Miért kevesek a fizetések Magyarországon?
Mert az elmúlt 22 évben a nagytőke seg,e alá raktunk mindent és az olcsó bérekkel akarták a honatyáink megváltani a magyar valóságot.
jelentem, nem sikerűlt
Csak arra szeretném felhívni kicsit a figyelmet, hogy Nyugat-Európában a bérszínvonal mellett azért az árszínvonal is magasabb. Bár a kevésbé munkaintenzív termékek (azaz pl az élelmiszerek, szemben mondjuk egy szolgáltatással) hasonló áron érhetőek el, a legtöbb emberi hozzáadott értéket igénylő szolgáltatások elképesztően drágák is (hazai szemmel). Szóval lehet, hogy a holland pénztáros összességében jobban él, de mondjuk ha el szeretne menni fodrászhoz, az egy elképesztő halom pénzébe fog kerülni.
Na, de a „rabszolgasorba tengődni”-hez: Teljesen értem, hogy nem fizetnek sokat ezek a multik, de szerintem érdemes a kérdést egy kicsit az ő szempontjukból is nézni, hogy megértsük:
Mikor mondjuk a német gyár körbenézett a rendszerváltás/EU csatlakozásunk után, és látta, hogy bizony lenne lehetősége olcsóbb magyar munkaerővel termelni, mint azt Németoban éppen teszi, úgy döntött, hogy a termelést idehozza (ha mondjuk adózási, logisztikai stb feltételek is megfelelőek voltak számára). Miért fizetne többet, mint amennyit a magyar munkaerőpiac kér, amennyire az itteni bérek be vannak állva? Ha többet kéne fizetni, lehet h el se jött volna, vagy továbbmenne kelet felé. Azért ennyi, mert korábban még alacsonyabb volt, és a technológiai, szervezettségi, humán környezet ezt teszi lehetővé. Ezek a bérek akkor tudnak emelkedni, ha valóban nő a hatékonyság, és új technológiákkal, új eljárásokkal, új piacok felderítésével a világpiacon több, jobb terméket tudunk eladni, és azért szerintem eddig lassan, de emelkedett az elmúlt 10-15 évben (KSH adatot kerestem volna erre, de vmiért nem jött be, bocs).
És mindezt nem gonoszságból teszi, hanem mert a befektetők/tulajdonosok hatékonyságot várnak el tőle is. Senki nem örülne, ha mondjuk lenne egy péksége, de akire rábízza a vezetését többet fizetne az alkalmazottaknak, mint ami indokolt.
"Most komolyan! Mekkora fizetést szeretnétek?
180e minimál
350e szaki
550e felsőfok
"Lehet ácsingózni a nyugati bérek iránt, de Magyarország teljesítőképességét még a mostani bérek is meghaladják!
Az nem teljesítőképesség, hanem termelékenység!
Ami ma a 75% az Eu s nak, míg a bruttó átlag fizu a 30%
Ennek tükrében írtam hogy mennyit is szeretnék.
" Hiába adnának valakinek 300.000 Ft minimálbért egy cég, ha a cégtől nem veszik meg a termékét annyiért, amennyiért neki megérné.
2× volt nagyarányú minimálbér emelés és azt követték az átlag bérek, és nem volt tapasztalható a nagyarányú munkanélküliség kialakulása, ami a jele lenne a túlárazottság okozta értékesítési nehézségeknek.
Az az, az állításod nem igaz.
"Mellesleg a jelenlegi árak kb. az EU-s árak 75%-a, azaz itthon alacsonyabb az árszínvonal, mint Nyugaton.
Ez sem igaz.
A lakhatás az drágább, és talán a pékárúk, de sokminden olcsóbb már ma is. Ami a bevásárlókosár árait illeti, semmi külömbbség. A lakhatás ára pedig még az általam vázolt bérek esetén sem lennének kompenzált külömbbságűek a nyugati bérekkel szemben.
A szolgáltatások drágábbak, de azok mindíg az adott ország lehetőségeihez alakúlnak, így nem isérdenes az összehasonlításban figyelembevenni.
"Mert ha itthon minimálbéres keresne nettó 300-at, akkor albérlet sem lenne mondjuk 35-50 ezerért, hanem 100-120 ezer lenne az is.
Az a baj hogy a minimál nettó ma 70 néhány ezer, ami semmire nem elég, föleg egy gazdaság működéséhez!
""Éltem Nyugaton is, ott sem éltem jobban vagy rosszabbul, mint idehaza.
Lehet hogy itthon túl jólélsz, kint meg nagyon rosszúl!
Én is éltem, nem is leveset, és nem is egy országban.
Én azt tapasztaltam hogy bár kint sincs kolbászból a kerítés, de ha mindent kifizettem akkor is tudtam "nagykossáral" bevásárólni, és teli tankolni az autómat, sőt minden hónapban a jövedelmem 20-30% megmaradt megtakarításnak.
"Úgyanúgy volt autóm, bérelt lakásom, nyaralni is mentem, nem vettem észre jelentős életszínvonal-beli különbséget.
Már említettem hogy miért.
Itthon sokat keresel, kint meg keveset, és a külömbbségek ampitudója egyenlít.
"Csak hozzáteszem, a minimálbér nyugaton sem ér sokat, ugyanúgy nehezen jössz ki belőle, mint itthon a 60-ból.
Ez sem igaz.
átlagban az Eu ban 1100 euro a minimál az az bő 300e.
Nállunk 73e ha jólemlékszem.
A külömbbség dúrván 230e
Egy lakásbérlés itthon 30e kint kb 350eur "nem nagy lakás"
A külömbbség max 190e marad a nyugati szebébe.
A nyugati minimálos éppen úgy ahogy a hazai, nem sok szolgáltatást vesz igénybe. Ha nagyon sok kenyeret eszik akkor min 180e rel több marad a zsebbe, mert más nem drágább nállunk mint nyugaton.
ma 13.25-nek
Ugyan ne gyere már ezzel az átlaggal,ahol a magas,és alacsony jövedelmek összességéből hoznak ki egy átlagot.Akármerre járok,akárkivel beszélek,java része 100 ezer alatt keres.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!