"Szerintem sem a nyelvvizsga feltételt kell eltörölni, hanem megreformálni a nyelvoktatást. Lássuk be, az általános/középiskolás nyelvoktatás színvonala a béka feneke alatt található. A nyelvtanfolyamok drágák, vagy ha ingyenesek, azok gyakran nem elérhetők. Én pl. orvosis vagyok és nagyon szeretnék megtanulni az angolon kívül még egy nyelvet, de az ingyenes nyelvkurzusaink nem indulnak kezdőknek. Sajnos a nyelvérzékem nem a legjobb, így egymagam nagyon nehezen tanulok, pedig lelkesedés lenne rá. Summasummarum, nem az elvárással van a baj, hanem a nyelvoktatással, és a nyelvvizsgák árával..."
Ezzel én is 100%-ban egyetértek, DE ameddig ezt nem sikerül elérni igenis nevetséges, kérni a nyelvvizsgát. Kicsit olyan, mintha közölnék, hogy most akkor kötelező megmászni a hegyet, de semmit nem adunk hozzá mindenki oldja meg, ahogy tudja.
Nekem egy felső és egy középfokú nyelvvizsgám van, önszorgalom és szerencsés osztályba tettek. Az egész évfolyamban senki nem kapta meg azokat a tanárokat, amiket mi és nem is tudtak egy nyelvből se lenyelvvizsgázni nemhogy kettőből. Ráadásul nekünk még angolból az első két év volt a legnagyobb szerencse, mert addig jó volt a tanár, utána lelépett gyesre, aztán kaptunk egy olyat, hogy szabályosan vissza kezdett fejlődni az osztály.
Egyetemi nappalis nyelvoktatásról meg annyit tudok elmondani, hogy nálunk ez a nyelvoktatás: Heti két alkalom szaknyelv, amiből összesen 3 20 fős csoport indul a 400 fős évfolyamra (+ már eleve középfokú tudással menj oda, ez csak szaknyelv nem nyelvtan stb.) amiből egy félév ingyen van, a második félév már fizetős. Sima nyelvórák csak fizetősek vannak, fél évente 40 ezer forint, ami úgy tűnik nem sok, de az óráknál a rendszerben apró betűkkel ott van virágnyelven az, hogy egy félév alatt még alapfokig sem fogsz eljutni, szóval el lehet képzelni, hogy pl. a mi szakunk kimeneti követelményét, a két középfokú nyelvvizsgát mennyi pénzért lehet megtanulni. A levelezősök meg végképp le vannak kakilva.
Amúgy a szimpla nyelvvizsgáimmal, a felső fokúval is!!! alig tudtam valamit, folyton szótáraztam, inkább az utóbbi négy évben fejlődtem rengeteget külföldiekkel történő beszélgetések miatt. Tehát ma már sokkal jobban beszélem a nyelvet, remekül kommunikálok, jóval nagyobb a szókincsem stb. DE már nem tudám megszerezni a nyelvvizsgáimat, erre mérget vennék, mert lehúznák a "tájszólásomat" ami rám ragadt, a nyelvatni hibáimat, a szlenget stb. De használni ezerszer jobban tudom a nyelvet, mint mikor nyelvvizsgáztam. Van különben olyan rokonom, aki évekig élt és dolgozott Angliában és nem tudott lenyelvvizsgázni, mikor hazajött. Érdekes ez is. :)
Hát, sok helyen ez már eddig is csak formaság volt. Nekem 2 dimplomám van, az első bölcsész. Ott 2 középfokú kellett. Igaz, magyar-töri szakon valóban teljesen felesleges, más szakmában meg úgysem tudsz már tanári diplomával elhelyezkedni. A lektorátusi nyelvvizsgán mindenkit átrúgdostak, semmi értelme nem volt az egésznek.
De pl. közgazdász, mérnök, jogász stb. szakokon fontos lenne a nyelvtudás. Jó, nem a nyelvvizsga dönti el, de akkor hogy lehetne ezt mérni? Valóban az egyetemeken a nyelvoktatás nagyon alacsony színvonalú, és igen költséges volt egyéb módon megszerezni a nyelvtudást. Szerintem az egészet azért találták ki, mert tudják, hogy a tandíj már így is elég terhet ró a családokra, így akarnak kompenzálni.
Hát a kérdés az, milyen rangot szánunk egy diplomának. Lehet vitatkozni, hogy milyen tudás, nyelvismeret, vagy más legyen szükséges hozzá, de először el kellene dönteni, milyen színvonalra kívánjuk tenni. Aztán kellene mérce, amelyen mérjük, hogy a kívánt szint teljesül-e.
Egy igényes, magára valamit adó diplomás nem gubózik be, szakmájának bármely képviselőjével eszmét tud cserélni, írását érdemesnek tarthatja elolvasni. Akkor is, ha magyar tanár. Az oktatásnak vannak nemzetközi tapasztalatai, el is lehet zárkózni előle, ez nem gond, csak az illető ne tartsa magát igényesnek, hanem elégedjen meg azzal, hogy szakmája huszadrangú képviselőjének tartják. És ne panaszkodjon, ha nem becsülik, nem figyelnek a szavára, alacsony a fizetése.
Ha így van, akkor az arányosság megteremtődött, minden rendben van.
én nem a nylevtudás fontosságát vitatom, arra szüksége van mindekinek
de ne kössük a diplomát nyelvizsgához
mindeki jöjjön rá mafga, hogy erre szüksége van
az iskolai nyelvoktatás meg olyan legyen, hogy egy 12 éves gyerek jól beszéljen, írjom angolul
ez a fontos, és nem a cetli
"Egy igényes, magára valamit adó diplomás nem gubózik be, szakmájának bármely képviselőjével eszmét tud cserélni, írását érdemesnek tarthatja elolvasni. Akkor is, ha magyar tanár. Az oktatásnak vannak nemzetközi tapasztalatai, el is lehet zárkózni előle, ez nem gond, csak az illető ne tartsa magát igényesnek, hanem elégedjen meg azzal, hogy szakmája huszadrangú képviselőjének tartják. És ne panaszkodjon, ha nem becsülik, nem figyelnek a szavára, alacsony a fizetése.
Ha így van, akkor az arányosság megteremtődött, minden rendben van."
Tudod, hogy rohadt sokan nem igényeskednek, meg hordják fent az orrukat és akarnak extra jó álláshelyet, hanem meg elégednének olyannal is, amit megkaphatnának a diplomájukkal, mert nyelvtudást sem kérnek, csak épp nem adták oda a diplomát?
Amúgy annyiból is tök mindegy, hogy itt benyomják, hogy a rendes munkahelyhez is kell nyelvtudás blablabla. Aha, de a munkáltatót sem az érdekli, hogy van-e cetli róla, hanem majd idegennyelvre váltanak az interjún és kiderül, hogy tudsz-e vagy sem, meg sokra mész azzal, hogy csinálsz mondjuk egy angol nyelvvizsgát és úgy is csak olyan helyek vannak meghirdetve épp, ahol pl. némettel és franciával várnának jelentkezőket.
Utolsó.
Ez eléggé vitatható, szűklátókörű vélemény.
Voltak korok, amikor a kutya sem beszélt idegen nyelvet (még az idegenvezetők is csak mutogattak a Budai várban), az ország vezetése is max oroszul karattyolt néhány mondatot...
Na és volt olyan korszak ebben az országban, amikor minden egyszerű falusi ember is három nyelven beszélt folyékonyan...az arisztokrácia meg minimum 5-6 vagy még több nyelven társalkodott.
Ez nem észbeli képességek függvénye hanem a környezet nyújtotta lehetőségek és megfelelési kényszereké.
Ma annyi ismeretanyagot kell elsajátítani, mint soha korábban. A nyelvtudás nem fontosabb az autóvezetésnél, a számítógépes programok magas szintű használatánál, de a tájékozódási képességnél, a tiszta mentális állapotnál, az addikcióktól mentes életvitelnél és folytathatnám....
Az is zavar, hogy az idősebbek magukat mindig kivonnák a teherviselés alól, de a fiatalokra rákényszerítenék. Így volt egyébként ez régen is. Miközben a mai fiatalok zömének ugyanolyan sz.r körülmények között kellene tanulniuk, mint egykor nekünk...
Támogatom! Attól még valaki értheti a szakmáját, hogy nincs nyelvvizsgája!
A nyelvvizsga meg amúgy is pénzcsalás, a munkahelyen nem kérik! Interjún eléd tesznek egy szöveget és fordítsd le!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!