aha, és szerintem az egyetemisták ezentúl válogathassák össze, hogy miből akarnak záróvizsgázni, és miből nem, max. ha kéne az is a munkahelyhez, amit nem választottak, akkor majd pótolják.
Nehogy már valaki azért ne kapjon közgáz diplomát, mert nem tudja a makrót (majd max nem azzal foglalkozik, olyan munkát keres magának), vagy egy informatikus diplomát, hogy nem tud mondjuk C-ben programozni, de a mérnök diplomához se kéne megkövetelni ezt a sok fizikát meg matekot, kisebb szemelvényeknek elég kéne lennie belőle, meg főleg az orvosok tanulnak mindenféle fölösleges cuccot, aminek aztán a felét sem használják később - nehogy már azért ne kapjon diplomát valaki, emrt ezeket nem tudja, hiszen végülis nem mindenhova kell pont ezek az ismeretek, majd akinek kéne, az utólag bepótolja magának, ha úgy érzi...
Szeretnék élő példát említeni magamról.
Tisztelt nyelvtanárok és vizsgáztatók, akik itt osztjátok az észt, hogy pl "aki ezt nem tudja megcsinálni az szalagra mellé való" szöveggel hadonásztok. Az angol komplex nyelvvizsgám írásbeli nyelvtani része 3%-on múlt, hogy sikeres legyen. Igen én nagyon h*lye azért buktam mert nem tudtam használni azt a 12 igediőt normálisan, amiből már az angolok is kb csak 5-öt használnak (és akkor talán sokat is mondtam). De én megbukok mert nem tudok még 7 igeidőt, amit a világon sehol sem használ senki, mert rájöttek, hogy orbitális baromság.
Továbbá azt is hozzá szeretném tenni, hogy nekünk a felsőoktatási intézményben azt tanították, hogy nekünk akik műszaki vagy akár más pályákon vannak, nekünk kell megoldást találni a problémákra, olykor egyedi módon is. Ezen feltétel mellett nyelvi kurzuson számtalan tesztet töltöttünk és a megoldó kulcs szerint hibás a válaszon, de ha a tanár megnézi észreveszi, hogy tartalmilag végül is el lehetne fogadni, de sajnos a megoldókulcsban (AMI EGY SABLON) nem ez szerepel, de azért találtam rá más jó megoldást is!!
Kedves nyelvi tanárok és hozzávetőlegesen okoskodók! Ha ti egy sablon alapján tudtok egy feladatsort kijavítani, mellesleg tudtommal a szalag mellett szoktak sablonos munkát csinálni, akkor ki is való oda?? Szerintem így a nyelvi okosak kerültek olyan helyre ahova nem valók és így a saját tudatlanságuknak hála, ellehetetlenítenek embereket oktalanul. Hozzátenném, hogy ha egy sablon alapján elég a vizsgát kijavítani, akkor azt egy 8 általánossal rendelkező emberben is van annyi intelligencia, hogy összehasonlítson 2 dolgot, hogy ott van-e. Ehhez nem kell nyelvész diploma, elég a 8 elemi is.
Másik dolog. Egy szakkönyvet olvasok. A lényege a könyvnek, hogy megtanítja az embert, hogyan tud majd játékokat fejleszteni XBOX 360, Windows 7, Windows Phone 7 platformra. Van benne tömény matek rész is bőséggel. Természetesen a könyv angol nyelvű. 80 oldal elolvasása után teljesen értem az egészet, sőt jobban is értem, mintha magyarul olvasnám. Lényegtelen, hogy szakmai könyv vagy nem, mert mivel a kedves nyelvvizsga központ szerint nem vagyok alkalmas nyelvvizsga bizonyítvány megszerzésére, akkor egy árva kukkot nem szabadna értenem belőle. De valamilyen csoda folytán mégis kajakra vágom. Ellenben meg a nyelvész emberkék, akik szabadidejükben egy sablon alapján a nyelvvizsgánkat javítgatják, azt állítják, hogy ezen szakirodalmak lefordítása a BONYOLULT nyelvezete miatt nem lehet lefordítani és rengeteg időbe telik és addigra elavul, mire sikerre jutnak vele. Én mint az általuk nyelvtudásra alkalmatlan ember röhögve érthetően elolvas 1-2 óra alatt 80 oldalt belőle.
Kérdezem én, aki így bizonyítékként szolgálva, hogy a tények alapján többet tudok egy nyelvvizsgáztató embernél is, hogy azok akik hasonló cipőben járnak, miért is vagyunk alkalmatlanok a bizonyítvány megszerzésére?
A probléma sajnos az, hogy olyan emberek kerültek olyan pozícióba, ahol nincs helyük, és a meggondolatlan döntéseiknek hála több kárt okoznak, mint hasznot, és emiatt ki is tudom jelenteni, hogy Magyarország azért tart ott ahol most tart.
Hiszek és bízok benne, hogy remélhetőleg lesznek olyan emberek akik felmérik ezt a szituációt és ezen érvek mellett radikális változtatást visznek végbe. Nem kérem a rendszer megszüntetését, de komoly változásokra van szükség, mivel így sok olyan embert látunk, hogy rohangál ilyen olyan nyelvi papírokkal és nyelvészi végzettséggel, de a tudásuk alapján meg sem érdemlik a dokumentumot.
Jaj, ne ferdítsünk már.
Oké, 3%-on múlt a nyelvvizsgád, gondolom felsőfokúról volt szó, mert én 5 igeidő ismeretében röhögve letettem a középfokú angolt 16 évesen. Az, hogy a felsőfokú nyelvvizsgánál 3% hiányzott, hogy meglegyen, pont nem azt jelenti, hogy nem tudsz angolul. Lehet, hogy rossz napod volt, félrenéztél egy feladatot, ad abszurdum elfelejtetted megfordítani a lapot. Ha nem beszélnéd a nyelvet, akkor legylább 30% hiányzott volna, de inkább több.
De ebből azt a következtetést levonni, hogy mindenki, akinek nincs nyelvvizsgája, lazán elolvassa az angol szakirodalmat, színtiszta csúsztatás. Mondhatnám induktív módon bizonyítottnak látod, mert ha neked megy, akkor mindenkinek megy. A baj csak az, hogy egy kalap alá veszed magad azokkal, akiknek sok % hiányzott, akik valóban nem beszélik a nyelvet. Ezzel levezetéssel egy logikavizsgán nem mennél át. :)
A másik kreatív megoldások: szerintem egy egyetemistának vagy diplomásnak kell, hogy legyen annyi esze, hogy el tudja dönteni, hol kell mindenáron a kanonikus megoldást választani, és hol lehet kreatív. Miután a nyelvvizsga pont egy olyan hely, ahol csakis a nagyon hivatalos válasz a helyes, ott nem kell kreatívkodni, hanem el kell fogadni, hogy ez van és meg kell csinálni. Ahogy apukám mondta: hiába tudták a katonaságnál, hogy marhaság fogkefével felsikálni a folyosót, ami amúgy se koszos, sokkal gyorsabb és hatékonyabb lenne felmosóval, de vannak helyzetek, ahol ez nem számít. Persze ma már az emberek nem mennek katonának, tudom.
"3%-on múlt"
Akkor az azt jelenti, hogy éppen nem tudtad a MINIMUM elvártat. A nyelvvizsga feladatok egy része amúgy is olyan, hogy neked csak kiválasztani kell a jót. Ha találkoztál már a nyelvtani problémával, akkor ki tudod választani, ha meg nem, az azt jelenti, hogy nem tanultál. Egy diplomás embernek pedig igenis képesnek kell lennie mindezt megtanulni. Ok, hogy az angolok sok igeidőt nem használnak, de pl. négyzetre sem emelsz minden nap, mert egy gép megcsinálja helyetted, mégis tudni kell.
Meg ha azt nézzük maga a nyelvoktatás is nagyon gáz. Elismerem, hogy csak 3% az majdnem, de akkor is ugyanannyi pénzt kell befizetni, mint akinek 30% hiányzott.
A probléma ezen a pontom, hogy nekem anno 12. osztályos koromban jött a bolognai rendszer, amiről tudjuk, hogy a bolognai az csak spagettiként jó, nem oktatáskéntXD. Rengeteg iskolában még mindig ott tart a nyelvi órák szintje, hogy a B1 szint is necces. A tanár felajánlja a felkészítést a nagyobb szintre, elfogadtuk, de 2-3 alkalom után leszarta az egészet, mert nem ért rá.
Ismertem olyan angol tanár tanárt, aki pl az angol nyelvű Harry Pottert kötelező volt kiolvasni és dolgozatot írtak belőle. Sajnos nem abban az osztályban és iskolában voltam, ahol ez a tanár tanított. Azoknak a diákoknak simán meglett a nyelvvizsgájuk is.
Ha bekerülsz egy felsőoktatási intézménybe, ott a szakos tárgyaidnak nagyon komoly követelménye van, ami rossz, mert ettől leszel jó szakember. Sajnos emellett le is vagy terhelve, nem beszélve akkor ha a családod szűkös anyagi helyzete miatt el kell vállalni 1-2 diákmunkát. Nincs rá idő. A felsőoktatási intézmény szolgáltat idegen nyelvi órákat, de az is kb B1 szint, mert valaki nagyon nem vágja a nyelvet és fel kell őket zárkóztatni.
Maga az oktatási rendszerrel is ez a hiba. Igaz ma már vannak két tannyelvű szakok és osztályok, de azokból sajnos kimaradtam. Nálunk mikor egy nagyobb intézménybe kerültünk, pl középiskolába, olyan problémák adódtak egyes embereknél, hogy matekból nem tudtak elosztani 2 számot és akkor az ilyenek miatt lassul a haladás a tananyaggal is, ami meg tehetségesebb ember kárára megy. Ugyanez volt angolból is a helyzet, hogy a legtöbb szerencsétlen nem magáról beszélni 3-4 mondatot és ha te tudtál, te már az okosabbak között voltál. Kérdezem én, hogyan kerültek be ezek középiskolába majd egyetemre?
mi köze a bolognai rendszernek a nyelvoktatáshoz (főleg a középiskoláshoz)??
Minek kellett ezt most ide belekeverni, hogy jön ide?
Nekem valaki szakértő aki támogatja a nyelvvizsgát. Szóval nekem a TELC írásbeli része 3%-on múlt, furcsa módon mert eddig a Reading Part1 volt a gyenge pontom. Körülbelül van 1 hónapom a kövi vizsgáig.
A jelenlegi készülési programom, hogy egy nap átveszek 2-3 témakört az Twenty But One-ból még a felsőfokú példákat is megcsinálgatom, elolvasok egy angol cikket majd olvasod 30-40 oldalt az idegen nyelvű szakkönyvből persze úgy, hogy meg is értem.
Tudtok-e még valami hasznos tanácsod adni, hogy mit vagy miből tanuljak még, mert most az elmúlt 2-3 nap egy próbatesztet is néztem és sokkal könnyebnek éreztem a megértését.
Erre az egészre én csak annyit reagálnék hogy pár országban pl:Szlovákia, Románia,Spanyol, stb...nem követelmény a diplomához egy idegen nyelvből nyelvvizsga.
De ha már annyira akarnak nyelvvizsgát az embertől,akkor a nyelvoktatásban és a nyelvvizsga rendszerben keressék.Véleményem szerint rettenetesen sok pénzbe kerül, és szubjektív az elbírálása a szóbeli vizsgának.
Üzletág lett maga a nyelvtanulás, nyelvvizsgáztatás stb...,nem véletlenül kérik a nyelvvizsgákat, az egyetemek, főiskolák, akik minél több pénzt szeretnének kihúzni az emberből.Értem itt a külön nyelvi laborokra, iskolán belüli nyelvtanulás saját pénzen.És akkor még fizess a tandíjért, akinek kell ugye,pótvizsgák és egyebek, ami szintén szubjektív sokszor kit vágjunk meg kit nem(nem mindig a tudás a mérvadó)
Én úgy gondolom, hogy akinek van nyelvvizsgája, annak ez kerüljön bele a diplomájába,de ellenben az is kaphasson diplomát, aki minden követelményt teljesített a nyelvvizsgán kívül,úgyis a munkáltató dönt el kell-e neki nyelvismerettel rendelkező szakember vagy elég csak a szakmai végzettsége mert hát nem kell nyelvtudás.Ugyanekkor szerintem a nyelvismerettel rendelkezőket ill a nyelvismeretét anyagilag értékeljék.
"nem véletlenül kérik a nyelvvizsgákat, az egyetemek, főiskolák, akik minél több pénzt szeretnének kihúzni az emberből.Értem itt a külön nyelvi laborokra, iskolán belüli nyelvtanulás saját pénzen."
Most komolyan, szerinted az egyetemeknek ez mennyi lóvé? Gyakorlatilag semmi. Nem egy biznisz az egyetemnek, ha az lenne, akkor sokkal nagyobb volumenben csinálnák, hiszen megérné nekik. Ehelyett alig van ilyen az egyetemeken, pont ez az egyik gond.
A másik meg, hogy nem az egyetemek írták ezt elő, hanem központilag, törvényileg volt eddig meghatározva a nyelvvizsga kötelezettség.
Ez a tipikus példája, hogy mondjunk valami jól hangzót, nem baj, ha józan paraszti ésszel nem állja meg a helyét.
-------------
"Én úgy gondolom, hogy akinek van nyelvvizsgája, annak ez kerüljön bele a diplomájába,de ellenben az is kaphasson diplomát, aki minden követelményt teljesített a nyelvvizsgán kívül,úgyis a munkáltató dönt el kell-e neki nyelvismerettel rendelkező szakember vagy elég csak a szakmai végzettsége mert hát nem kell nyelvtudás"
Ha ezt bevezetik, akkor viszont azt is be kéne, hogy ha ellenben nyelvtudás nélkül nem talál munkát a szakmájában mondjuk 1 év után, akkor vissza kelljen fizetnie a képzése költségeit - ugyanis nem kevés pénzt fektettek bele a közösből, hogy legyen neki diplomája, abból a célból, hogy aztán ezzel a szakmájában el tudjon helyezkedni, ami kell a társadalomnak. Ha ellenben az illető felvállalja azt, hogy ő nem tanul meg idegen nyelvet, hátha anélkül is el tud helyezkedni, akkor ő tudatosan rontja a saját esélyeit arra, hogy el tudjon helyezkedni a szakmájában, és hogy a társadalomnak vissza tudja fizetni a befektetést, amit beleöltek - innentől kezdve pedig jogos az elvárás, hogy csak úgy vállalhassa fel ezt a rizikót, hogy csak a saját zsebére megy a dolog, ha őmiatta nem térül meg a közös pénzből csinált beruházás, akkor fizesse vissza - és utána senki nem szólhat be. Na de addig, amíg a közös fizeti a diplomájának akár csak egy részét, addig a diplomáját finanszírozó állam joggal várja el, hogy egy nyelvtudással is csökkentse annak az esélyét, hogy diplomás munkanélküli legyen.
A másik, hogy ugyanezen az elven el lehetne játszani minden más követelménnyel is, majd a diák kiválogatja, hogy milyen követelményeket akar teljesíteni, és akkor beírjuk a diplomájába, hogy hát mondjuk mérnök létére az elektromosságtant nem nagyon szerette, így ahhoz nem ért, meg ehhez meg ahhoz sem, de hátha van olyan munkahely, ahova elég az is, amihez épp ért...
És ha megnéznénk, hogy az összes adott szakmában dolgozó ember az egyetemen tanult és számon kért (tehát diplomához szükséges feltétel) tárgyakat hányan használják a munkájukhoz, illetve nyelvre hánynak van szüksége, a legtöbb esetben a nyelv igencsak előkelő helyen kötne ki. Tehát ugyanannyira hozzátartozik a szakmai felkészültséghez, mint a többi tárgy, amit megkövetelnek a diplomához, és amiknek nagyobb részét sokkal nagyobb valószínűséggel nem fogod soha használni, mint a nyelvnél ugyanez a valószínűség.
És már bocs, de az a mérnök, aki nem képes egy gép dokumentációját elolvasni, mert az angolul van, egy programozási nyelvet megtanulni, mert angolul van a tutorialja vagy egy külföldi gyártóval felvenni a kapcsolatot - az nem mérnök. Az max egy betanított szakmunkás, mert nyelvtudás híján nem képes magát önállóan továbbképezni, nem képes új feladatokat megoldani. Betanított szakmunkásnak meg drága a képzése.
És ezt a legtöbb szakmára el lehetne sütni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!