Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mégsincs még veszve Erdélyország?

Pro Patria kérdése:

Mégsincs még veszve Erdélyország?

Figyelt kérdés

A legújabb (2011. december) népszámlálás szerint Erdély északi megyéiben összesen 1.067.043 magyar él, és 2.226.201 román.

[link]


Ha csak a magyarok által nagy számban lakott megyéket tekintjük (Bihar, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Maros, Hargita, Kovászna), úgy ez szám a 1.017.489 magyarra redukálódik, míg a románok összlétszáma ugyanezen területet tekintve 1.596.258 főt jelent.

[link]


Ez 40%-os arányt jelent a magyarságnak!

Ráadásul ez az arány tovább javítható, ha nem konkrét megyéket tekintünk, hanem az itt-ott esetlegesen lévő tömbrománságokat "lenyessük" róla, és a szomszédos megyék önmagában magyar többségű, ám a maga megyéjére kivetítve kisebbséget alkotó részeit hozzátoldjuk, azaz etnikai vonalat húzunk a megyék konkrét jelenlegi határai helyett.


Ha ehhez hozzáteszünk még egy esetleges lakosságcsere-programot, a Dél-Erdélyben további, szétszórtan élő 170-190 ezer magyarral, akkor az arány 50% felettire emelhető.


Ráadásul a népszámlálás azt mutatja, hogy a románság száma (épp az erdélyi megyékben) csökken, elsősorban az alacsony születési szám miatt, másfelől a tartós kivándorlás okán, így hosszú idő óta először erősödik újra a magyarság, mind számában, mind arányát tekintve.



Emellett Felvidék helyzete még kedvezőbb, a határ közvetlen túloldalán, egy tömbben, színtiszta magyarság él, stabil 500 ezer körüli létszámot őrizve, bármi különösebb probléma nélkül lehetne korrigálni a határt, egy egyszerű "arrébb tolással".


A Vajdaság helyzete sajnos már kevertebb, de szintén nem katasztrófa.


2012. jún. 9. 03:12
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

Erdélyi autonómia már szinte biztos, ha meg az meg van akkor a független Erdély is csak pár év kérdése.


A vajdasági függetlenség már csak pár év lehet ami ott nehezíti a helyzetet az az, hogy nagyon változó a népesség.


A Kárpátaljai autonómia is már csak évek kérdése lehet.

2012. jún. 9. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
70%

"Nem a határmódosítás előtt, hanem azután. Azaz miután megtörtént az új határvonalak áthúzása, azok a románok, akiknek nem tetszik, hogy jelen helyzetben átkerültek Magyarországba, illetve azok a magyarok, akik továbbra is kívül maradtak, áttelepülhetnek ide, és ők oda."


De te milyen új határvonalakról beszélsz? :D Lehet, hogy Erdélyben van egy számotevő magyar kissebbség, de az a terület a magyar határtól úgy 200 kilométerre fekszik - a közbeeső területen (Arad, Bihar, Hunyad, Torda) is él történeteesen ugyan néhány százezer magyar, de jelentősebb számban néhány millió román. Hiába teszi ki Erdély lakosságának a 40%-t (de jó, számoljunk a te népességfogyós elméleteddel és legyen 50%) magyar lakosság (abból amúgy egy csomó székely), ha hozzárakunk még ~3,5 millió románt - akkor már csak a népesség 20-25% lesz magyar. Elég abszurd 1,5 millió embert kitelepíteni azért, hogy 1 millióan boldogok legyenek, de 5-t, azért, hogy 2-nek jó legyen még abszurdabb.


"Erdélyi autonómia már szinte biztos..."

"A vajdasági függetlenség már csak pár év..."

"A Kárpátaljai autonómia is már csak évek kérdése..."

De fel kéne eszmélni, hogy ezek az autonómiák nem elsősorban a magyarságról szólnak. Mit ad Isten, minden esetben húzórégiókról, fejlett területekről van szó. Az erdélyi románoknak is jól jön az autonómia, a vajdasági szerbeknek és a kárpátaljai ukránoknak is.

2012. jún. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
Kedves első a Római Birodalom már jóval Olaszország megjelenése előtt megszűnt.
2012. jún. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
"Köztem" szólónak mondom én nem beszéltem arról, hogy ezek a területek a magyarság miatt lesznek/lettek.
2012. jún. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:

Kedves 15:32-es válaszoló!


Akkor kérlek olvasd el figyelmesebben a kérdés szövegét!


"Lehet, hogy Erdélyben van egy számotevő magyar kissebbség, de az a terület a magyar határtól úgy 200 kilométerre fekszik"


Nincs semmi 200 km hézag. Nézd már meg, én ezekről a megyékről beszéltem:

[link]


Érted? Nem csak Székelyföldről, és nem is egész Erdélyről!

Legalább nézd meg, mit írok, mielőtt válaszolsz, kérlek.


"a közbeeső területen (Arad, Bihar, Hunyad, Torda) is él történeteesen ugyan néhány százezer magyar, de jelentősebb számban néhány millió román."

- Már megint figyelmetlen vagy. A fent általam bejelölt területen, pontosan leírtam, 1 millió magyar, és 1,5 millió román él, érted? Így van tisztán 40%-os arány. Pontosan leírtam mindent.


"Hiába teszi ki Erdély lakosságának a 40%-t (de jó, számoljunk a te népességfogyós elméleteddel és legyen 50%) magyar lakosság (abból amúgy egy csomó székely), ha hozzárakunk még ~3,5 millió románt - akkor már csak a népesség 20-25% lesz magyar."

- A Székelyföld és Magyarország közötti általam bejelölt megyékben önmagában van 1 millió magyar, és 1,5 millió román, hagyd ezeket a légből kapott 3,5 milliós számokat, nem egész Erdélyről beszélek, ahol pedig bejelöltem a megyéket, ott egyáltalán nem igaz ez a szám!

Olvasd el újra a kérdés magyarázószövegét.


Tényleg ennyire bonyolult ez, vagy én magyarázok rosszul?

2012. jún. 9. 15:51
 26/29 anonim ***** válasza:
0%
Ez még így is csak hiú ábránd. Nem olyan hülyék a románok hogy hagyják elmagyarosodni Erdélyt. Amint megnő a magyar népesség átfogják őket telepíteni a Kárpátokon túlra.
2012. jún. 10. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
47%

Mindig is meggyőződésem volt, hogy nagyon erős a megosztottság, és növekvő tendenciájú, egyre szélsőségesebb.

Most a válaszokat végignézve látszik, a jó és az abszolút téves írások egyformán 50% körüli értéken állnak. Világos, honnan milyen szavazás érkezett.

A szélsőségesség egyik alapvonása, hogy minden apróságba belekötünk, nem számít, hogy lényegtelen, nem számít, hogy van fajsúlyosabb mondanivaló is. A fontos az ellenvélemény kifejezése. Az eltérő vélemény megfogalmazására még véletlenül sem látható olyanfajta szóhasználat, hogy "...annyit azonban még hozzátennék...", "... értem a gondolatmeneted, de vedd azt is figyelembe hogy..." stb.


Az eredeti felvetésre annak végiggondolását ajánlom, hogy lakosságcserét eddig csak totalitárius rendszerek ajánlgattak, vagy hajtottak végre. Ők érzéketlenek arra, mit érez, aki szülőföldjét elhagyni kényszerül, csak hogy valakiknek jó statisztikai adataik legyenek.


Azt is megfontolnám, vajon évszázados együttélésben tényleg van-e ellenségeskedés, vajon nem tudnák-e megoldani önnön problémáikat a telepölések, ha hagynák őket mindenféle erőszakos politikusok. Akár színtiszta etnikumok, akár keveredettek bármilyen arányban. elég sok példa van a világban, hogy beleérző, jóindulatú emberek, még erős véleménykülönbség esetén is képesek jó együttműködésre. Vagy gondoljam azt, hogy itt az együttműködés nem cél? Az ellenkezője a cél?


Nem szeretném!

2012. jún. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:

Végre, üdítő ezt olvasni a sok pártoskodás után...:)


"Az eredeti felvetésre annak végiggondolását ajánlom, hogy lakosságcserét eddig csak totalitárius rendszerek ajánlgattak, vagy hajtottak végre. Ők érzéketlenek arra, mit érez, aki szülőföldjét elhagyni kényszerül, csak hogy valakiknek jó statisztikai adataik legyenek."

- Ez így igaz, de ez nem zárja ki egy önkéntes alapú lakosságcsere lehetőségét. Egyébként, ha jól emlékszem, a '90-es években is volt ilyen, Magyarország és Szlovákia között.


A különböző nemzetiségek valóban tudnának együtt élni, régebben is a külső uszítások hozták a bajt. Beneš nem szlovák, hanem cseh volt. A szlovákokat ugyanúgy megszállásként érte Trianon a csehektől, mint minket. És nem véletlenül törekedtek függetlenségre Prágától. A cseh politikusok a szlovákokról is hasonló megvetéssel és lekezeléssel beszéltek, mint rólunk.

Nem véletlen, hogy 1848-ban is csehekből tudták megszervezni a "szlovák légiót" Bécsben, míg magyar oldalon 14 honvédzászlóalj állt teljesen szlovák legénységgel feltöltve.

Azóta viszont a szlovák kormány (és nem kis részt a nemzet) nagyon magyarellenes szemléletű, főleg az oktatás miatt.


Az erdélyi románok és a regáti románok esetében is hasonló volt a helyzet. Egy erdélyi és egy regáti román között nagyobb volt a kulturális eltérés, mint egy magyar és egy erdélyi román között. Az uszítások is kívülről jöttek.

A XIX. században George Bariţ, az erdélyi román értelmiségi ezt írja a regáti románoknak címezve: "nagyot téved, aki csak a románokban látja az elnyomottak képviselőit, és a magyarokban az elnyomás okozóit, nálunk [azaz Erdélyben] ugyanis általában kell beszélni arisztokráciáról, és ugyancsak általában jobbágyságról."


De a viszony nagyon elmérgesedett, és nem tudom, hogyan lehetne helyrehozni.


Viszont a magyarlakta területek ettől függetlenül is a magyar állam területe alá tartoznak.

2012. jún. 10. 14:44
 29/29 anonim válasza:
100%

az erdelyiek nem akarnak Magyarorszaghoz tartozni! Isten orizz hogy minket is a ti politikusaitok vezessenek:))hiszen meg ti sem szeretitek oket.

amugy erdely a tortenelem soran mindig autonom terulet volt, mi ezt szeretnenk megvalositani! nem Magyarorszaghoz csatlakozni...mi jo szarmazna abbol? jogaink igy is vannak, ovodaink, iskolaink, templomaink igy is vannak. ahol en nottem fel nem is ereztem hogy Romaniahoz tartozunk...

gazdasagi es teruleti autonomia valoban nem csak a magyaroknak fog szolni, de mi is kiakadunk attol ha az ocsmany deli romanok, oltyanok is reszesulnek gazdag erdely termeseibol, es legszebb helyei romanianak Erdelyben vannak, turizmus centruma meg amugy a gazdasage. a kis romanianak csak a mocskos tengerpartja van amit meg a romanjai is utalnak! (es inkabb atjarnak hajduszoboszlora:D)

en romanhoz mentem ferjhez, es elmondom hogy ha minden magyar lany igy tenne, be lehetne nepesiteni magyarokkal Erdelyt, es az aranyok valtoznanak:) mert megakadalyoztam egy roman ferfit hogy lehetosege legyen vallasat es nyelvet tovabbadni, mert kislanyomat reformatusnak kereszteltem, nepszamlalaskor magyar nemzetisegunek mondtam! es ugy fogom nevelni hogy magyar legyen! teszem ezt egy olyan roman faluban ahol 10% a magyarsag aranya! de van magyar ovoda es magyar elemi.

2012. jún. 27. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!