Miért kiabáltak az orvostanhallgatók "röghözkötést"?
Egyfelől nyugodtan elmehetett bárki nyugatra dolgozni, csak vissza kellett fizetnie az állami támogatást. Ha nem a magyar államnak dolgozik, de az ő pénzén taníttatja ki magát, akkor ez jogos elvárás.
Másfelől aki aláírta, hogy vállalja: 5 évig itthon dolgozik, az 10 évig havi +100ezret kapott a fizetéséhez.
Mi volt ebben olyan mocskos diktatórikus dolog??
Utolsónak:
"Nem fizetés emel általánosan, hanem csak hangulat javító intézkedéseket tesz a kormány."
Tévedés:
"Összesen 86 ezer egészségügyi dolgozó fizetését emelik meg január elsejétől visszamenőleg, jelentette be Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter. Béremelést kap 16 520 orvos, 67 978 szakdolgozó, valamint 1380, egészségügyben dolgozó vegyész, pszichológus, biológus, kémikus, gyógyszerész. A szükséges törvénymódosítások elfogadása után a béremelést július elsejétől fizetik ki, első lépésként egy összegben január elsejéig visszamenőleg.
Az ügyeleti díjazás nélkül bruttó 350 ezer forintos összegig kereső orvosok - ide tartozik a doktorok 80 százaléka - egységesen bruttó 65 ezer forint emelést kapnak. Efölött 10 ezer forintos sávonként 5 ezer forinttal csökken a béremelés mértéke. A 450 ezer forint felett keresők egységesen 10 ezer forint emelésre számíthatnak. Az egyéb diplomások egységesen 31 435 forint emelést kapnak.
A szakdolgozók körében 22 ezer ember bruttó 20 ezer forint feletti emelést kap, 32 ezren pedig 15 ezer forintot. Mint Szócska Miklós államtitkár elmondta: náluk eddig nem volt bértábla, alig volt különbség egy kezdő és egy 20 éve már a pályán dolgozó asszisztens vagy ápoló bére között."
A béremeléssel a szakszervezetek is elégedettek.
---------------
"A focisták persze nem lesznek röghöz kötve."
- Ahogyan az orvosok sem. Bárki nyugodtan elmehet nyugatra dolgozni - ha visszafizeti az állami támogatást. Jahh, hogy az már nem tetszik nekik? Hát kérem: ha az állam pénzén taníttatja ki magát, de utána nem dolgozik annak hasznára, akkor ne is várjon mást!...
Mellesleg ha olyan hűdejó odakint nyugaton minden, akkor fog telni miből kifizetni, nem...?
"Európa Uniónak az emberek és eszmék szabad áramlása az egyik alapelve és mi ezt akartuk."
- Érdekes, ebben az országban mindenki mennyire tisztában van a jogaival - az orvosok, a tüntetők, a dohányosok, a tolvajok - de a kötelezettségeivel már senki...
Régi a kérdés, de gondolom, hozzászólok:
Én egyike vagyok azoknak a mocskos orvostanhallgatóknak, akik kígyók az ország kebelén, mert külföldön akarnak dolgozni, az első pillanattól.
S engem annyiban zavar, hogy az állami finanszírozás elviekben nem arról szól, hogy az tanuljon, aki hajlandó aztán éhbérért gürizni, hanem az, aki tehetséges és akar. Mert az orvosi egyetemere az ember nem szeretne járni, hanem akar járni, ennyi kell, hogy elvégezze.
Szívesen tanulnék külföldön, de mivel nővérem már kint van, a szüleim az én megélhetésemet már nem tudnák finanszírozni (az övét is nehézkesen), orvosi mellett pedig különösen nehéz dolgozni (főleg, ha az ember nem is beszéli az adott ország nyelvét, csak pl. angolul).
Hozzátenném azonban, hogy nekem nem lenne bajom a képzés kifizetésével - normális módon. Teljesen korrektnek és fairnek tartanám, ha az állam hitelezné a képzést, amit majd a diák, akkor már dolgozó ember a fizetéséből fizet. Ezt remekül meg tudják oldani például Angliában. S olyan sincs, hogy nem fizetsz, mert úgy levonják a béredből, mint a sicc.
Tehát szerintem nem háborogna senki, ha reális mód lenne arra, hogy valaki fizethesse a tanulmányait, nem csak akkor, ha gazdagok a szülei (mert a évi két millió nem kis pénz).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!