A tudatos elszegényítés kinek és miért jó?
Az elmúlt cirka húsz évben folyamatosan a lakosság többsége életszínvonalának romlása figyelhető meg, mely az utóbbi 3-4 évben figyelhető meg leginkább. Szerintetek kinek és miért érdeke ez?
Kinek és miért jó az ha az embereknek egyre rosszabb, egyre kevesebb pénzből kell megélni, miközben minden egyre csak drágul? Egyszerűen nem tudom fel fogni kiknek és miért jó az ha egyre rosszkedvűbb, depressziósabb a lakosság, ilyen környezetben a munkakedv is egyre rosszabb lesz, egyre inkább bele fognak szarni az emberek a munkájukba, ha látják, hogy nem jutnak egyről a kettőre, sőt évről évre egyre rosszabbul megy nekik.
A tőkéseken kívül a poltikának sem hiszem, hogy jó ez az állapot, akkor miért nem tesznek ellene?
"Az elmúlt cirka húsz évben folyamatosan a lakosság többsége életszínvonalának romlása figyelhető meg, mely az utóbbi 3-4 évben figyelhető meg leginkább. Szerintetek kinek és miért érdeke ez?
"
Piacgazdaság van.
Ez vele jár.
Nincs szó tudatos elszegényítésről, csupán a rendszerváltáskor elfelejtettek erről szólni és a legtöbben azért hiszik azt, hogy ez tudatos, mert azt hitték, majd minden megy tovább, mint a szocializmusban, hogy az állam biztosít mindent, de most legalább fikázni is lehet majd az államot.
Hát tévedtek.
"A tőkéseken kívül a poltikának sem hiszem, hogy jó ez az állapot, akkor miért nem tesznek ellene?"
A politikai elit pedig egyenlő a tőkésekkel. Ezért nem. És ezen kellene már egyszer változtatni. A kormányzást a népnek kellene a kezébe vennie, csak ebben az esetben várhatnál változást.
Én nem látom, hogy tudatos elszegényítés lenne. Inkább azt látom, hogy az emberek képtelenek voltak alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz, lásd pl. folyamatos önképzés. És azt várják, hogy a húsz éve szerzett kereskedelmi érettségijükkel keressenek 250 ezret.
Aki már felismerte azt, hogy ma nem a politikától kell várni az életszínvonalunk emelését, hanem saját magunknak kell tenni érte, az jó életszínvonalon él. Csak ma az emberek inkább költenek horvátországi nyaralásra, mert az menőő, mint egy szakmai továbbképzésre, vagy neadjisten egy spanyol nyelvtanfolyamra.
Azoknak jó, illetve még pontosabban azoknak volt jó, akik ezt az állapotot előállították, és ezért pénzt, vagyont és/vagy hatalmat kaptak. Gondolok itt elsősorban a 90-es évek privatizációjára, amikor szinte semmiért eladták a teljes állami vagyont olyanoknak, akiknek az első dolga volt a megszerzett termelőkapacitások és egyéb értékek leépítése, kiiktatása, majd az így elfoglalt piacon a saját termékeik horror áron való értékesítése. Így lett pl. 9 cukorgyárból 0 cukorgyár, így szűnt meg a híres Szerencsi Csokoládégyár, és gyakorlatilag minden egyéb magyar termelőkapacitás.
Lényegében úgy úszott el a magyar nép által 40 év alatt létrehozott teljes vagyon, hogy abból még az akkor 20 MD dollár körüli államadósságot sem sikerült kifizetni, sőt rohamosan nőtt is az adósság. Nincs még egy ország, amelyiknek az elitje így kiszolgáltatta a saját népét.
És ez a folyamat -bár kisebb intenzitással, mert már mindent elkótyavetyéltek- folytatódott a 2000-res években is. Mindezek egyenes és logikus következménye a nép teljes és végletes elnyomorodása, az állam mai teljes kiszolgáltatottsága. És ezen kicsit se segítenek azok az egresszív, primitív lépések, amiket az Orbán-kormány "szabadságharc" címén produkál, mert a kapitalizmusban a jogbiztonság egy szent dolog, visszacsinálni utólag már semmit nem lehet.
Nalátod, pontosan erről beszélek. Természetesen megmaradhat parizerszeletelőnek a Sári néni, de akkor ne csodálkozzon, hogy minimálbért kap.
Ellenben ha elvégez egy közgazdaságit, akár estin, előléphet részlegvezetőnek, több fizetés, jobb munka. És ha már minden parizerszeletelő továbbképezte magát és mindenki többet keres, akkor automatizáljuk a parizerpultot, ahol egy érintőképernyőn kiválasztod, melyik parizerből kérsz és mennyit, és a gép leszeleteli, becsomagolja neked. Ez ugyanis tipikusan olyan munka, amihez nem kell emberi munkaerő. A parizer meg olcsóbb lesz, mert a gép sokkal olcsóbban és hatékonyabban dolgozik, mint a Sárinéni.
Lehet lepontozni, csak sajna attól még a világ működése nem változik.
Ja! Persze az is lehet, hogy a Sárinéni fizetését megemeljük, csak akkor ne csodálkozzunk, hogy a parizer is drágább lesz, mert azt a pénzt valamiből elő kell teremteni.
A muraszemenyei abc-ben aztán baromira sok esélye van arra, hogy részlegvezető legyen (mi a francazarészlegvezető?). A boltvezető keres vagy br. 10 ezerrel többet, mint a beosztottja, cserébe Ő zár és övé a nagyobb felelősség. Hol a nagyobb fizetés? Hol a jobb munka?
Milyen érintőképernyős, automatizált parizerszeletelésről beszélsz?
Egyébként Spanyolországban járva láttam már automatizált pénztárat is. A vevő húzta le a vonalkódot és csak betette a végén a bankártyáját fizetés gyanánt. Na lám. Pénztárosra sincs szükség....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!