Ha a jövőben Kína lesz a világ vezető hatalma, akkor ugyanolyan erősen fog hatni ránk a kínai kultúra, mint most az amerikai?
Én el tudom képzelni. A kínai nyelv mindenképpen szükséges lesz, hiszen, ha az amerikai hegemóniának végleg vége, akkor az angol nyelv vezető szerepének is leáldozott, és helyette legkézenfekvőbb a kínai. Egyrészt, mert a világ népességének majdnem negyede ezt használja anyanyelvként, másrészt, mert Kína a világ vezető hatalma.
Én azért azt is el tudom képzelni, hogy az összes McDonald's helyén kínai gyorséttermek fognak nyílni. Persze a kommunizmus túlzás, azt nyilván nem fogjuk csak azért bevállalni, mert Kínában is az van. Legfeljebb, ha kikényszerítik, de az nem az ő szokásuk. Sztálinék csinálták ezt annak idején, most meg az amcsik, de Kína valószínűleg látja, hogy nem érdemes ezzel próbálkozni, mert mindkettő belebukott a bolsevizmus ill. a liberalizmus "exportjába".
22:14
Nem az számít, hogy hány kínaiul tudó van, hanem hogy ezek közül hánnyal alakulhat ki határokon átívelő üzleti és politikai kapcsolat. Te komolyan el tudod képzelni, hogy egy francia és egy német 50 év múlva kínaiul kössön üzletet? Mert én nem. A kérdező párhuzama Dél-Koreával és Japánnal viszont érdekes, és én sem tudok rá magyarázatot.
"Ha a jövőben Kína lesz a világ vezető hatalma"
Nem lesz az, kb. 100-szor leírtuk már itt többen is, hogy miért.
"ugyanolyan erősen fog hatni ránk a kínai kultúra, mint most az amerikai?"
Nem. Egyébként az "amerikai kultúra" sem hat ránk túl erősen. Van valami, amit itt is erőteljesen fogyasztunk, és amit egyesek "amerikainak" képzelnek, én inkább globális kultúrának nevezném. Attól, hogy valaki kólát iszik, még igen kevés "amerikai kulturális hatás" éri, és a hollywoodi filmek is igen felületes lenyomatot adnak az amerikai kultúráról.
"Tehát menő lesz kínaiul tanulni, hatalmas sárkánybábokkal vonulni az utcán, kommunistának lenni"
Nézzük ugyanezt Amerikával. Most Magyarországon mennyire menő nem hinni az evolúcióban, pulykát enni hálaadás napján, pickup kocsival járni kockás ingben és kalapban és vasárnaponként célbalőni?
"a boltokban mindenféle terméken kínai írásjelek lesznek"
Kínai boltokban most is így lehet, gondolom.
22:14
"ha az amerikai hegemóniának végleg vége, akkor az angol nyelv vezető szerepének is leáldozott, és helyette legkézenfekvőbb a kínai."
Ez teljesen abszurd elképzelés. Az angol 57 ország hivatalos nyelve, gazdasági és demográfiai nagyhatalmaké (USA, UK, Kanada, Ausztrália, India) és több más jelentős országé. Nemcsak az USA nyelve az angol.
Pl. Fekete-Afrikában a két legerősebb államban (Nigéria, Dél-Afrika) a hivatalos nyelv az angol, Dél-Ázsiában a legfontosabb országban (India) szintén hivatalos az angol, Ázsia legnagyobb részén az angol a nemzetközi közvetítő nyelv.
Még étvizedekig az angol lesz a világnyelv, a francia, spanyol, portugál és orosz, illetve a német és az arab pedig regionális nyelvek. A kínaiak pontosan tudják, hogy ha a nemzetközi színtéren akarnak üzletelni, angolul kell tudniuk. És tanulják is az angolt szorgalmasan.
21:59
"az olyan országokban, amik hagyományosan nem európai kultúrájúak (pl. Japán, Dél-Korea) is ugyanolyan népszerű az amerikai kultúra, mint nálunk és ugyanúgy hatással van az emberekre?"
Az, hogy a japánok baseballoznak, tényleg amerikai kulturális hatás, viszont roppant felületes hatás. Japán attól még Japán marad. Ahogy az USA is USA marad attól, hogy ott már mindent elárasztottak a mangák, animék meg a többi japán őrültség.
A fenti válaszok miatt sem tartom valószínűnek, máskülönben a kínai politika, kultura soha a történelemben nem volt "expanzív".
Nem igyekeztek magukat külföldre mint "trend", mint "feeling" eladni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!