Nem sérti-e a vallásszabadságot, ha az új Alkotmányba keresztény elemeket építenek?
Ma olvastam, hogy Schmitt Pál legújabb javaslatai között szerepel, hogy az új Alkotmányban legyenek utalások a kereszténységre, ötlet volt a Tízparancsolat feltüntetése is. Persze, Orbán Viktor hű csatlósa, nem is várhattunk mást.
A jelenlegi Alkotmány szerint:
" A Magyar Köztársaságban az egyház az államtól elválasztva működik."
Egyébként nem vagyok keresztény-ellenes, tehát nem kell félreérteni, de utálom, ha valami igazságtalan. Márpedig egy vallás kiemelése és a többi fölé helyezése országos szinten, kormány által elismerten beleütközik a demokráciába. Egyszerűen nem jogos, hogy egy keresztény hitét többre tartják, mint például egy sámánistáét -hogy magyaros vallást említsek -, és ennek nyíltan hangot is adnak. Az ateistákról nem is beszélve.
Mivel a Kormányt az egész népnek el kell ismernie, olyan ez, mintha a kereszténységet ismernénk el. Nekem ez elvileg nincs így rendben.
Most visszamegyünk a felvilágosodás előtti időkre, és ismét magától értetődően összekötjük az államot az egyházzal Akkor mi lesz a következő lépés? Egyházi adó mindenkire kiszabva? Bibliára való esküvés?
És kérlek, ne mondjátok, hogy miért problémázok ezen, mert engem igenis zavar, ha valami igazságtalan. Ezt pedig annak tartom. Köszönöm ilyen téren való megértéseteket.
Mi a véleményetek?
Hát ez elég érdekes! Nem nagyon tetszene. Én mondhatni ateista vagyok, nem kereszteltek meg, de ettől még olyan ember vagyok mint bárki más. És semmi bajom a vallásos emberekkel, legyen az akármilyen vallású!
Ráadásul emlékszem én még olyanra, hogy Viktor vezér minden papot le"szürkecsuhás"ozott. Akkor most hogy is van ez? Fordult az a bizonyos köpönyeg?
"az új Alkotmányban legyenek utalások a kereszténységre, ötlet volt a Tízparancsolat feltüntetése is"
- Rendben van, de konkrétan melyik? Zsidó, katolikus, vagy a protestáns változatok egyike?
"alapelv, ami minden hitvilágban benne van, sőt, hinni se kell, ha egy ember józan ítélőképességű, magától megtartja."
Azért van pár parancsolat, aminek a betartatása eléggé nagy barbárság lenni a mai világban:
"Én vagyok az Úr, a te Istened. Ne legyen más istened!"
Azaz tilos hinni Wicca, ősmagyar vagy bármilyen más vallásban, amiben nem az ábrahámi isten szerepel.
"Ne vedd hiába Istened nevét!"
Azaz a gyilkossággal kb. egyenrangúan súlyos bűnnek fog számítani, ha valakinek kicsúszik a száján, hogy "Isten b*ssza meg!"
"Szenteld meg az ünnepnapot!"
Azaz kötelező parancsolat lesz a keresztény ünnepeket nagy dínom-dánommal ünnepelni, akkor is, ha mondjuk zsidó vagy és hanukát tartanál, vagy pogány vagy és samhain-t tartanál.
"Tiszteld atyádat és anyádat!"
Azaz a szüleidet minden körülmények között tisztelni kell, akkor is, ha anyád bekattan és valami sértődés folytán nem ad neked enni, apád meg rendszeresen megerőszakol és megver.
"Ne paráználkodj!"
Azaz nem az számít, hogy egy ellenkezű neművel nagyon jól kijöttök egymással és akkor ezért szeretkeztek, hogy megosszátok a szerelmeteket, hanem az, hogy a feleséged-e.
"Ne kívánd felebarátod házát!"
Azaz ne próbálj meg másoktól ellesni hasznos életviteli tanácsokat és követni őket, hanem maradj meg a saját szinteden homokba dugott fejjel.
"Ne kívánd felebarátod házastársát vagy bármiféle tulajdonát!"
Ugyanaz mint az előző+nem masztizhatsz a feleségeden kívül más nőre gondolva.
A bibliai alapelvek természetesen többnyire bele vannak építve az Alkotmányba, más formában - de ezek mégsem kifejezetten keresztény formulák.
Az, hogy ne ölj, ne lopj, ne hazudj éppígy benne vannak más vallásokban is, sőt: ezek alapvető emberi értékek. A betartásukhoz nem kell hívőnek lnni.
De nekem ez az egész olyan, mintha a kormány elköteleződne a kereszténység mellett, amiből természetesen a vallás számára előnyök keletkeznek a többi rovására.
Kérdező, ha az előbb említett már alkalmazott "parancsolatokhoz" hasonló jogi formulában lenne alkalmazva, lehet, hogy nem tűnne olyan szélsőségesnek, csak ugye a gond, hogy nem tudjuk, mit akarnak pontosan.
Pl. egy válás esetén, ahol az ok a hűtlenség (esetleg ki tudja, hány és milyen előéletű partnerekkel, ki tudja, milyen betegségeket akár összeszedve így és ezáltal a társat is akár megfertőzve) simán el tudom képzelni, hogy komolyabb büntetést kapjon a hűtlen társ a felelőtlenségéért cserébe.
Nyilván nem lehetne mindet jogilag alkalmazni, pl. az Istenre vonatkozó első 3 parancsolatot, mert bár számomra egyértelmű, hogy minden út ugyanoda vezet, csak mindenki másképp értelmezi Istent, sokak számára ez vitatott kérdés, még politikusi körökben is.
Ezek mondjuk az én gondolataim, feltételezem, ők nem így akarják megvalósítani, én csak a parancsolatok ésszerűségét próbáltam védeni konyhanyelven értelmezve valamilyen szinten, mivel nekem ezek az életem részét képezik, és olyan formában, ami hittől függetlenül elfogadható, és nem elvakult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!