Ki milyen konkrét intézkedéseket tenne az ország gazdasági helyzetének javítása érdekében ha most kormányozhatna?
Ehhez túl felületesen ismerjük a konkrét számokat.
Amit józan paraszti ésszel gondolok: annyit kell kiadásra szánni, amennyi bevétel van. A bevételeket nem növelném, a kiadásokat csökkenteném.
Az x lakos alatti településeken nem tartanék fent önkormányzatot polgármesterrel, alpolgármesterrel, jegyzővel.
Az állami vállalatok vezetőinek bónuszait, fizetését csökkenteném. A vezetők számát is maximalizálnám. Nem lehetne egy 200 fős állami cégnek 50 igazgatója.
Csökkenteném a "csak úgy" járó segélyeket, juttatásokat. Egy részüket el is venném.
Csökkenteném az utazási kedvezményezettek körét. A diákoknak megtartanám. A nyugdíjasoknál nyugdíjhoz kötném.
A munkahelyekhez: elvenném az összes kedvezményt, ami nyugdíjas foglalkoztatása miatt jár. Aki nyugdíjast akar foglalkoztatni, fizessen ugyanannyi járulékot mint aki egy 3 gyerekes, 35 éves családapának ad munkát.
Átmenetileg csökkenteném az egyházaknak adott pénzeket.
Ha ez nem elég, akkor luxusadókat vezetnék be. De tényleg luxusadót: mondjuk akinek 2nél több ingatlana vagy 3nál több autója van.
Szerintem Magyarország legnagyobb tőkéje jelenleg az (és korábban is az volt), hogy relatíve nagy szakmai tudással rendelkező munkaerőt képes relatíve olcsón nyújtani. Épp ezért én a köz- és felsőoktatás színvonalromlásának megállítását, valamint a vállalkozáserősítést, munkahelyteremtést tűzném ki célul. Ennek fedezeteként meg kellene szüntetni a családi pótlékot (vagy szja-kedvezménnyé alakítani), a segélyek mértékét drasztikusan csökkenteni, a nyugdíjakat jelenlegi reálértékük alá nyomni, az önkormányzatoknál átfogó létszámcsökkentéseket eszközölni, stb. A közoktatásban több szakmaiságot és autonómiát, a felsőoktatásban nagyobb flexibilitást kellene elérni: a cél az lenne, hogy olyan komoly tudású szakembereket képezzünk, akiknek piacképes szaktudása van, így esetleg azt is elérhetné ez az ország pár évtizeden belül, hogy a csóró értelmiségiek országa helyett a megbecsült értelmiségiek országa legyünk. Mindemellett persze komoly hangsúlyt kell fektetni a szakmunkásképzésre is. A vállalkozások jelenlegi adóterheit a töredékükre kell csökkenteni, így nagyobb profit maradhatna náluk, tehát terjeszkedhetnek, új munkahelyeket teremthetnek. Mindez pedig az aktív dolgozó réteg növekedéséhez, az inaktívak arányos csökkenéséhez vezethet, több lenne az adóbevétel is, amit államadósság-csökkentésre is fel lehetne használni.
Szerintem.
Sajnos nem értek hozzá, ezért akármit is írnék, jól lehúznának a "közgazdaság doktorai" és az "ideális államszervezetek beavatott ismerői", akikből itt annyi van, hogy Dunát lehetne rekeszteni velük :)
Az én ideológiai alulképzettségemmel csak annyit tudok írni, hogy az előttem szólók nagyon jól összefoglalták az elképzeléseimet.
Köszönöm, kérem kapcsolják ki a kamerát... :D
(elsőként a szokásos közhelyek)
-a kormányzati kiadások lefaragása (képviselői bérezés "megreformálása", érted!?, "reform" :), azaz papíron kimutatnám, hogy emeltem, közben a felét vinné haza, az alanyi jogon járó luxuséletvitel megszüntetése, végtelen benzin, sofőrök, 2évente luxusautók, feneketlen költségtérítési kondér megszüntetése)
-minden közpénzből fizetett ember adóbevallása nyilvános legyen (igen, minden, nem csak vezető)
-a NAV megerősítése
-teljes átláthatóság kormányzati szinten és állami vállalati szinten
-teljes felelősségvállalás a döntésekért kormányzati és állami vállalati szinten
-többkulcsos adó eltörlése
-egészségügy privatizációja
(de csak akkor ha a kormányzati átláthatóság és felelősség megvalósult, különben fordítva sül el)
-nyugdíjreform. Mindenkinél név szerint legyen vezetve, mennyit fizetett be, mire számíthat és mikortól. Itt is a feneketlen kút megszüntetése.
-KKV szektorba öntenék pénzt (ide is szükséges a NAV megerősítése, anélkül ez is bukó)
Ezek nem túl gazdaságélénkítő intézkedések közvetlenül, de hiszem, ha a mutyiknak és konkrét hűtlen kezeléseknek (vagy azok legális formáinak: prémiumhegyek, végkielégítések, stb) elejét tudnánk venni, azoknak pozitív hatásai lennének a gazdaságra
Egyetértek az eddigi válaszokkal, szerintem is nagyon költséges kormányunk van, ez az a terület, ahol drasztikusabban kellene csökkenteni a kiadásokat.
A pártoknak nem adnék egyetlen forintot sem. A Kormány tagjai csak olyan személyek lehetnének, akik nem tartoznak egyik párthoz sem.
Az idétlen népszavazósdi választásokat beszüntetném.
A hazug kampányolás helyett vetélkednének az önjelöltek egy "Legyen Ön is Miniszterelnök" kvíz játékban, hogy láthassuk, valójában mit tudnak (múlt-jelen időben), s ne azt kelljen hallgatni, mit tudnának (jövő időben), ha kormányra kerülnének.
A félreértelmezhető, köztudat megtévesztésére alkalmas tájékoztatásokat büntetném, mint pl. az a szemfényvesztés, hogy ez a kormány attól sikeres, hogy lefaragott az államadósságból, miközben az általános életszínvonal csökkent.
Büntetném a statisztikai adatokkal való manipulálást, ami javulást mutat elvileg, miközben gyakorlatilag nem fedi a valóságot.
A mérce, az állampolgárok életminősége lenne, nem a hazug statisztikai adat.
Ami még fontos, a "vagyon" fogalmát máshogy határoznám meg. Külön választanám az ingatlan s egyéb tulajdon becsült értékét, a rendelkezésre álló pénztől, jövedelemtől.
A polgár anyagi helyzetét, adósságának összegével jellemezném, ami mellé mellékesen fel lehetne tüntetni havi bevételét, és külön azt a becsült értéket, amit ingó-ingatlan tulajdonai képeznek.
A céges és a közigazgatási vezetők fizetését teljesítmény bérré alakítanám. Hasonlóan a döntéshozókét egészen alacsony szintig.
Így érdekeltek lennének egy működő struktúra létrehozásában.
A csődbe ment cégek vezetői nem vehetnének részt újabb cég vezetésében 3 évig. Ezzel leszorítanánk az adósságfelhalmozó, majd elillanó cégek számát. Fehérítenénk a gazdaságot.
A mezőgazdaságot talpra állítanám. Jól jövedelmező, nagy haszonnal járó befektetéseket támogatnék, korlátoznám a maximális üzemméretet és lehetővé tenném az ambiciózus vállalkozók számára, hogy földhöz jussanak, továbbá megadnám a kezdő lökést is (pályázati támogatás). Ilyenek most is vannak, de egyszerűen nevetséges.
Ezek nagyon jó elképzelések, többségükkel egyetértek.
Na és ki hol kezdené? Mi lenne az első lépés, és utána hogy épülne fel?
Új munkahelyek teremtése - miből,mit,hogyan?
Közszférában létszám- és bércsökkentés - hova tolnád át az itt megszűnt munkahelyeket?
Kiemelkedően magas jövedelmek progresszív adózása: ez jó, de - mi lesz a minimálbérre bejelentett "bodzázókkal" és társaikkal?
Szociális kedvezmények megvonása - ez elég széles réteget érint - konkrétan kitől kellene megvonni, és milyen alapon ( mondjuk aki dolgozott x éven keresztül, fizette a járulékokat, az ugyanúgy nem számíthat semmire mint az aki életében egy napot nem dolgozott?)
A nyugdíjak "utánpótlásának" érdekében mit kellene tenni? ( Pl tök jó lenne, ha nyilvántartanák hogy mennyit fizetsz be a kasszába, de azt az utókornak elő is kellene teremtenie valahonnan, ők meg egyre fogynak, ill. mennek el külföldre).
A hazai vállalkozásokat hogyan lehetne valóban helyzetbe hozni a külföldi cégekkel szemben (a több munkahely, export, minőségi termékek és a bevétel növelése céljából)?
"Eltörölném az ÁFÁT és havi 100ezer forint alatt az SZJAt a hiányt abból pótolnám, hogy havi 500ezer felett 50%ra emelném az SZJAt és a százmilliónál nagyobb értékű ingatlanokra extra adót vetnék ki. Mondjuk évente az értéke 10% -a."
Amellett hogy nem kell baltával faragni a rendszert, ezzel csak a feketegazdaságot erősítenéd. ÁFA kell, az a legigazságosabb adózás. Meg SZJA is, ezekkel egyensúlyozni kell inkább.
Sok esetben a kormány túlszabályozza a társadalmat. Ilyen pl. az egészségügy, vagy az óvoda, iskola.
Nem szendék be ilyen célú adót, csak minimálisat a közösbe, hanem rábíznám a helyi intézményre a pénz beszedését és a fejlesztést. Így a valóban jó intézmények fejlődnének, a rosszak pedig tönkre mennének.
A minimális adóból pedig azokat támogatnám, ahol valóban szükséges, de veszteséges intézményről beszélünk - pl. egy falusi orvosi rendelő.
A helyben termelt és értékesített termékekre kedvezményes ÁFA-t vezetnék be.
Ha valaki otthon tölti a kolbászt, és eladja, azt ne büntessük. Hiszen dolgozik, hogy megéljen.
A szakmunkás képzést át kellene gondolni. Kevés a valóban jó szakmunkás, ezek az iskolák sokszor a hülyék gyűjtőhelyei. Használható szakismerettel versenyképesebbek lennénk.
Az adósság visszafizetésére is lenne egy elvem, ami elég radikális, és természetesen jól át kéne gondolni, de: a pénzt onnan kell beszedni, ahol van. A sokmilliárdos sikkasztóknál van. Elszámoltathatóvá tenném a magánvagyont is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!