Fontolgatja más is, hogy nem fizet ilyen magas árfolyamon törlesztőrészletet?
nincs lakásom, de a fizetést természetesen le tudják tiltani....hm..mondjuk nem is rossz, mert akkor is kevesebb a törlesztő, mint így lesz.
De ha sokan úgy döntenek, hogy nem fizetnek vagy nem tudnak, akkor mi történne?
A bankból a betétesek nem veszik ki ilyenkor a pénzüket?
A válság is így kezdődött. Sokan nem tudták fizetni a hitelt, jött a bank, árverezett, a befolyt összeg nem volt elég, stb.
Tehát ha most nem fizetsz, akkor ezen az árfolyamon számolva kell visszafizetned a hiteledet, a kb. fele annyit érő lakás árából. A lakásod is elúszik, és a hiteled egy része is megmarad, forintban nagyjából annyi, mint amennyit anno felvettél. Hiába lesz fele annyi frankban.
Remélem, így érthető.
Én se mosolygok őszintén, mikor jön az SMS a bankból, hogy levonták, és vágom a centit, mikor érünk ennek a k.va hitelnek a végére.
ha elég sokan döntenének úgy, hogy nem fizetnek, akkor nagyjából a következők történnének:
- mivel a bank a betétesek pénzével gazdálkodik, (a betétekből adja a hiteleket, a betéti és hitelezési kamatkülönség /marzs/ a bank nyeresége) ha nem elég tőkeerős, akkor bedől, nem tudja visszafizetni a betétek összegét
- ennek következtében a betétesek eddigi megtakarításai eltűnnek, a betétesek tönkremennek, vagy jobb esetben tőkeszegénnyé válnak, igy erősen csökken a vásárlóerő, a csökkenő vásárlóerő miatt visszaesik a gdp, romlik az életszínvonal, az életszínvonal csökkenése miatt esik az állam bevétele, emiatt fokozott hitelfelvételre kényszerül, a növekvő hitelfelvétel miatt megnő a törlesztési kötelezettség, a megnövekvő törlsztési kötelezettség miatt további hitelekt kell felvenni... és a spirál egyre gyorsulva az államcsőd felé tart.
ez volt a legpesszimistább forgatókönyv.
van ennél némileg optimistább is- bár az sem egy diadalmenet...
- nem dől be a bank, de átáll "túlélő üzemmódra", csökkenti a kihelyezett hitelek összegét, csökkenti a betéti és növeli a kihelyezéséi kamatokat, emiatt a vállalkozások nem, vagy csak nagyon rossz feltételekkel jutnak hitelhez, csökkentik a termelésüket, elbocsájtásokkal csökkentik a költségeiket, növekszik a munkanélküliség, a növekvő munkanélküliség miatt megnőnek a szociális kiadások, az állam a csökkenő bevételei mellett nem tudja ezeket finanszírozni, növekvő összegű hiteleket kénytelen felvenni... innen már ismerős a folyamat...
szóval, nem a legjobb ötlet a hitelek visszafizetésének tömeges megtagadása.
(a fentebb leírt folymatok erősen elnagyoltak, a történések sokkal több lépcsőben és bonyolultabb összefüggések mentén realizálódnak, de nagyjából ez lenne a történés)
"mivel a bank a betétesek pénzével gazdálkodik, (a betétekből adja a hiteleket, a betéti és hitelezési kamatkülönség /marzs/ a bank nyeresége) ha nem elég tőkeerős, akkor bedől, nem tudja visszafizetni a betétek összegét "
Az infód fals.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!