El tudnád képzelni, hogy Mo-n újra királyság legyen?
Ki lenne a király? Mi alapján választanánk ki az elsőt? és utána apáról-fiúra szállna a trón? A Szent Koronával koronáznák meg? Működhető rendszer lenne?
....
én úgy képzelem, hogy a parlament is működne, de a fő szó a királyé lenne
Szerintem ez nagyon érdekes téma, várom a válaszokat. :)
Ha végignézzük a magyar történelmet,jó ha 2-3 királyt tudunk említeni,akinek az uralkodása alatt virágzott az ország.Annál több olyan király volt,akinek az uralkodása katasztrófa volt.
Ha újra csak egy ember kezében lenne minden fölött a döntés joga,az diktatúra lenne,még akkor is,ha királynak hívnák.Ha valóban rátermett vezetői képességekkel rendelkezne is,egyedül nem értene minden szakterülethez.Ha nincs parlament,akkor lennének tanácsadói,talpnyalói,akik éppúgy elvárnák a különféle előnyöket,mint a mai politikusok.Az utódai pedig lehet,hogy teljesen alkalmatlanok lennének az uralkodásra.Volt ilyenre példa a történelemben elég.
Azt csak érdekességként említem meg,hogy a korona nem szent,csak megszentelt,még akkor is,ha így szokás nevezni.Az Egyház csak embereket avat szentté,tárgyakat nem.A Koronát megszentelte az Egyház,de nem avatta szentté.Nagyon becses történelmi emlékünk,amit meg kell becsülnünk,de nem valami csodatevő ereklye.Attól egy rossz politikus nem lenne jobbá,ha megkoronáznák vele.
"MÉg jó, hogy a köztársasági elnökhöz fordultak jogorvoslatért, a kormánydöntések ellen! Mivel ő a legvégső megoldás"
Nem mindegy, hogy az okos hülyéskedik, vagy a hülye okoskodik.
Magyarországon középerős köztársasági elnöki jogkört hoztak létre. Az elnöknek semmilyen lehetősége nincs, ha jogorvoslatért hozzá fordulnak a honpolgárok. Ez többször is előfordult, és mindegyik elnök nyíltan be is ismerte ezt a tényt. A magyar mentalitás ilyen - akár tetszik akár nem. A tények makacs dolgok.Ezért lenne szerencsésebb a prezidenciális(elnöki) köztársaság, mint pl. Franciaországban, ahol az elnök a kormányfőt is menesztheti.
Sokkal több monarchia van mint amennyit az egyik hozzászóló írta, pl Monaco, Andorra, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland stb.
A monarchiának kétségtelen előnyei vannak a köztársasággal szemben. Pl. Olaszország azért fejezhette be a háborút - úgy, ahogy, mert a király egyszerüen leváltotta Mussolinit, ugyanigy járt el a román király Antonescuval, meg is kapta Románia Észak-Erdélyt.
Több monarchiában végeztek közvéleménykutatást, arról a kérdésröl, hogy monarchia, vagy köztársaság.Olyan eredmények jöttek ki, hogy a republikánusok lemondtak a népszavazás kiirásáról.
Spanyolországban 1978-ban a király mentette meg a demokráciát, amikor a falangisták államcsinyt kiséreltek meg. Még Santiago Carillo a spanyol kommunista párt főtikára is azt mondta; A király a helyzet magaslatán állt.Pedig Carillo nem monarchista szimpátiájáról hires.
"Akik ilyen bőszen támogatják a királyságot"
Az ilyen ócska vulgármarxista nézeteket terjesztők azok, akik bevezetnék a gondolatrendőrséget. (Orwell;1984)
Valaki feltett egy kérdést, és vannak emberek akik már magától a kérdéstöl hisztériás rohamot kapnak.Remélem idegrohamot nem, mert a lipótmezei tébolydát gyurcsányék bezárták a telket pedig eladták.
Valaki írta itt, hogy a mai magyar trónörökös Habsburg Ottó lenne. Egy olyan ember, akit a saját hazája nem enged be a területére, mi meg tárt karokkal várnánk? És kérdem én: Kossuthék hiába mondták ki a Habsburg-ház trónfosztását? Aki egy osztrákot kíván a trónra, hazaáruló. És nem vagyok Jobbikos. Nagyon nem.
A másik, amiben igaza volt: a királlyal együtt el kellene fogadnunk az arisztokráciát, a bárók, grófok önkényeskedéseit. Ezt az állapotot remekül festi le Hegedüs Géza: Megkondulnak a harangok c. könyve. Olvassátok el, rendkívül tanulságos regény a Zsigmond-korabeli magyar belügyről, bárókról, a megnyomorított parasztságról, de még kisnemesekről is, akiket tucatjával vágtak le éjszakánként, hogy a földjüket megszerezzék a nagyurak, akik egymást lepipálva akarták gyarapítani vagyonukat, földjeiket, a közbiztonság meg egyenlő volt a nullával.
Miért kívánjuk vissza a középkort, amit a későbbi generációk nem véletlenül neveztek sötétnek?
És mit gondoltok, a ma élő honfitársaink, akik rangra, vagyonra tettek/tennének szert, különbek lennének középkori elődeiknél? Gondoljatok csak a politikai elitre=nagybirtokosokra.
Te jó Isten!
Nem a középkort, hanem a királyság intézményét tárgyaljuk!
Szerintetek pl. Hollandiában a legutóbbiakban leírt úr-jobbágy viszonyok vannak?
Ugyanabban a dimenzióban élünk?
,,Ha végignézzük a magyar történelmet,jó ha 2-3 királyt tudunk említeni,akinek az uralkodása alatt virágzott az ország.Annál több olyan király volt,akinek az uralkodása katasztrófa volt. "
De akkor virágzott! Mellesleg amikor rossz volt a helyzet, azt nem a belső problémák okozták, hanem a külső ellenségek. A demokráciában viszont még csak katasztrófa volt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!