Támogatnád a királyság visszaállítását, ha az államszervezet csak nevében változna (azaz a királynak csak jelképes hatalma lenne, és parlamentáris monarchia működne tovább), és a király személye csak nő lehetne?
Sokáig vívódtam, hogy az örökölt rend visszaállítása esetén mégis ki lehetne alkalmas királynak. Az volt a félelmem, hogy akárki lenne az az adott ember, elszállna magától, ha királlyá tennék meg, és az utódai egoistán és pökhendien nőnének fel, ha eleve királynak születnek. Ez pedig nem lenne méltó a koronához, de nem tudtam, mégis hogyan lehetne ezt kiszűrni, egy még meg nem született emberről nem tudjuk, milyen lesz a személyisége, lehetetlenség elkerülni, hogy egy egész családfában ne legyen hitvány ember. Ha pedig minden egyes alkalommal inkább mi választjuk a királyt, az komédia lenne, úgy semmi értelme.
Aztán az oldotta fel ezt a dilemmát, hogy: mi lenne, ha csak nő lehetne a király? A nők kevésbé részegülnek meg a hatalomtól és uralkodástól. A népre valóban felelősséggel, felkarolandó, óvandó alattvalóikként tekintenek - természetes anyai ösztöneiknek engedve -, és velük a nép is tud közösséget kialakítani, mint amolyan „ország anyácskája”. Úgy tudnak rá tekinteni, mint aki politika felett állva, mindannyijuk nagymamája, akihez bárki fordulhat. A nők nem militaristák, nem diktátorok, és alapvetően gondoskodóak, nagyon erős az igazságérzetük, és ha hatalmat kapnak, ezt előnyre lehet fordítani. És - bár ez kissé feministán hangzik, ami nem vagyok - bizonyos tekintetben intelligensebbek, mint a férfiak (azok a cégek, ahol nők vannak vezetői pozícióban, általában sikeresebbek).
Sokaktól olvastam itt, és magam is tartottam tőle, hogy a király megosztaná az országot, épp az egységet és folytonosságot nem képviselné, ami a szerepe lenne - de egy nő általában mindenki számára elfogadottabb uralkodó a tapasztalat szerint. Angliában Erzsébet királynőt a népesség 80%-a elfogadja, ami igen látványos. Nálunk nincs olyan személy, akivel jobbról és balról, egyaránt a népesség 80%-a azonosulni tudna.
A történelmi alap is meglenne erre: már a Honfoglalást megelőző időkben a magyarok legtiszteltebb ikonja a Nagyboldogasszony volt - később ezt ültették át Szűz Mária imádatába, akit kultikus tiszteletben tartottak, zászlóikon hordták (ez más népnél nem volt megfigyelhető), még 1848-ban is ott volt a honvédzászlókon.
Persze nyilván lennének olyan politikai csoportosulások, akik zsigerből elleneznek mindent, ami a történelemhez köthető, ami a múltunkkal való folytonosságot képviseli, de ezek olyan kicsi támogatottságúak, hogy legutóbb be sem kerültek az Országházba.
A magyarok nem akarnának eltartani 1 királynőt.Az angol királyi családnak részvényeik , befektetéseik , vállalkozásaik vannak.
Az is tény hogy minden monarchiában jól élnek.
A hatalomtól bárki megrészegülhet.Lehet nálunk lenne az első női diktátor.
nem. amit a nőkről írtál, azzal egyébként egyet értek, bár a történelemben is volt már példa, hogy egy férfi mögé húzódva egy nő mozgatta a szálakat - elég hatékonyan.
plusz ha a király(nő)nek csak jelképes hatalma lenne, akkor mi értelme egyáltalán? a többi országban ez hagyomány, több évszázados, ilyenkor már nem kell elkezdeni.
Tejhatalom?
Ha király/királynő azt mondja hogy üssék le a fejét XY-nak mert nem tetszik a frizurája akkor leütik?Egy ártatlan embernek?
Nem lehet minden hatalmat 1 ember kezébe adni.Akkor lenne egy II. Hitlerünk vagy Leninünk.
A nőkről írt jellemzés kicsit sarkos és férfiakra is ugyan úgy igaz lehet. A hátrány meg a hatalom!
Nézz végig a magyar képviselőnőkön. A fent leírt tulajdonságok jutnak eszedbe? Lendvai, Selmeczi, Némethné stb... Hát tőlűk már a pasik is jobbak lennének...
És pont angliában Diana gyerekeinek ugyan úgy nagy az elfogadottságuk és normálisak(mármint a kamaszodás után vélhetően már normálisak lehetnek...)
Szóval a gond tényleg az lenne hogy hogyan válasszuk meg és egyáltalán bízunk-e a népben hogy tud jól dönteni? Mert a pártokra nem bíznám. Ugyanakkor vélhetően a pártok a "megválasztásuk jogán" maguk akarnák eldönteni és innentől már sz.póágon is vagyunk és megválasztanak valami idiótát...
Szóval összességében NEM.
Bocs.
Kedves 22:49-es válaszoló!
"plusz ha a király(nő)nek csak jelképes hatalma lenne, akkor mi értelme egyáltalán? a többi országban ez hagyomány, több évszázados, ilyenkor már nem kell elkezdeni."
- Egyfelől az teljhatalom, nem tejhatalom. Másfelől, mint mondtam, nem. Angliában is királyság van, és senkinek nem csapkodják le a fejét. Nálunk is hagyomány, 1100 éven keresztül királyság van, és csak 67 éve szűnt meg Magyarország királyság lenni.
A lényege pont a múlttal való folytonosság, a pártok felett állás, a nemzet egységének kifejezése lenne. Valami, ami összeköt mind embereket, mind a múltat a jelennel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!