A kommunizmus megvalósításához nem is kéne más, csak egy jegyrendszer?
Hiába lenne pénzed, a boltban csak akkor szolgálnának ki, hogyha a megvásárolandó termékhez lenne jegyed.
Csak az kapna jegyeket, aki olyan munkát végez, ami az állam szerint tisztességes munka, és mindenki nagyjából egyenlő mennyiségben kapna jegyeket, csak az alapján változna, hogy az állam szerint mennyi és milyen termékeket igényel. (pl. kőműves, anya, vagy tanuló-e)
"és mindenki nagyjából egyenlő mennyiségben kapna jegyeket, csak az alapján változna, hogy az állam szerint mennyi és milyen termékeket igényel. "
És itt kezdődik a probléma. Nem lehetne ezt megvalósítani. Senki sem tanulna, vállalna felelősségteljes munkát, hogy aztán annyit kapjon mint akinek még a 8 osztály sincs meg.
Tehát személy szerint én programozónak tanulok. AZ átlag kezdő fizu 300E. HA elmennék egy gyárba szalag mellé vagy tescoba kapnék 70-80E-t. Viszont ha mind a két munkáért ugyanannyi jegyet kapok akkor a f*szom tanul. Mindenki azért tanul, hogy jobb fizetése legyen. VAgy jobb munkakörülménye. Ebben az esetben valami kis irodai munkát tanulnék ki. De ugyanez elmondható egy mérnökről vagy közgazdászról. Nem azért tanulok, hogy ugyanúgy éljek mint az aki nem tanult.
A dolog ott bukik inkább meg, hogy az embereket nem a szeretet, az egymás megbecsülése és segítése vezérli. Pedig a kommunizmus megvalósulásához ez kell és nem valami szuperszigorú regula. Az ilyen rendszer jelenleg arról szólna mint a régi jó öreg kommunizmus, ahol ha elég befolyásod volt mindened megvolt, ha senki voltál nem volt semmid, nem is járt.
Ha belegondolsz, egy ilyen rendszerben nem lenne érdemes szolgáltatást nyújtanod, vagy terméket előállítanod (lenne pár monopólium és kész) mert a piac nagyon behatárolt. A változatosság éppen ezért eltűnne és így a verseny is. Ugyanakkor rengeteg munkahely megszűnne ezen okok miatt.
"De igen is megvalósítható, de csak úgy hogy mindenki az elvégzett munkáért egyenértékű jegyet kap, aki például a lábát lógatja az nem kap semmit, míg aki keményen dolgozik és a terven felül teljesít az kap többet is mint ami alapból járna."
Az mán nem kommunizmus. A kommunizmus lényegje épp az, hogy mindenki egyenlően részesül a megtermelt javakbul.
Tudjátok mi a vicces?
Az, hogy az ilyen elrugaszkodott komcsis kérdéseknél általában azok ajánlgatják a jobbnál jobb ötleteiket, akik a Jobbik programját megvalósíthatatlannak ítélik. :D
Egyébként nem megvalósítható a kommunizmus. Azt is megmondom, hogy miért. A kommunizmus soha nem számol az emberi tényezővel, azzal, hogy az embernek lelke van, tud gondolkodni és variálni. A kommunizmus csak az egyszerű számtengerként, adatként kezeli az embert és nem fontos neki, hogy a felnövekvő generációk hogyan gondolkodnak, azon kívül, hogy "ő dógozik, ő jó ember, ő nem dógozik, ő rossz ember!".
Ez így egy helytelen hozzáállás, ugyanis semmiféle erkölcsiséggel, helyes-helytelen egészséges megítélésével nem látja el a benne élő embereket. A "Munka mindenek felett!" hozzáállás meg már rohadtul elcsépelten hangzik, amikor az ember fülébe folyton csak azt ordítják, de látja, hogy aki dolgozik, az is csak ugyanannyit kap, mint aki szédeleg egész nap.
Körülbelül egy ilyen emberiség formálódik ki általa:
Hogyan oldanád meg jegyrendszerrel az étkezésen felüli szükségleteket? Mindenki kapna évente két pár cipőt,vagy néhány ruhát? Természetesen egyformát. Vagy ki és hogyan használhatná a számítógépet,a háztartási gépeket stb? Kinek lehetne gépkocsija stb.?
Megvalósíthatatlan lenne.
A kommunizmus olyan emberi életfelfogással valósítható csak meg, mint amit látni Pl. a Star Trekben.
Mindenki a közösségért, a tudományért, az emberi felfedezésért dolgozik, és mindenkinek egyformán jut minden, mert az emberek felfogták, hogy mindenki munkájára éppen ugyanúgy szükség van, kezdve az utcaseprőtől a legfőbb admirálisig.
Csak az éppen belátható időn belül nem fog megvalósulni, ugyanis az ember (mint minden élőlény) önző, és magát fogja a társadalom felé helyezni.
"mindenkinek egyformán jut minden"
Na de éppen ez a baj. Nem tudom, hogy a Star Trek-ben hogyan működnek a dolgok, de annak nincs semmi értelme, hogy mindenkinek egyformán jár évente 2 darab cipő és 3 darab póló, hogy egy előző válaszoló példáját hozzam fel, mert valakinek például nincs szüksége évi két cipőre, valakinek meg több kell évi 3 pólónál, mert szétszakad például.
A szükségletek nem egyenlőek, ezért a kiszolgálás sem lehet egyenlő. Éppen ezért nem megvalósítható a kommunizmus még akkor sem, ha egy szemvillanás alatt minden ember önzetlenné válna a világon. Még akkor is ott lennének a szervezés hiányából adódó problémák. Hogy jobban megértsd, úgy tudnám elmagyarázni a tervgazdaság működésének hátrányát, hogy nem tudjuk, hogy a következő hétre mennyi élelmet kellene előállítani, mert maguk az emberek sem tudják, hogy mennyit fognak enni, így lehetetlen egy listát készíteni, hogy mennyi kaját kell legyártani a következő hétre. Ha keveset csinálunk, akkor éhezés lesz, ha sokat gyártunk, akkor meg mehet ki a szemétbe, ami megint nem jó, mert a természet tartalékai sem végtelenek, azokat is irgalmatlanul pocsékoljuk a túltermeléssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!