Mit tennél, ha te lennél a gazdasági miniszter?
Megpróbálnék reális célokat kitűzni, megoldást keresni az államadósság csökkentésére és a gazdaság felpörgetésére.
Megpróbálnám érthetően megmagyarázni az országnak, mit miért szükséges megtenni.
Viszont,arról lövésem sincs, mindezt hogy valósítanám meg, mivel nem vagyok közgazdász. Lehet 2 nap után rájönnék, hogy kevés vagyok a feladathoz :)
Munkahelyeket teremtenék.
Például régiónként létrehoznék 1-1 építőipari céget. Ezekkel utat és lakásokat építtetnék. Visszaszerezném a víz-, gáz-, csatorna- és áram monopóliumokat.
"Gondolom az idejárók többsége simán megszüntetné mindenkinek a SZJA-t 200 ezer alatt, felette pedig 30%-osat vetne ki. "
Nem nyertél. 100 alatt szüntetném meg csak és 500 tól lenne 50% közte pedig 20.
Kedves 5. válaszoló: A szociális bérlakásról még biztos nem hallottál. (Gondolom a korodnál fogva.) Építenék fiatalok házát, ahol 5 évig lakhatnának és előtakarékoskodniuk kellene. Az utakat, lakásokat ki építené szerinted? Majd a szél befújja? Ezzel csökkenne a munkanélküliség, kevesebb segélyt kellene kiosztani, nőne a költségvetés bevétele, az emberek ki tudnák fizetni a számláikat és esetleg még többet is tudnának vásárolni. Adót fizetnének, ami segélyből ugye nem megy. Így csökkenne az államháztartás hiánya.
Az ország keleti és nyugati felén építenék 1-1 cukorgyárat, konzervgyárat, stb. Keletről indulva elkezdeném lecsatornázni az országot, hogy mindenhol legyen vezetékes ivóvíz. Utána jöhetnek az utak. Ja, a csatornázás után le lehetne fektetni a gázvezetéket, telefonkábeleket, hogy ne kelljen a frissen csinált utat 3 hónap múlva feltúrni.
" A szociális bérlakásról még biztos nem hallottál. (Gondolom a korodnál fogva.)"
Maradjunk annyiban, hogy hallottam róla(honnan tudod mennyi vagyok ?). Ez az elképzelés szép, de elég sok fiatalt ismerek, aki a szüleinél lakva sem tud megtakarítani.. Igazából nem tudom mennyire telített a szociális bérlakás "piac", de tekintsünk a problémára pénzügyi oldalról. létrehozol egy állami építési céget, amellyel felvesz x számú munkanélkülit ( ha talál olyat akinek van tapasztalata és a közelben van ), majd elkezdődik a házak építése. Nyilván szükséges egy telephelyet létrehozni, minimum egy irodát, a működéshez szükséges eszközöket beszerezni továbbá a munkához szükséges szerszámokat/gépeket etc is meg kell venni. Maga a vállalat létrehozás meg mondjuk 5 db 10 lakáksos épület felhúzása kerüljön 800-850 millióba. ( ha egy lakás bekerülési költségét 15 millióval számoljuk + 50 millió a eszközpark és a cég létrehozása). Ha ezt szociális bérlakásnak adod ki, 25 év alatt sem térül meg, tehát elvertünk egy csomó pénzt feleslegesen. ( értem én, hogy maga a cél nemes, csak a jelenlegi gazdasági helyzetben...)
Csökkenne a munkanélküliek száma az igaz. De a felvett embereknek segély helyett fizetést kell osztani, ami fejenként minimum négyszer annyiba kerül majd az államnak(mivel állami céget csinálunk). Aztán abból a pénzből amit az állami cég kifizet nekik az állam kasszájából, abból ők befizetik az adót. Ezt akárhogy számolod deficit az államháztartás számára.
Ha azt írtad volna, hogy építési cégünk az ingatlanpiacra, vagy az ipari beruházásokba szálljon be, amiből rövid távon bevételt lehet csinálni, akkor azt mondom működik az elv. Csak itt is felvetődik az, hogy a versenyszférában kb. az összes építési vállalkozó lop/adót csal/ szabályokat nem tart be/feketén foglalkoztat, így tud nyereséget termelni. Tiszta eszközökkel örüljünk, ha az egész project nullszaldósra kijön.
"Az ország keleti és nyugati felén építenék 1-1 cukorgyárat, konzervgyárat"
Ez megint olyan, hogy felhúzunk egy zsír új gyárat, az pár év múlva termel csak hasznot>> beleverünk egy csomó pénzt, ami talán 10 év múlva kezd el profitot hozni. ( a konzervgyárat meg nem is értem, annyira már nem pörög a konzervpiac, mint 20-25 évvel ez előtt).
Az útépítésről megint csak azt tudom mondani, felépítjük, hasznot nem hoz, de legalább van...
"Keletről indulva elkezdeném lecsatornázni az országot, hogy mindenhol legyen vezetékes ivóvíz." << ??? Én úgy vettem észre, hogy van.
" Ja, a csatornázás után le lehetne fektetni a gázvezetéket, telefonkábeleket, hogy ne kelljen a frissen csinált utat 3 hónap múlva feltúrni."
Ezt sem igazán értem. Én észak-keletről ( zemplénből ) származom, nálunk van vezetékes víz, csatornahálózat, földgáz, vezetékes telefon, vezetékes internet, kábeltévé. Minek ezekből még egy?
Remélem, most már érted, miért írtam, hogy ezek a beruházások nem lendítenék fel a gazdaságot, mivel jelentősen megdobja a kiadási oldalt, bevétel meg nem nagyon van.( gondolom korodnál fogva megérted..)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!