Nem vicces, hogy a kormány által kitalált hallgatói szerződéshez hasonló dolog csak Fehéroroszországban van, mely az utolsó európai ország ahol DIKTATÚRA van, de még ott is puhábbak a szabályok? És mit gondoltok erről a szerződésről?
Meg kell jegyezni, hogy Fehéroroszországban csak 2 évet kell dolgozni és biztosítva is lesz a munak.
„A magyarországi hallgatói szerződéssel ellentétben – amellyel az állam semmilyen garanciát nem vállal arra, hogy a friss diplomások el is tudnak majd helyezkedni a végzettségükkel, itthon ledolgozandó időt azonban előír – Fehéroroszországban maga az állam „közvetíti ki” a végzetteket.”
„ Ehelyett 2002-ben bevezették a "ledolgozásos" rendszert: azoknak, akiknek képzését az állam fizeti - az összes hallgató körülbelül egyharmada - a diploma megszerzése után két évig az országban kell dolgozniuk.”
„Anna Yugova szerint állást az adott egyetemi karnak kell keresnie a végzetteknek, a jobb átlaggal rendelkezők még válogathatnak a munkák között, a többieknek viszont azt kell elvállalniuk, ami marad, ez pedig akár vidéki, rosszul fizetett munkát is jelenthet. Ha a hallgató elutasítja a felkínált állást, a képzése teljes költségét vissza kell fizetnie. Igaz, kiskapu itt is van: a gyermeket vállaló nőknek elengedik a tartozást, és akkor sem kell fizetni, ha valaki az utolsó évben a nappali tagozatos képzésről távoktatásra vált.” /Fehéroroszország
„A szerződés alapján a diploma megszerzését követő húsz éven belül a képzési idő kétszeresét kell Magyarországon vagy magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál ledolgozni. Aki ezt nem teszi meg, a képzés költségének egészét – részösztöndíj esetében automatikusan a felét – kell visszafizetnie, kamatostul.” Iitthon
Ha a 2 év ott diszkriminatív akkor a magyar mi?
„Az EuroBelarus nemzetközi konzorcium decemberi jelentése a fehérorosz rendszert diszkriminatívnak nevezte: amennyire komoly terhet jelent a kétéves kötelező munka a külföldi terveket dédelgető, vagy egyszerűen más, az állam által nem felkínált pozíciókra vágyó hallgatók számára, a költségtérítéses szakokon tanulók legalább ekkora nehézségként élik meg, hogy friss diplomásként jelentős hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon a „kötelezően foglalkoztatottakkal” szemben.”
9#
"Komolyan nem a Fideszt akarom védeni, de az ellenzék már demagógabb mint egy tuskó.
-Évekig ment a rinya, hogy az egyetemen végzettek nagy része büfészakon tanul. Mi történik? A kormány csökkenti a büfészakokban támogatott helyeket. Mit csinál az ellenzék: nyavalyog."
Hát a közgazdász ,meg a jogász kézés tipikusan nem a büfészakok közé .
Egész jól eltudtak eddig helyezkedni.
Mégis őket amortizálták le ,nem a magyarszakos ,egyiptológus,művtöris bölcsészeket..
Amúgy közgazdászok és jogászok mennek politikusnak általában ez nem érdekes?:P
-"Évek óta ment a duma róla, hogy kell valamit tenni a diplomásokkal, mert az nem járja, hogy itt tanulnak súlyos állami milliókért aztán lelépnek külföldre."
Csak a prolik...És akkor erre az a megoldás hogy ráduplázunk/triplázunk az árakra beruházás nélkül és ezt kiperkálhatjuk vele...
"Mi lehet megoldás? A) olyan béreket biztosítunk amik elérik a nyugatit"
Csak az orvosok ,mert őket pénzeli az állam...különben úgy a nyugati fizu harmadát ötödét kérik amit még a szlovákok is kitudtak pengetni....
Na meg az etiópok és félmillát fizetnek nekik pedig ők se gazdagok...
Nem lehetetlen ,de kell a pénz fontosabb dolgokra ugye?Például az Azori szigeteken való tanácskozásra...
"-> lehetetlen. B) Törvényekkel itt tartjuk őket. Mit csinál az ellenzék: nyavalyog, ahelyett, hogy mondana valami reális jobbat."
Ne adj isten ,teljesítse a reális követelésiket?A többieket meg nem állam bácsi fizeti ők nem követlenek és nem követelhetnek semmit
-"Évek óta azt hangoztatja mindenki, hogy sok a segélyeken élő, kössék már munkához a segélyt és ne folyósítsák éveken keresztül (nyugaton se folyósítják a segélyeket pár hónapnál tovább). Mit csinál a Fidesz? Közmunkaprogrammal foglalkoztatja az ingyenélőket. Ellenzék reakciója: Kötsögök!"
Hát nem is a segély kétszereséért ,meg hát a vállalkozások ne élhessenek ezzel ,mert kirúgják a munkavállalót és visszaveszi közmunkásként..
"Olyan életképtelen ellenzékünk csücsül a parlamentben, ami vicc... mondjuk a kormány is ilyen..."
Az hát ,de amit az ellenzék mond kivételesen jogos..
10#
"Köszönd a rezidenseknek, abból indult minden, hogy ők majd elmennek tömegesen külföldre. Azok után, hogy 12 millióért képeztük ki őket, 6 évig az egyetemen."
Úgy 36 millióért ezentúl az állam durciból rátriplázott a költségekre...Egy kérdés a világ legnevesebb egyetemein ha elkérnék ennyit de a fizetés is magasabb ott ,meghát a színvonal is...
"De már hallottam, hogy nyugati országok átvállalják a tandíjukat, ha utána hozzájuk mennek dolgozni. Oda nem fáj elköteleződni évekre?"
Hát nem is tudom hova kötelezze el magát az ember ....
Havi 1,5 millás fizetéssel ahol megélhetési költség cca 350ezer?
Vagy havi 100 ezres fizetéssel ahol 99ezerből tud megélni?
Ott ahol az átlagbér 3 szorosát kapja ,vagy ahol az utcaseprő/takarító többet keres nála ?
Nehéz választás...
"Igen, többet fognak keresni, de többe is fog kerülni az élet, külföldön sincs kolbászból a kerítés."
De nem is szarból mint a minénk...
"Csak ott nincsenek veled a barátaid meg a családod."
Ha nincs szerencséd itthon se lesznek...Mellesleg a család is kimehet veled ha muszáj ,új barátokat meg lehet szerezni..
" De ez így korrekt szerintem."
Az ország nagyrésze szerint meg nem...
"Amúgy meg nem értem a tandíjproblémát. Fog fel úgy, hogy aki az eredményei alapján megérdemli (benne van az első X-ben), annak kifizetik. Aki meg nem tartozik a legjobbak közé, az egyetemen sem fog rendesen tanulni, úgyhogy neki nem muszáj oda járnia."
Csak az a baj hogy pont az x-el is kiperkáltatják,aki úgymond megérdemelte.
Aki meg nem annak se kellett volna az árakra ráduplázni/triplázni.
A probléma létezik ,de a Fidesz csak súlyosbított rajta...
"Hát a közgazdász ,meg a jogász kézés tipikusan nem a büfészakok közé .
Egész jól eltudtak eddig helyezkedni. "
A gazdasági keretszám töredékét tették ki a közgazdászok. A többség ilyen gazdaság és menedzsment szerű tüneményekre ment, amik kb semmire sem jók.
Barátom bátyja jogi diplomával három évik keresett állást. Papam...
"Csak az orvosok ,mert őket pénzeli az állam...különben úgy a nyugati fizu harmadát ötödét kérik amit még a szlovákok is kitudtak pengetni.... "
Oké. Remélem tisztában vagy vele, hogy az állami költségtérítés mindig hiánnyal megy. Amit ugye az EU nem respektál. Magyarul egy megoldás maradt: emeljünk adókat. Másból nem lehet kifizetni a dokik bérét. Amúgy én nem láttam olyan orvost még akinek nincs baromi nagy háza és minimum két kocsija....
"A többség ilyen gazdaság és menedzsment szerű tüneményekre ment, amik kb semmire sem jók."
Először is az gazdálkodás és menedzsment, másodsorban az élen jár a pénzügy-számvitel, a gazdaságelemzés, és nemzetközi gazdálkodás mellett a 11 közgazdászképzés közül, harmadrészt pedig az üzleti gazdaságtudományi képzési területen belül szintúgy dobogós, mindezt köszönheti az átfedő vállalatirányítási és közigazgatási oktatásnak, emellett 1 kötelező szakmai közép, vagy felsőfokú nyelvvizsgának.
De fröcsögj tovább nyugodtan bele a vakvilágba.
Az meg, hogy van egy szerencsétlen jogász ismerősöd, aki nem bírt elhelyezkedni, azt tényleg bátran rávetítheted az egész jogásztársadalomra, igazad van.
"A kormány csökkenti a büfészakokban támogatott helyeket. Mit csinál az ellenzék: nyavalyog. "
Olyan szakon amivel jó elhelyezkedési lehetőség van. Jog és közgazdaság. A nagy urbán legendával (melyet jó ideig én is elhittem) ellentétben, ezekkel tényleg el lehet helyezkedni szakmán belül.
"Évek óta ment a duma róla, hogy kell valamit tenni a diplomásokkal, mert az nem járja, hogy itt tanulnak súlyos állami milliókért aztán lelépnek külföldre. Mi lehet megoldás? A) olyan béreket biztosítunk amik elérik a nyugatit -> lehetetlen. B) Törvényekkel itt tartjuk őket. Mit csinál az ellenzék: nyavalyog, ahelyett, hogy mondana valami reális jobbat.
"
Ad 1. Mi a biztosíték arra, hogy lesz munkája? Semmi.
AD 2. A fidesz pár éve még nyavalygott az orvosok röghöz kötése ellen.
"Évek óta azt hangoztatja mindenki, hogy sok a segélyeken élő, kössék már munkához a segélyt és ne folyósítsák éveken keresztül (nyugaton se folyósítják a segélyeket pár hónapnál tovább). Mit csinál a Fidesz? Közmunkaprogrammal foglalkoztatja az ingyenélőket. Ellenzék reakciója: Kötsögök! "
Azért nem ilyen egyszerű. Közmunka nélkül elveszik a pénzt. Viszont rengeteg helyen nem adnak közmunkát, mert nincs pénze az önkormányzatnak. A másik meg, hogy a fidesz lecsökkentette 60E-ről 47E-re ennek az összegét.
És itt a poén, hogy Hoffmann egy idióta:
Sok olyan szakot támogat amivel itthon nem lehet elhelyezkedni és sok olyat nem amivel pedig igen.
"Az átlagnál több munkanélkülit termelő egyetemi és főiskolai szakok is jól jönnek ki a kormány felsőoktatási reformjából. Az egyik legtöbb ingyenes képzési helyet kapó természettudományos területen például a tapasztalatok szerint viszonylag magas a saját szakmájukon belül elhelyezkedni nem tudók aránya, alacsony viszont a nettó átlagbér (havi 139,57 ezer forint, ez több mint húszezer forinttal kevesebb az átlagnál). "
"A kutatás szerint természettudományi területen az átlagosnál kevesebb diplomásnak sikerült állást találnia, sokan pedig csak a végzettségüktől eltérő területen tudtak elhelyezkedni. A 2007-ben diplomázók körében 14,4 százalék nem hasznosítja végzettségét a munkája során, természettudományi szakok után azonban ez az arány jóval magasabb, 22,5 százalék. A pályaelhagyás mértéke ennél csupán az agrárképzés területén volt magasabb, 23,9 százalék. A tanulmány pontos számokkal nem szolgál, de a 2008-ban és 2010-ben végzettek körében is átlagon felülinek írja le a pályaelhagyók számát a természettudományi területen.
A munkanélküliek aránya szintén magas a természettudományi szakot végzettek körében: a 2008-ban és 2010-ben végzettek 9,3 százaléka egyáltalán nem talált magának állást, az összes megkérdezett körében csak 8 százalék ez az arány."
"A felsőoktatási reform legnagyobb vesztese a gazdaságtudományi képzési terület. A kormány itt 4900-ról mindössze 250 főre csökkentette az állami támogatásban részesülő hallgatók számát, holott ez a terület alapvetően jó elhelyezkedési lehetőségeket kínál. A végzettek nettó átlagbére 181 ezer forint, ráadásul mindössze 5,6 százalékuk nem talált magának állást, és 11 százalékos a pályaelhagyók aránya, ami alacsonyabb a műszaki területénél.
A jogászképzés is nagy vesztese az átalakításnak: 700 támogatott helyet vont el innen a kormány, és mindössze 100-an tanulhatnak ezentúl állami pénzen jogásznak. Pedig a frissen végzett jogászok viszonylag sokat keresnek (159 ezer forint), és a szakmán belüli elhelyezkedés is jellemzőbb (6,2 százalék), mint a többi szaknál. Ráadásul közülük hagyják el a legkevesebben az országot, és mennek külföldre dolgozni (1,9 százalék).
A kutatás szerint a csökkentett támogatású jogi és gazdasági képzésben diplomázottak közül többen találtak munkát az elmúlt években, mint a támogatott műszaki és természettudományi képzések végzettjei közül."
"Barátom bátyja jogi diplomával három évik keresett állást. Papam..."
Az, hogy szar benne nem a képzés hibája. Nekem is van olyan ismerősöm aki infó szakkal nem tud, mikor abból hiány van.
Na jó. Akkor látom még egy urbanlegend alakult ki.
A keretszám módosításig a vélemény: a gazdasági és jogi szakokkal nem lehet elhelyezkedni.
Módosítás után: Ezek keresett diplomák, igaz, a kutya füle se talál vele állást, kivéve ha a Corvinuson végzett, de ez senkit sem érdekel.
Most komolyan ennyire birka itt mindenki? A kérdező meg pár oktatásügyi szakértő egyedül az MSZP, a gyurcsányista viccpárt és a Neo-SZDSZ kampányszövegét böfögi vissza. (A természettudományos területen végzettek nagy része a diploma megszerzése után még szerez egy diplomát.)
Közmunka pedig ilyen formában nem is létezett, így nem értem, hogy tudta ennek a fizetését is a Fidesz csökkenteni, amikor csak pár hónapja létezik ebben a kötelező formában...
"Ad 1. Mi a biztosíték arra, hogy lesz munkája? Semmi."
Válasz: Aki itthon nem tud elhelyezkedni egy műszaki, informatikai vagy orvosi diplomával az marha. Külföldön meg a seggedet kitörölheted a magyar jogi diplomával ugyanis semmire sem jó, a gazdaságival ugyan nem, de arra meg kint sincs túl nagy kereslet.
"AD 2. A fidesz pár éve még nyavalygott az orvosok röghöz kötése ellen."
És akkor ezt most érvnek vegyem? Te se mondtál alternatívát.
Az a baromi nagy helyzet, hogy ezt már vagy 10 éve meg kellett volna lépni, csak teszetoszáskodtak a kormányok. Ha előbb csinálják lehetett volna fokozatosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!