Kína katonai nagyhatalom? Várható-e hogy ők is az Amerikaikhoz hasonlóan a " a világ csenőrei" akarnak lenni?
Idővel bekövetkezhet. Amerika szép lassan vissza fog húzódni a saját kontinensére, energiahordozókból nagyjából önellátó lesz, megvan hozzá a technikai fejlettsége, szellemi kapacitása, hogy egyre inkább megújuló energiaforrásokra támaszkodjon.
Kína viszont egyre inkább rá van és még inkább rá lesz szorulva a kőolajra, földgázra, amelyet mind nagyobb mennyiségben a Közel-keletről kénytelen beszerezni. Nem fogja hagyni, hogy mindenféle iszlám felsőbbrendűségi tudatban szenvedő államok b*szakodjanak vele és zsarolják. Úgy szétdurrantja őket, hogy az ajatollahok meg olajsejkek könnyezve fogják visszasírni azt a "nagy amerikai elnyomást".
Utolsóval egyetértek, a Kínaiak nem arról híresek, hogy olyan humánusan oldanák meg a problémáikat, mint az "agresszor" USA. Ráadásul már a haditechnikájuk is bőven az élvonalba tartozik, sőt több pontban fejlettebbek a nyugati társaiknál. A régebbi harceszközeiket is sorban passzolják el azoknak a fekete-afrikai országoknak, akikkel civilizált ország nem áll szóba, vagy nincs pénzük fizetni a nyugati cuccokat.
Szóval a Népi Felszabadító Hadsereg szépen kúszik felfelé a globális ranglétrán.
"Azért az is tény, hogy Kína 1979/80 óta (akkor Vietnam ellen) nem keveredett háborúba senkivel, míg az amerikaiaknak, úgy tűnik, lelki szükséglet, hogy folyton bombázzanak valahol. Jelenleg tehát nekem Kína jóval kevésbé tűnik agresszívnek."
Ez azért így nem igaz. Ha megfigyeled, Kína folyton balhézik valamelyik belső vagy külső néppel, amit csak a gyors győzelem hiánya okán nem hagynak teljes méretű háborúvá eszkalálódni. Csak néhány nép akivel fegyveres konfliktusba keveredtek kínaiak az elmúlt ötven évben: India (nem is egyszer), Vietnam (szintén nem egyszer), Szovjetunió, USA, Dél Korea (hivatalosan kínai "önkéntesek", Tajvan (rengetegszer), Tibet (megszállás, plusz elnyomás). Plusz a nyugati tartományok népeivel is eléggé fasírtban vannak. Szerintem Kína legalább annyira "agresszív" (vagy még inkább), mint az USA.
"Kína katonai nagyhatalom?"
Kína legfeljebb regionális hatalom, ami azt jelenti, hogy a szomszédaival egyenrangúként tud tárgyalni, sőt, néha nyomást is tud gyakorolni némelyikükre. Az USA-ét meg sem közelíti a katonai potenciálja.
"Várható-e hogy ők is az Amerikaikhoz hasonlóan a " a világ csenőrei" akarnak lenni?"
Attól függ, mit jelent ez az "akarnak lenni". Felőlem akarhatnak, egészen biztos, hogy sok 17 éves, videojáték-kedvelő harcias kis kínai "akarja" ezt, de az akarás egy dolog, a realitás egy másik.
Kína mostani problémája az, hogy szétesés vagy anarchiába süllyedés nélkül kezelni tudja a következő évtizedek válságait (nyersanyagválság, demográfiai válság, szociális feszültségek, környezetvédelmi problémák). Az, hogy ők "nagyhatalom" legyenek, nagyon távoli célkitűzés. Ha minden jól összejön nekik, akkor 20-30 éven belül kiharcolhatják a Csendes-Óceánon az egyenrangúságot az USA-val és szövetségeseivel szemben, de egyelőre ez még csak vágy, nem valóság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!