Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Nem visszás az, hogy épp a...

Nem visszás az, hogy épp a magát kereszténynek hirdető pártok szorgalmaznák mindig a halálbüntetés visszaállítását?

Figyelt kérdés
az igen / nem válasz mellett persze indoklást is kérnék szépen. :)

2012. júl. 18. 11:49
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

De, igen az. A keresztény erkölcsök szerint az életet csak Isten veheti el, vagyis ez teljesen ellentmond ennek. Persze a hogy is írjam "ösztönös egyéneket" meg lehet azzal győzni, hogy a gyilkos is elvette az áldozat életét, de ez igazából nem érv arra, hogy az államnak miért is következne ebből halálbüntetési joga? Az egyikből nem következik a másik, de érzelmi alapon ez nagyon jó érv lehet.

Az nem keresztényi viselkedés, hogy a vallás egy részét betartjuk, egy részét meg nem, mert különböző okok miatt. Főleg ezt mivel ez a kiindulópontja. De egyébként itt látszik nagyon jól, hogy a politikai pártok ideológiája csak azért az ami, mert azzal szavazóbázist lehet szerezni és ha a társadalmi nyomás azt diktálja, hogy ezen változtatni kell, akkor a szavazók megtartása vagy gyarapítása végett hajlandóak az ideológia szabályait félretenni.

2012. júl. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:

Azért ez nem egészen így van:


[link]

2012. júl. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
De, ahogy az előttem válaszoló írta. A téma felhozásával kívánnak népszerűségre szert tenni. Szegény Bándy Kata emléke nem érdekli ezeket, lehet cigánybűnözőzni ezerrel, holott nem azért ölték meg, mert magyar volt, hanem mert egy degenerált a gyilkosa.
2012. júl. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

ELFOGADHATÓ-E A HALÁLBÜNTETÉS?


Válasz:


Igen, a halálbüntetés keresztény szempontból elvileg elfogadható.


Magyarázat:


A kereszténység túllépett a „szemet szemért, fogat fogért” ószövetségi elven, és mindenestül az ellenségszeretet mellett köteleződött el. De vajon bosszúnak nevezhető-e a halálbüntetés, és vajon az ellenségszeretet gyümölcse-e a gyilkos kímélete? A kérdés higgadt tárgyalást igényel, és nem lehet, nem szabad soha vérgőzös lincshangulatot keltve gondolkodni róla. El kell azonban oszlatni egy hiedelmet: a halálbüntetés elvben nem sérti Isten törvényét és általában az Isten által felállított erkölcsi rendet. A gyakorlati visszaélés az egyedi eset, ill. személy erkölcstelenségét bizonyítja, nem lehet a halálbüntetés erkölcstelensége melletti érv.


A Katolikus Egyház Katekizmusa így tanít: „A társadalom közjavának megőrzése megkívánja, hogy ártalmatlanná tegyék a támadót. E téren az Egyház hagyományos tanítása elismeri a törvényes közhatalom jogának és kötelességének jogosságát, hogy szigorú büntetést szabjon ki az elkövetett bűntény súlyosságának arányában, nem zárva ki rendkívül súlyos esetben a halálbüntetést sem.” (KEK 2267)


De mi az, hogy rendkívül súlyos eset?


Nem csak a tömeggyilkosság, hanem az is, ha joggal feltételezhető, hogy a bűnös újra fog gyilkolni.


Mikor lehet ilyet feltételezni?


A szándékos, nem véletlenül, gondatlanságból, esetleg hirtelen felindulásból és nem elmebeteg által elkövetett gyilkosságnál. Igaz ugyan, hogy ez feltételezés, de erre a feltételezésre a szándékos gyilkosságot elkövető maga adott alapot, tudatosan végrehajtva a legsúlyosabb bűntettet. Ezzel maga állított ki önmagáról bizonyítványt: Nem tisztelek egyetlen törvényt sem, hiszen a legfőbb törvényt (ártatlan élet) sem tisztelem. Nem ismerek sem Istent, sem embert; nem állhat utamba sem isteni, sem emberi törvény.


A halálbüntetés olykor a társadalom védelme és önvédelme: ui ha egy gyilkost elkapnak, majd évek múltán elengednek, és ő újra gyilkol, akkor az is felelős, aki elengedi az ilyen bűnöst. Nem bűnrészes-e maga a törvényalkotó abban, hogy újabb gyilkosság történt? Erre az sem kielégítő válasz, hogy a gyilkost valóban életének fogytáig börtönben kellene tartani. Itt ui. nem csak az a kérdés, hogy miért a társadalom tartsa el részben saját költségén a gyilkost, hanem az is, hogy nem fog-e az ilyen ember a börtönben is gyilkolni? (Lehet, hogy újabb áldozata egy esetleg ártatlan fogvatartott vagy egy fegyőr lesz.) Ha a legsúlyosabb büntetés a ténylegesen életfogytiglani, akkor az így büntetett ember már rosszabb helyzetbe nem kerülhet. Nem akar-e majd az ilyen súlyosan torzult lelkű ember a legteljesebb erőszakkal élére állni a börtönhierarchiának? A primitív személyiség ui. a magasztos erkölcsi megfontolásokra általában alig fogékony. A félelem (elrettentő példa) tartja vissza elsősorban a rossztól. Ha a statisztika ellenpéldáira gondolunk, hogy ti. a halálbüntetést megtartó államokban sem kisebb az életellenes bűncselekmények száma, akkor azt is figyelni kell, hogy vajon miért pont azokban az államokban tartották meg a halálbüntetést, amelyekben? Nem volt-e ott eredetileg sokkal nagyobb a gyilkosságok és az egyéb súlyos bűncselekmények száma? Nem lehetséges-e, hogy csak a halálbüntetés fenntartásával tudnak ma is hasonló büntetési rátát felmutatni, mint a kevésbé húsbavágó eszközökkel élő államok?


Ha a bosszútól félünk (amit tilt az Újszövetség), fontoljuk meg Platón szavait:


„Egyetlen okos ember sem büntet azért, mert valaki bűnt követett el, hanem azért, hogy még egyszer ne kövessen el.”


Platón a büntetésnek csak a pedagógiai funkcióját emeli ki, de ez a halálbüntetésre is alkalmazható: Azért kell így büntetni, hogy a gyilkosság gondolatával játszó emberek ne kövessék el azt, amire hajlamaik késztetik őket, és az igazi megtorlástól való félelem előny-hátrány mérleg készítésére serkentse őket. Sok fegyenc örömmel van börtönben (ott úr a zárkában, kint meg esetleg hajléktalan és az étkezése is bizonytalan), s az ilyenek esetében inkább vonzó tényező, semmint visszatartó erő a szabadságvesztés.


A halálbüntetést megkívánja a büntető igazságosság is. Az Egyház pontosan kifejti, hogy a megtorló igazságosság csak azt tekinti, hogy a bűn elnyerje méltó büntetését, de ettől nem választható el a gyógyító igazságosság, amely figyel a személyre is. A szándékos, előre megfontolt emberölést elkövető ember már gyakorlatilag gyógyíthatatlan, itt már csak a megtorlás jöhet számításba. A megtorlás tudata azonban a bűn elkövetése előtt állókra még „gyógyítólag” hathat. XII. Piusz pápa tanítása szerint „az Egyház elméletben fenntartja a kettős típusú büntetést, azaz a vindikatív (megtorló) és gyógyító büntetés eszméjét”. Jézus felülmúlja a „szemet szemért” elvet, azonban ez nem jelenti azt, hogy emberiesség címén a gyilkosok és más közösségre ártalmas személyek emberi méltósága az ártatlanok emberi méltósága fölé emelkedhet. A súlyos törvényszegő nem egyszerűen abnormális személy, mert az ilyen elkenés emberséges gesztusa rövidlátó: az emberi méltóságot az ártatlan ember méltóságának rovására védelmezi. Az igazán keresztény értelmezés: a bűnt büntetni kell, de össze kell hangolni a nevelés szempontjaival, ameddig ez lehetséges. „Az igazságosság megköveteli a bűn és a bűnhődés bizonyos arányosságát” – tanítja az Egyház. Az Egyház itt világosan megkülönbözteti az emberölés (ami lehet büntetés is) és a gyilkosság (bűn) fogalmát.


Lényeges különbség, ha valaki elvileg tagadja a halálbüntetés lehetőségét, vagy csak gyakorlati megfontolások miatt (pl. tévedés esetén jóvátehetetlen) tartja szükségesnek a felfüggesztését. Ez azonban nem elvi, hanem módszertani kérdés. Mert a tévesen kivizsgált ügyek után hozott halálos ítéletek ártatlan áldozatainak bizonyosan kisebb a száma, mint a visszaesésből származó gyilkosságokból fakadó áldozatok tömegeinek. Ha valaki azzal érvel a halálbüntetés ellen, hogy az élet ura csak az Isten, és neki van joga azt elvenni, akkor az Ószövetség szemléletével közelít a kérdéshez, holott az Ószövetség alkalmazta a halálbüntetést. Ha valaki azzal érvel a halálbüntetés indokolt alkalmazása ellen, hogy az életet tisztelni kell, akkor ez éppen a megrögzött gyilkosra fordítható vissza: azoknak az embereknek az életét is tiszteletben kell tartani, akik fenyegetettek a gyilkos életben maradása által. Aki pedig az emberi méltósággal érvel, az más oldalról kezdi ki az emberi méltóságot, s érvelésének nem sok köze van a hithez.


Igazolás:


Az Ószövetség kifejezetten vallja, hogy „aki embervért ont, annak ontsák vérét!” (Ter 9: 6).


Ezen a ponton az Újszövetség sem bírálja fölül a mózesi törvényt:

„Ha gonoszat teszel, félj, mert a felsőbb hatalom nem hiába visel kardot. Isten eszköze ugyanis, hogy végrehajtsa az ítéletet a gonosztevőn.” (Róm 13: 4).


Izajás próféta így int: „Ha kegyelmet kap az istentelen, nem tanulja meg az igazságot. Az igazak földjén is gonoszságot művel, s nem törődik az Úr fölségével.” (Iz 26: 10).

2012. júl. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:

ma 12:20


Én az első válaszoló vagyok, ez mind szép, csak a mai keresztény hit az a krisztusi elvekre épül,amit meg a linkben olvashatunk az ószövetségi szabályok. Jézus meg nem hirdetett ilyet, tehát a meccs itt dől el.

2012. júl. 18. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:

Ez sem igaz így ebben a formában.


[link]

2012. júl. 18. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

,,Nem visszás az, hogy épp a magát kereszténynek hirdető pártok szorgalmaznák mindig a halálbüntetés visszaállítását?"


Itt Magyarországon ahol kétpártrendszer (mszp, fidesz) van már évek óta? Ahol a legnagyobb párt koalícióba lép egy pár százas támogatottságú ,,párttal" hogy elmondhatsák hogy van keresztény párt a parlamentben? ahol mi diktálunk az ájmefnek? És ahol nem a szélsőjobb gyűlöli a zsidókat hanem a ,,zsidók a szélsőjobbot"? Nem, itt egyáltalán nem visszás xD

2012. júl. 18. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

"Jézus meg nem hirdetett ilyet, tehát a meccs itt dől el."


Azt is tedd mellé, hogy az Újszövetségben sem szerepel sehol sem a halálbüntetés egyértelmű elvetése.

2012. júl. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
51%

"Azt is tedd mellé, hogy az Újszövetségben sem szerepel sehol sem a halálbüntetés egyértelmű elvetése."

Azt hiszem, hogy a Tízparancsolatban elég egyértelműen le van írva: "Ne ölj!"

2012. júl. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
100%
A Tízparancsolat az Ószövetségben van...
2012. júl. 18. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!