Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország "kiürülhet"? Mi...

Magyarország "kiürülhet"? Mi akadályozhatja meg a teljes leszakadást?

Figyelt kérdés

A minap olvasam egy elemzést, amely szerint egyes szakmákban már olyan nagy az elvándorlás, hogy a bevándorlás már két éve nem egyenlíti ki a keletkező munkaerő hiányt.

Konkrétan arról volt szó, hogy míg például néhány évvel ezelőtt még a nyugatra kivándorolt orvosok, nővérek helyére a magyarlakta, és más területekről érkezett utánpótlás, de ma már ez nem igaz.

Mamár Magyarországot "átugorják", és a sokszor öt, tízszeres fizetéseket kínáló nyugati országokba mennek a képzett fiatalok dolgozni, már Erdélyből is, lassan minden versenyképes szakmából. Csángóföldön például már csak gyermekeket, és időseket látni. A fiatal férfiak, és nők szinte mind külföldön dolgoznak.

A tendencia nem egyedi. Spanyolországból is kétmillio fiatal vándorolt ki a fejlődő latinamerikai országokba, míg helyükre rengeteg román érkezett, akik most nem utaznak a válság hatására sem haza, mert ott még rosszabb.

Fokozatosan egész Kelet-Európa munkaerő hiányossá válhat az elvándorlás miatt, mivel jellemzően sokkal inkább megéri menni, mint maradni. Lassan "vákum" keletkezik a leszakadó régiókban, ez pedig felborítja a fenttarthatósághoz szükséges kor-arányokat a társadalomban. Vagyis folyamatosan egyre több eltartott jut egy aktív dolgozóra, ahogyan a fejlődő régiók "elszívják" a munkaerőt a leszakadó területekről.

Meddig lehet azt fokozni, hogy egy alacsony fizetés mellett mindenki tartson el egyre több, és több nyugdíjast, segélyest, munkanélkülit?

Hová fog ez vezetni?



2012. febr. 14. 07:26
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

17:55


"Te most komolyan azt várod tőlem, hogy én uniformizáljam az embereket"


Nem, hanem azt várom tőled, hogy a roppant szívós, folyamatos mellébeszélés helyett végre nyögj ki egy havi nettó béradatot.


"Magyarországon hosszú ideje olyan a szoc. rendszer, hogy a cigányoknak anyagilag megéri sok gyereket vállalni"


Ha a cigányoknak megéri, akkor a nem cigányoknak is. Nem tudok róla, hogy a cigányokra más családtámogatási rendszer vonatkozna, mint a nem cigányokra.


"az idős generáció számára is elengedhetetlen javakat egy idő után a fiatal generációnak kell megtermelni"


Nem "egy idő után", hanem mindig.


"Részben egyetértünk, mert matematikailag valóban csekélyebb a képzettek kivándorlása. Mégis szerintem a jelen helyzetben a veszteség mégis jelentős."


Csekély vagy jelentős?


"rájuk nagyobb szükség lenne itthon is."


Ezt honnan is tudod?


Magyarországon több csúcstechnológiai fejlesztőközpont van, mint mondjuk Angliában, ezért ide több top fejlesztőmérnök kell?


Több magyar autómárka van, mint német, ezért elsősorban Magyarországra kellenek járműipari fejlesztőmérnökök, nem Németországba?

2012. márc. 1. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

"Nem, hanem azt várom tőled, hogy a roppant szívós, folyamatos mellébeszélés helyett végre nyögj ki egy havi nettó béradatot."


Hiába értetlenkedsz, ilyet nem akarok mondani.

Most például sztrájkol egy nő a BKV-nál, mert 106 000 Forintot keres. Két gyereke van, és ha bevezetik, hogy a cég alkalmazottainak is fizetni kell a bérletért, akkor ellehetetlenül a család. Tehát neki kevés.

Hogyha nem lenne két gyereke, akkor még éppen elég lenne, ha egy gyereke sem lenne, akkor még maradna is neki valami. Hogyha pedig vidéken élne, vagy ha magánlakás helyett albérletben lakna, akkor megint más összeg lenne neki elegendő.

Más országokban létezik is "kezdő minimálbér", és egy másik bérösszeg a gyakorlottabb munkaerőnek, ami bizonyos életkoronként változik. Ez a rendszer humánusabb... (vagyis kommunista ? )


Vagy egy másik megközelítésben azt is lehetne mondani, hogy Magyarország jelenleg "sereghajtó" az EU-n belül a minimálbér tekintetében. Értékelném, hogyha a magyar minimálbér közelítené az EU átlagát. Hogyha már a kiadási oldal nagyrésze csaknem egyezik, akkor a bérszinvonalnak is közelítenie kellene.


"Ha a cigányoknak megéri, akkor a nem cigányoknak is. Nem tudok róla, hogy a cigányokra más családtámogatási rendszer vonatkozna, mint a nem cigányokra."


Más a kulturális háttér.

A magyarok anyagiasabbak, vagyis nem vállalnak gyereket addig ameddig nem látják biztosítottnak a gyermekeik biztos jövőjét.

A igányoknál maga a gyermek a biztos jövő.

Legalábbis én ennek tudom be ezt, de erről könyvet lehetne írni.


"az idős generáció számára is elengedhetetlen javakat egy idő után a fiatal generációnak kell megtermelni"


Nem "egy idő után", hanem mindig.


Ez látszik lassan felborulni.



"Csekély vagy jelentős?"


Ne tégy úgy, mint aki nem érti...

A képzettek kivándorlása mennyiségét tekintve kisebb, de nagyobb jelentőségű, mint a képzetlen emberek elvándorlása, mert a "tudás alapú társadalomban", ahol az "élethosszig tanulás", életforma, ott a nemzetgazdaságnak a képzett szakemberek elvesztése (akiknek a képzése is többe kerül) a legnagyobb kár. Ezért is igyekszeik a Fidesz most adminisztrativ eszközökkel visszatartani egyenlőre az orvosokat.



"rájuk nagyobb szükség lenne itthon is."


Ezt honnan is tudod?


Nem tudom de gondolom, hogy akár az EU-n belül, akár azon kívül is a versenyképesség határozza meg a jövőt. Nehogymár képzetlen, alulfizetett emberekkel akarjunk versenyezni...

Magyarország nehéz helyzetben van, és hogyha megszeretnénk menekülni ebből a helyzetből,akkor minden épp elméjű, és épp erkölcsű ember azt szeretné hogyha ő maga is, és az a közösség is amelyben él, (márha van benne nemzeti összetartás, és közösségi szellem) kikeveredne ebből a helyzetből, és egy fenttartható, vagy gyarapodó pályára állna. Nehéz lenne ezt úgy megvalósítani, hogy a legképzettebb fiatal "elitet" elüldöznék az országból, ahogyan lassan már a kétkezi munkásokat is ráveszik a kivándorlásra.

Persze az egy másik kérdés, hogyha eleve ez a cél, mert kell hely.


"Magyarországon több csúcstechnológiai fejlesztőközpont van, mint mondjuk Angliában, ezért ide több top fejlesztőmérnök kell?"


Több kellene annál, mint amennyi van.


"Több magyar autómárka van, mint német, ezért elsősorban Magyarországra kellenek járműipari fejlesztőmérnökök, nem Németországba?"


Végre elkellene jutni oda, hogy megtalálják a lehetséges "kitörési" pontokat, és életszerűvé, hatékonnyá tegyék a szakemberképzést. Húsz év után ideje lenne erre a pontra eljutni...a szavak szintjén ez lassan már sikerülni látszik. Mint Orbán Viktor is mondta egy alkalommal:


"Nem oda kell szaladni, ahol a labda van, hanem oda, ahol lesz..."


Mostmár csak azt kellene csinálni, amiről beszélnek. Belátom én, hogy ez nem könnyű, de nehézségeket nem oldja fel a mgas lóról való hülyeségeket beszélés, Amit lassan sportként űznek az egyes kormánytagok.

(Amit csak feleslegesen spanolja az amúgy is egyre feszültebb helyzetben lévő lakosságot.)

2012. márc. 2. 23:42
 23/24 anonim ***** válasza:

"Hiába értetlenkedsz, ilyet nem akarok mondani."


Bocs, nem én kezdtem a ködösítést, hanem te, amikor azt mondtad, hogy: ""tisztes" megélhetéshez elégséges munkabérek".


De úgy látszik, vagy nem értettél semmit ezen a kifejezésen, vagy titok, hogy mit értesz alatta.


"Most például sztrájkol egy nő a BKV-nál... Tehát neki kevés."


Pl.: csak 2 milliót keresek. Maseratim van, pedig Bugatti Veyront szeretnék. Tehát nekem a 2 millió kevés nekem. Nem tudok tisztesen megélni 2 millióból.


Egyébként még mindig nem tudom eldönteni, hogy csak szórakozol velem, vagy tényleg nem érted a kérdésemet.


"Más országokban létezik is "kezdő minimálbér""


Németországban meg nincs is minimálbér.


"Magyarország jelenleg "sereghajtó" az EU-n belül a minimálbér tekintetében."


Nem, mert Bulgária az.


"Értékelném, hogyha a magyar minimálbér közelítené az EU átlagát."


Csak egy időgép kell hozzá. Visszamegyünk 1944-be, és rábeszéljük Churchillt és Rooseveltet, hogy hagyják a francba Normandiát, szálljanak partra Horvátországban és siessenek Budapestre.


"A magyarok anyagiasabbak, vagyis"


Vagyis szubjektív és nem objektív az oka annak, hogy a kihalást választották. Vagyis nem a körülmények, a bérek, az árak, a kormány, a Nagy Zsidó Világösszeesküvés, Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc, a jégeső, a bolsevizmus és a madárinfluenza a bűnös abban, hogy a magyarok szerint "gáz", ha 1-nél több gyereke van egy házaspárnak, hanem ők maguk döntöttek így. Vagyis semmi értelme azon sípolni, hogy "nem lehet megélni" és a többi kamuszöveg.


Örülök, hogy egyetértünk végre-valahára. Most már akár az álszent ködösítést is abba lehetne hagyni.


"Ez látszik lassan felborulni."


Ez nem tud felborulni. Mivel az inaktívakat mindig az aktívak tartják el. Energia- és anyagmegmaradás.


"Ne tégy úgy, mint aki nem érti..."


Nem értem. Csekély és jelentős? Az a logika egyik fő elvébe (ellentmondás elve) ütközne.


"Nem tudom de gondolom,"


Gondolni sok mindent lehet.


"Több kellene annál, mint amennyi van."


Majd te nekik szerzel állást, ha kell? Ha már ennyire képben vagy a munkaerőpiaccal kapcsolatban, gondolom, segíthetsz.


Egy kis országban nagyon kevés magasan képzett ember kell, mert az nem üzlet, hogy a külföldnek gyártjuk a Nobel-díjasokat.

2012. márc. 3. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:

"De úgy látszik, vagy nem értettél semmit ezen a kifejezésen, vagy titok, hogy mit értesz alatta."


Való igaz, hogy a "tisztes megélhetés", az ugyanannyira "gumiszabály", mint a siker, vagy a jólét. Teljesen szubjektív fogalom.

Példaképpen maximum csak a saját esetemet hozhatom fel (mivel nem tudok egy egész ország lakossága nevében nyilatkozni).

Néhány minimális alapszükségletet összeadok, és ez nagyjából adja "tiszetes" megélhetést.


Pusztán példa képpen, a legelemibb módon:


Budapesten egy szoba bérlet (nem lakás, csak egy pici, különálló szoba) minimum 25 000 Forint, plusz 15 000 Forint rezsiköltség. Azután kell enni is, amire tényleg egészen minimálisan hogyha napi ezer forintot számolok, akkor 30 000 Forint. A munkába járáshoz kell egy budapesti bérlet, ami 10 000 Forint.

Feltételezzük, hogy emberünk nem iszik alkoholt, nem jár egyáltalán szórakozni, nem is dohányzik, gyermeke nincsen, és egyedülálló. Engyedjük meg, hogy havonta 5000 Forintot félretegyen mondjuk ruhára, stb...

Ez így együtt: 85 000 Forint

Tehát azt lehet mondani, hogy egy egyedüláló, pályakezdő budapesti férfi 85 000 Forintból megél, és még 8000 Forintot félretesz, hogyha a minimálbérként megelölt 93 000 Forintos fizetést megkapja.

"Tisztesen megélni" számomra az alapvető szükségletek kielégítését jelenti, tehát nem a luxusautó iránti vágy kielégítését. Persze kinek mi "alapvető".

Fogalmazzunk inkább úgy, hogy az alapvető biologiai szükségletek, mint a táplálkozás, a lakhatás, stb alapvető feltételeinek megtaremtéséhez elegendő pénz a minimálbér.

Ebből a pénzből azonban nem lehet olyan csudákat várni, mint az öngondoskodás, vagy az önálló egzisztencia stb. Ebből ellehet vegetálni. Más országok minimálbére a helyi viszonyok között is több lehetőséget ad.


"Pl.: csak 2 milliót keresek. Maseratim van, pedig Bugatti Veyront szeretnék. Tehát nekem a 2 millió kevés nekem. Nem tudok tisztesen megélni 2 millióból."


Akkor te sikertelen vagy, dolgozz többet.

Az én fizetésem kb. 109 000 Forint, és mellette van szabadidőm, amiben azzal foglalkozom, amit szeretek, és ezzel összszedek még párezer forintot. Azzal foglalkozom amit szeretek, és ez kiegyensúlyozottá tesz. Ezzel elérem a célom, vagyis sikeresnek érzem magam.

Ezért nem cserélnék szívesen egy kétmilliot kereső emberrel, akit az frusztrál, hogy csak Maseratija van. A lényeg nem a netto fizetésen, vagy a kocsin van, hanem a frusztráción. Az elégedetlen ember frusztrált, és az ilyen bármennyire gazdag is, lényegében nyomorult.

Ez a fogyasztói társadalom cspdája szerintem, vagyis az, hogy olyan versenyt generál, aminek egyetlen értékmérője a pénz, és egyik hatása az örökös elégedetlenség, és frusztráció.

Ez a rendszer csillapíthatatlan elégedetlenséget generál, amit látszólag maga csillapít lényegében értéktelen dolgokkal, amiket tömegével ontanak a "civilizácio"...

Mégis mindenki mindig többet akar mindenből, ami egy zárt, és véges rendszerben eleve lehetetlen.

Miközben a valóban értékes dolgok, a barátságok, a szerelmek, a jó családi kapcsolatok, a nyugodt lelkiismeret, a kiegyensúlyozott, nyugodt életszemlélet mind ingyen vannak.

Mindezek helyett a "fejlett" világ a szabadversenyt, a kapitalizmust, és legfőképpen a fogyasztói szemléletet választotta.

Megis látszik rajta: Azokban az országokban, ahol ez a szemlélet teret nyert, ott a legtöbb frusztrált ember. Akinek van, annak azért, mert semmi nem elég, akinek nincs, annak meg azért nehéz. Eközben pedig hatékonyan felszámolták a társadalmakat szerves egységgé tevő kohéziós erőket. Sikerült megteremteni az örökké elégedetlen, frusztrált fogyasztók, a tökéletes vevők csordáját, a "piacot" amin ugyanazt a szemetet mindenki megveszi...

A frusztrált, emberek azonban nem szaporodnak, "a kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló", vagyis migrácio nélkül a rendszer nem tartható fenn, de a migráció szintén problémákat szül nemcsak nálunk, hanem egész Európában, Amerikában.

Azokban a közösségekben, ahol anyagi "szegénység" van, de a társadalom más értékeket elismer, ahol maga az ember, a gyermek érték, ott magasabb a születésszám.

Európában a gyermek leginkább nyűg, és teher, mert időt, és pénzt, energiát von el a további pénzkereséstől.


"Németországban meg nincs is minimálbér."


Nincsen, de ez nem ennyire egyszerű:


[link]


"Magyarország jelenleg "sereghajtó" az EU-n belül a minimálbér tekintetében."


Nem, mert Bulgária az.


Valóban így van. Bulgária, Románia, Magyarország. A sereghajtók között vagyunk.


[link]


"Csak egy időgép kell hozzá. Visszamegyünk 1944-be, és rábeszéljük Churchillt és Rooseveltet, hogy hagyják a francba Normandiát, szálljanak partra Horvátországban és siessenek Budapestre."


Valóban vannak történelmi oko is, de amikor az EU érdekközösség felvett a tagjai közé, akkor felzárkózással" kábították az embereket, vagyis a különbségek csökkenését ígérték a tömegeknek. Ehelyett a különbségek egyre nőnek.


"Vagyis szubjektív és nem objektív az oka annak, hogy a kihalást választották. Vagyis nem a körülmények, a bérek, az árak, a kormány, a Nagy Zsidó Világösszeesküvés, Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc, a jégeső, a bolsevizmus és a madárinfluenza a bűnös abban, hogy a magyarok szerint "gáz", ha 1-nél több gyereke van egy házaspárnak, hanem ők maguk döntöttek így. Vagyis semmi értelme azon sípolni, hogy "nem lehet megélni" és a többi kamuszöveg."


Vagyis látható, hogy az anyagias szemlélet, vagyis a kapitalizmus, és a fogyasztói szemlélet rossz hatással van a népesedési folyamatokra.

Persze kérdés, hogy a népesség csökkenése gondot jelent-e, vagypedig a "Fogy a nemzet" az csak egy politikai szlogen.

Lényegében ma kevesebb munkás kézre van szükség a gazdaságban, elvileg nem is a népesség fogyása lehet gond, hanem a korarány eltolódása. Könnyen lehet, hogy fele ekkora népesség is untig elég lenne, ha annak a népességnek mondjuk a kétharmada a fiatal korsztályból lenne.


Manapság szerintem két csoport vállal gyereket elsősorban. Az egyik csoport eléggé tehetős ahhoz, hogy biztosítva lássa a gyermekei jövőjét, a másik csoport pedig eléggé ostoba ahhoz, hogy ne lássa előre azt, hogy ezt nem képes megtenni. Az utóbbi a cigányság, az előbbi pedig kevés ennek az ellensúlyozásához.


"Ez látszik lassan felborulni."


Ez nem tud felborulni. Mivel az inaktívakat mindig az aktívak tartják el. Energia- és anyagmegmaradás.


Hogyne tudna felborulni.

Ha nem tudják eltartani őket, akkor nem maradnak meg. Eljön majd az a tél, amikor nem harminc nyugdíjas fagy halálra egy télen, hanem minden éjjel megfagy harminc, vagy ezer annyira kicsi lesz a nyugdíjuk, hogy éhenhalnak.


"Nem értem. Csekély és jelentős? Az a logika egyik fő elvébe (ellentmondás elve) ütközne."


Mások a szempontok.

Számszerűen kevesebb, de jelentősebb, nagyobb jelentőségű. Ahhoz hasonlóan, mint ahogyan egy krumpli nehezebb ugyan egy kiló aranynál, de az arany értékesebb.

(Amikor pedig nincs mit enni akkor a krumpli az értékesebb.)


"Nem tudom de gondolom,"


Gondolni sok mindent lehet.


Igen, ez a szép ebben a világban, hogy ezt nem tudják betiltani.



"Több kellene annál, mint amennyi van."


Majd te nekik szerzel állást, ha kell? Ha már ennyire képben vagy a munkaerőpiaccal kapcsolatban, gondolom, segíthetsz.


Egy kis országban nagyon kevés magasan képzett ember kell, mert az nem üzlet, hogy a külföldnek gyártjuk a Nobel-díjasokat.


Hogyha külföldön kapnak Nobel-díjat akkor mégis elmennek nem? Vagy ha a magasan képzettek nem mennek ki, mert itthon is boldogulnak, akkor miért ne legyen belőlük lehetőleg minél több?

(A múlt héten még azt mondtad, hogy a magasan képzettek elvándorlása kevesebb, mert ők itthon is jól keresnek.)

Talán a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően kellene képezni.


Mégjobb, ha analfabétákat képezünk, mert azok itthon maradnak...

Mert aki valamihez is ért, az elvándorol:


Nem én mondom ezt egyedül:


http://www.youtube.com/watch?v=V0Ny3epKCLU&feature=related

2012. márc. 4. 18:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!