Mi a véleményed az alábbi Horthyval készített riportról?
Magyarországnak monarchia kell
Amikor megkérdeztem, nem lenne-e logikus számára, hogy megtartsa a hatalmat, elutasította ennek még a gondolatát is.
„Életem legboldogabb napja lesz, mikor itt hagyhatom ezt és hazamehetek. Katona vagyok és a tengerészetnél nőttem fel, semmi kedvem a politikai játszmákhoz. Azért vagyok itt, hogy nehéz időkben szolgáljam a hazámat, de semmiféle politikai ambícióm nincsen.”
„Emellett ne feledjük, hogy egy köztársasági Magyarország teljes képtelenség. Először is, a magyar gondolkodás hozzászokott a monarchiához, másrészről ez az államforma illik nemzetünk karakteréhez. Ha mi, Önökhöz hasonlóan, négyévenként választásokat tartanánk, ezzel olyan heveskedés és zaklatottság járna együtt, ami nagyon nagy károkat okozna ennek az országnak.”
„Az emeleti páncélteremben őrizzük Szent István koronáját és keresztjét. Ezek a Magyarország számára megfelelő kormányzás jelképei. A szék, amin ülünk, az asztal, ez az egész palota a Korona tulajdona.”
„A magyar ember számára a tekintély a monarchiában testesül meg – az nem is nagyon számít, ki viseli a koronát. Egy monarchiában a nép kevésbé van kitéve a veszélyes demagógok befolyásának, köznyugalom van és békés munkálkodás. Idővel megoldjuk a problémáinkat. Egy monarchiában, amely egyszerre biztosítja a rendet és a szabadságot, ez az ország fel fog virágozni.”
"Véleményem szerint nem igazán jön be nékünk a köztársaság."
Néktek lehet, hogy nem jön be...
„A magyar ember számára a tekintély a monarchiában testesül meg – az nem is nagyon számít, ki viseli a koronát."
Horthy apátok is jó hülyének nézte a saját népét.
Horthy monarchista volt, ez nem titok, és nem is "csoda" abban a rendszerben nőtt fel, katona volt, hitt a hierarchiában, az "erős kéz" politikájában.
Az ország valóban fejlődésnek is indult, és hatalmasat lépett előre gazdaságilag Trianontól a világháborúig.
Ez ebben a tekintetben Horthyt igazolja.
A köztársaság pártiaktól kérdem:
- Mondj egy okot, miért nem megfelelő a monarchia?
- Miért jobb a köztársaság?
Amennyiben néktek megfelel az, hogy a ludakközé beengeded önkéntessen a farkast, s az mindegyiket egytől egyig felfalja (veled együtt), s végül ő is elpusztul, ám ez nem érdekli.
Véleményem szerint ez a mai demokrácia. A királyságban nagyobb volt a "népuralom".
"Arról meg nagyon szeretnek sokan megfeledkezni, hogy ami probléma jelenleg van, annak a forrása nem az elmúlt 1-2 évtizedben keresendő, hanem bőven az elmúlt 100 évben, tehát még a Horthy-rendszerben is. Ha tehát azt monodod, hogy most a társadalom rossz, akkor amiatt rossz, amilyen volt az elmúlt 100 évben. Az pedig, hogy a jelen mennyire jó, vagy nem jó, az csak 100 év múlva derül ki. Ez így működik. (Társadalmi problémák esetében legalábbis.)"
Néked!
Száz év véleményezésem szerint igencsak sok.
Az általam felvetett hasonlat demonstrálja a helyzetet:
Magyarország és Ausztria a 20.-ik század elején szinte azonos volt.
Az első világháború után is ezt tudjuk elmondani.
A második világégéstkövető szinte fél évszázados szocializmus megtette a hatását.
Nem arról van szerintem szó, hogy valamelyik rendszer nem jó, vagy jobb a másik.
Nekem az a véleményem, hogy egy olyan társadalmi, helyzetben, ahol a nemzetközi polititikai, gazdasági "klíma" nyugodt, kiegyensúlyozott az egészen más vezetési stílust kíván, más kormányzati mód lehet hatékony, mint válságokkal, viszontagságokkal terhes helyzetben.
Az előbbi helyzetben a demokrácia, a liberalizmus hatékonyabb lehet, (tehát nem ördögtől való) mert elősegíti az egyéni ambiciók, törekvések szabad kibontakozását.
Az utóbbi helyzetben inkább kívánatos az egyszemélyű vezetés, mert a központosított vezetési forma hatékonyabban, gyorsabban reagálhat a hirtelen változásokra, kihívásokra.
A jelenlegi helyzetben egy a korbbinál központosítottabb vezetési forma szerintem hatékonyabb lenne, akár (sőt inkább) az "individuális" társadalom visszaszorítása ellenére is.
Senki nem tudja ugyanis garantálni, hogy az "egyénieskedés", és az önérdek hajszolása közben marad e elegendő energia, erő arra az összefogásra, ami a közös társadalmi problémák megoldásához volna szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!