Jobb lenne ha még mindig a Kádár-rendszerben élnénk?
A kisembernek jobb lenne. Lenne biztos munkahelye, kiszámítható fizetéssel. Igaz, hogy elavult, hasznavehetetlen termékeket gyártana muzeális gépeken, korszerűtlen munkamódszerekkel, magas selejtarány mellett, de a vállalat a mértéktelen állami dotációból tudna neki ezért is egész jó fizetést adni. Mellette meg lassacskán összegyűlne egy kisautóra való pénz, lenne SZOT-beutaló az üdülőbe, felvonulás, kis hétvégi ház, konyhakert, a háztájiból kikerülne egy kis ez-az-amaz, csúszópénzekkel mindent el lehetne intézni. Mellette lehet otthon, munkaidő után maszekolni, mert a vállalhatatlan szintű állami szolgáltatások mellett van rá igény, lehetne munkaidőben, vállalati anyagból, vállalati gépeken magáncélra dolgozni (fusizni), mert hát hó eleje van, ráérünk a tervet teljesíteni, nehogy már üresen fusson a gép és lehetne borítékba csúsztatott bankjegyekért, "csúszóba" kiadott szabadnapokért, hamarabb megkapott beutalókért a főnöknek gyártani egy kis ez-az-amazt, amire épp szüksége van. Persze szigorúan csak munkaidőben.
A kisember pedig ettől boldog lenne, mert a nagyjából, kényelmesen elvégzett munkája értékének többszörösét kapná meg ilyen-olyan formában. Mellette mesterségesen alacsonyan tartanák a főbb létszükségleti cikkek árát, így éveken át ugyanannyiért vehetné az ehetetlen kenyérgyári kenyeret (egy fokkal nem jobb, mint a T***O-kenyér egy nap után), a ki tudja, miből készült szalámit és a kenésre vízcseppeket könnyező margarint. És igen boldog lenne. Ingyen vagy olcsón lenne neki minden szolgáltatás : a TB fizetné a betegségeit, fillérekért vonatozhatna, buszozhatna, nem lenne autópályadíj, olcsó lenne a távfűtés (télen az ablakok sarkig kitárva, fűtjük az utcát, mer' meg lehet sülni odabenn), a gáz (az ablakok mellett süvít be a szél, ezért jól feltekerjük a konvektort), a villany (villanykályhával fűtünk még a kerti budin is, hadd legyen jó meleg). Az állam támogatja, hogy tudjanak fűteni gazdaságosan és éhen ne haljanak. Ráadásul "lenne minden": a helyi TSz támogatná a focicsapatot, ezért telne nekik új mezre, pályakarbantartásra, a Volán nyomná az autósport-szakosztályt, köröznének a kis formaautók és üvöltenének a raligépek, lenne mindenütt színjátszókör, telne jelmezekre, kezdetleges színpadi technikára. Hogy miből? Hát ott az állami dotáció, erre kapják, erre kell költeni. Nyugdíj is járna mindenkinek. Na, nem a saját maga által meg nem takarított pénzből (mert abból Zsiguli meg telek lett), hanem a... Hát az államtól, mert annak van.
Csak közben főne a közgazdászok feje: miből finanszírozzák ezt? Termelés van, de csak úgy nagy vonalakban dolgozgat a nép, hogy el ne fáradjon, a termelt érték nagy részét pedig igyekszik a magánszektorban tartani. Az állami szektor viszont annyi szolgáltatást nyújt, mintha ő is kapna ebből a bevételből. Rengeteg pénzt költenek el dotációként veszteséget termelő munkahelyek megtartására, soha nem kifizetődő sport- és kultúrprogramokra, felesleges hangulatjavító intézkedésekre. Ez pedig egy idő után finanszírozhatatlanná válik.
Ja, igen, a diktatúra... Tényleg, az is itt lenne. De hidd el, ez a kisemberek túlnyomó részét ugyanúgy nem zavarná most sem, mint ahogy akkor sem zavarta őket. Az egyszeri munkás nem azon hőbörgött, hogy ő most nem gyülekezhet és nem énekelhet el bizonyos énekeket, nem mondhat el bizonyos verseket, nem beszélhet néhány történelmi eseményről és kerülnie kell egyes embereket. Az egyszeri munkás nagyon örült neki, hogy jó világ van, nem is akart változást, hiszen jól élt. És mivel nem akart változást, ezért nem is került szembe a rendszerrel, nem is vált előtte nyilvánvalóvá, milyen is a diktatúra. Az értelmiségiek, akik "nem tudnak mit kezdeni magukkal, mer' nem kell nekik kapálni, oszt' nem fáradnak el meg már beleszülettek a jóba" nem örültek ennyire a Kádár-rendszernek, de belőlük sokkal kevesebb volt, mint őszinte támogatóból.
Szóval összességében az embereknek jobb lenne, az országnak viszont nem. Ha olyan rendszerben élnénk, esély sem lenne a gazdasági összeomlás elkerülésére. Most megvan rá az esély, csak mivel az emberek jelentős része még mindig a Kádár-rendszerben szeretne élni, ezért elodázza a lehetőségeket. Megelégszik azzal, hogy ő a maga kis világában, kicsiben sumákolhat, ingyen kap bizonyos dolgokat, ezért cserébe pedig eltekint a "nagyok" számonkérésétől, ami a jelenlegi rendszer legnagyobb vívmánya lehetne.
11:58
Nagyon jól összefoglaltad a Kádár-rendszer lényegét. Gratulálok! Kár, hogy kevesen tanulnak belőle.
Mennyi itt a kis kommunista, hihetetlen... Egyre több.
Egyik válaszoló:
"Most sem működik,és most is majdnem diktatúra van."
- Az nem diktatúra, amit az emberek választanak meg. Hogy a kisebbség szava nem érvényesül: ez van. Többség dönt, egység nyal. Tudod.:)
"Jobb, főleg hogy egy szuperhatalom közvetlen gyámsága alatt voltunk."
- Jah, mint '56-ban. Akkor is gyámkodtak felettünk.
"A mostani megmaradt szuperhatalom mit csinál? Papol a demokratikus értékekről, de gazdaságilag a sorsunkra hagy."
- Ugyanazt. Ezért nem kellene végre ingázni hol a nyugati, hol a keleti birodalmak között (Török Birodalom -> Habsburg Birodalom -> náci Németország -> Szovjetunió -> EU.)
Végre saját magunk utának kell lennünk, és beinteni mindenkinek, aki csak "elfoglalható mezőként" tekinti ezt az országot a kicsinyes stratégiai játékában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!