodálatos homlokzatokat, kár hogy 100%-ig lelakott majd minden ház...)
De azért azt se felejtsük el, hogy a városba csábított sok milliónyi szegényember emberhez méltó körülményeket kapott. Továbbá nagyon sok múzeum, kultúrház, hivatal épült a hasznosság és az emberek kényelme érdekében.
A kérdést nem érdemes így feltenni, mert semmi realitása, akkor mihez hasonlítsunk?
Akkor nem lett volna szocializmus, ha nem a Szovjetunió veri ki innen a nácikat, ha nem lett volna szovjet érdekövezet. Ekkor nyugati érdekövezet lett volna, és részünk lett volna a Marshall segélyből (továbbá néhány ponton a határ is másképp lenne). Az ötvenes évek elején a nyugati országok gazdasági fellendülését - építkezéseit - ez a pénz tette lehetővé, olyan minta szerint fejlődtünk volna, és biztos, hogy sok súlypont is máshol lenne. Mondjuk nem létezne Dunaújváros, Tiszaújváros, más lenne Pécs uránvárosi része (ha nem éppen önálló). De hogy a nyugati nagyhatalmak mit tekintettek volna stratégiai pontnak, azt elég nehéz úgy megmondani, hogy ez nem alternatíva.
Ha valaki abból indul ki, mi volt hangulatos 70-80 évvel ezelőtt, abból mi veszett el, ilyen nézőpontból csak annyi mondható, talán egyesek megmaradtak volna, mások vesztek volna el. A lakótelepeknek ma nem az a problémájuk, hogy vannak, akár ott, ahol, hanem az, hogy milyen állapotban vannak. Ennek jó részében pedig már nem a szocializmus a "felelős", hanem a kapitalizmus. Az utóbbi 22 évé itt nálunk - ha tetszik, akár nyugati mintára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!