Mi a vélemény a Horthy-féle politikáról?
Nem. A függetlenséget keveri a semlegességgel. Nyelvi problémái vannak.
Erről meg annyit, hogy Svájc olyan helyen van, ahol lehet semlegeskedni, Magyarország meg olyan helyen van, ahol nem.
Belgium semleges volt mindkét világháborúban, de szintén rossz helyen van, úgyhogy másfél világháborút végigvívtak a területén, máig naponta több száz bombát és lőszert ásnak ki a földjéből. Ennyit a semlegesség jelentőségéről.
Horthy egy nehéz helyzetben lévő Magyarországot állított talpra. Kétharmados területi veszteség, "jóvátétel" fizetése az antantnak, diplomáciai és kereskedelmi izoláció a kisantant részéről. Ezt tetőzte a háború utáni munkanélküliség, lázadó kommunisták, elárvult családok, nyersanyaghiány, és a 20-as évek végétől a gazdasági válság.
Nem volt nagy jólét, ez tény. De melyik mai politikus tudná ilyen helyzetből kivezetni az országot? Nem kell kedvelni Horthyt, de megtette amit tudott.
Birtoka több mint 24 évnyi kormányzósága alatt, egy centivel sem lett nagyobb.
"Nem volt nagy jólét, ez tény."
Sehol sem volt jólét a 20-as, 30-as években mai szemmel nézve. Pl. se mobiltelefonja, se plazmatévéje nem volt a parasztoknak.
Viszont 1920 és 1940 között végig növekedett az életszínvonal.
"Sehol sem volt jólét a 20-as, 30-as években mai szemmel nézve. Pl. se mobiltelefonja, se plazmatévéje nem volt a parasztoknak. "
Nyilván mikor azt írtam, hogy nem volt jólét, nem arra gondoltam hogy a paraszt nem tudott plazmatévét venni, hanem a kor színvonalához mérten sem. Az átlag embereknek kb. annyijuk volt, hogy nem haltak éhen. Se több, se kevesebb. De ez, ellentétben a mai helyzettel, nem a politikusok korrupciójának volt köszönhető.
Én pl. a mai magyar politikai kultúrában nem tudom elképzelni, hogy egy miniszterelnök öngyilkos lesz azért, mert nem tudja adott szavát teljesíteni. Ez akkoriban még meg volt Magyarországon.
Valóban jólét volt? Igen,az úri osztálynak! A gazdasági cselédek szabadkéményes egyszobás házban laktak a családjukkal. Sokszor ennivalójuk sem volt. A munkások Pesten a Valéria-telepen nyomorogtak,deszkákból,bádogból épített kalyibákban. Ha valaki megpróbált lázadozni,azt a csendőrök nagyon gyorsan félholtra verték.
közben Horthy vígan vadászott a főurakkal a birtokain.
A nép NEM szerette,de kénytelen volt eltűrni az uralmát.
23:05
"a mérleg mégis a nácik felé borult..."
A németekkel való együttműködésnek nem volt alternatívája az akkori Közép-Európában. A keresztény-konzervatív meggyőződésű Horthytól meg a lehető legtávolabb állt a nácik újpogány barbarizmusa, utálta is őket rendesen, Hitlerrel együtt. Csak épen nem volt más választása, mint jóban lenni velük. Ők voltak itt ugyanis a szomszédban, nem Anglia.
A revíziós politikának pedig szintén nem volt alternatívája. Trianon minden magyar számára elfogadhatatlannak számított, beleértve a kommunistákat is.
07:21
Ki írta, hogy jólét volt?
Lelépett Portugáliába, amikor melegedett a talaj? :D
A háború végén előbb német, majd amerikai hadifogságban volt. A Nümbergi perekben csak tanúként hallgatták ki, mivel senki nem akarta őt háborús bűnökkel vádolni. Miután onnan szabadult már 77 éves volt.
Érthető, ha ezek után már nem akart többet politizálni, Magyarországra viszont szintén érthető okokból nem térhetett vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!