Valaki elmagyarázná, hogy pontosan mi most ez a balhé a nyugdíjpénztárak körül?
Lényegében amit az előzők írtak, de kicsit azért részletesebben, hogy ne csak azt tudd, hogy köpködni kell, de valamelyest megértsd azt is, hogy miért.
Alapból az állami nyugdíjrendszer úgy működik, hogy az aktív dolgozók fizetéséből vonnak le egy adott részt, és abból fizetik a nyugdíjasokat. Aztán amikor a mostani aktív dolgozók mennek nyugdíjba, akkor az övéket majd az akkori dolgozó réteg fizeti majd. Ezzel az a gond, hogy öregszik a társadalom, tehát egyre kevesebb aktív fiatalnak kell eltartania egyre több idősebb embert, így ez a rendszer már így is haldoklik, de hamarosan végképp tarthatatlan lesz önmagában.
Ezért aztán kialakították a kötelező magánnyugdíj pénztárakat, amik úgy működnek, hogy valamelyikbe be kell lépned (te választod meg melyikbe, és van átjárás köztük), és a nyugdíjjárulékként levont pénzed egy részét az állam nekik utalja át, és ők a te személyes számládon könyvelik a pénzedet, befektetve egy általad kiválasztott kockázatú csomagba (tehát ha még fiatal vagy, akkor mondjuk olyan csomagot választasz, amiben több részvény van, így kockázatosabb, tehát lehetnek benne hullámvölgyek, de hosszútávon várhatóan jobban jársz; ha már nincs olyan sok hátra, vagy nem akarsz kockáztatni, akkor kisebb kockázatúba rakod, főleg állampapírokkal). Aztán majd amikor nyugdíjba mész, az állam csak az eredeti nyugdíjad 3/4ét fizeti (hiszen a befizetéseidnek egy részét átutalta a magánnyugdíjpénztárnak), a többit a magánnyugdíjpénztár a számládon lévő pénz után, mint egyfajta életjáradék. A számládon lévő pénzt örökíteni is lehet, ha még a nyugdíjad előtt feldobod a tappancsot.
Így a nyugdíjad egy részét a teljes aktív foglalkoztatottságod alatt gyűjtöd össze a saját számládon, és nem függ az állam aktuális helyzetétől (amitől az állami nyugdíj nagyban függ).
Amíg nyugdíjba nem megy az első olyan generáció, amelyik a kötelező magánnyugdíjpénztárakban van, addig az államnak ez ráfizetés olyan szempontból, hogy addig ő átutalja a nyugdíjjárulék egy részét a magánnyugdíjpénztárnak, de a jelenlegi nyugdíjasok nyugdíját még egyedül kell fizetnie. Amint viszont eléri a nyugdíjat az a generáció, onnantól kezdve az államnak csak részben kell állnia a nyugdíjak fizetését, a másik részét az emberek az egész életük során a magánnyugdíjszámlájukon összegyűjtött pénzük után kapják, ami mivel nem azonnal lett felhasználva az éppen aktuális nyugdíjasok kifizetésére, hanem hosszú évekig be volt fektetve, így több lesz, szóval a nyugdíj problémát csökkenti, így az állam helyzetét is könnyíti.
Most meg az történt, hogy Orbánék pofára estek rögtön a ciklusuk elején, mert kénytelenek voltak rájönni, hogy nem lehet 6-7%os hiányt csinálni, tartani kell a 3%ot, és azóta nem voltak képesek rendes gazdasági programot, a szükséges átalakításokkal kidolgozni, a kiadások lefaragásával, ellenben azokat még növelték is (pl. az állam fenntartási költsége nőtt), a nagyban beharangozott gazdasági beindulás szintén duma marad, szóval most kell nekik a pénz marhára, és ott igyekeznek sápolni, ahol tudnak, hogy már rövid távon túlélje a költségvetés, és tudjuk tartani a hiánycélt. Ezért most a magánynyugdíjpénztárakban összegyűlt pénzekre is szemet vetettek, mert itt elég sok pénzről van szó.
Ezért most bejelentették, hogy akkor ezentúl vissza lehet lépni teljesen állami nyugdíjba is (igaziból ha csak nem nyilatkozol külön, hogy te márpedig a magánnyp-ben akarsz maradni, akkor automatikusan átraknak), ami azzal jár, hogy az összes eddig megtakarított pénzed megy az államkasszába, aki meg esetleg mégse akarna, azt kegyetlen megszopatják, az nem kap majd állami nyugdíjat, de azért a nyugdíjjárulékának az államot illető nagyobbik részét továbbra is bevasalják tőle.
Szóval ha nem adod oda nekik önként a megtakarított pénzedet, akkor annyi az állami nyugdíjadnak, viszont továbbra is perkálod a nyugdíjjárulékot nekik, a nagy büdös semmiért.
Természetesen mindehhez jár az ideológia is, hogy mindezt csak érted teszik, mert a magánnyugdíjpénztárak a gonoszok, akik elkaszinózzák a pénzt, na de majd az állambácsi, Matolcsyval az élén, na az a tuti.
De jó ez a kérdés! Most okosodtam.
Bocsi, hogy offolok, de itt talán tud valaki hozzáértő válaszolni.
Én pályakezdő vagyok, soha sem dolgoztam. Ha jól értem, akkor választható lesz, hogy ki melyik módszerrel gyűjtögesse a nyugdíját. Melyiket válasszam? :D
Egy téves elképzelés van a mnyp-ről: hogy az a pénz, ami a te nevedre nyitott számlán van, az a TIÉD. A tiéd az a pénz, amit meg tudsz fogni, amit kiflire vagy BMW-re tudsz költeni. A mnyp-s pénz nem ilyen. Azzal kb annyi a jogod, hogy megmondd melyik kezelőnek fizetsz egy valag pénzt, amiért ők megpróbálnak a lehető legnyereségesebbek lenni. Tudni kell, hogy az elmúlt években volt példa a veszteséges működésükre is, illetve nyereségesre is. Senki sem tudja, hogy mennyivel lenne egyáltalán több a nyugdíja. Aprópó pénztárak működése. Az elmúlt években a banki befektetések kamatai LEGALÁBB 2%-kal voltak magasabbak, mint a mnyp-k hozamai. Töbnnyire inkább 5-6%-kal. Kérdezzétek már meg a pénztáraktól, hogy ez a néhány % hol van, ha már annyira a sajátotoknak érzitek azt a pénzt?
Máshonnan megközelítve a dolgot: a kötségvetésben van egy jó 400 milliárdos hiány. Ha nem tartjuk az ígért hiánycélt, akkor jönnek a leminősítések, emelkedik az euró, a frank, a benzin, újabb válság. Gondolom ezt senki nem szeretné. Ezt be kell foltozni. Ott lenne a gazdagok adója. Az olyan 10 milliárdos közvetlen bevétel lehetne, a többi részébe nem mennék bele (az ebből következő megtakarítások, ÁFA-bevétel, stb). Szóval az mondjuk 40 milliárd. A 400-hoz képes molyfing, de valami lenne. Ott lenne MINDENKI adója, vagy a nyugdíjjárulék emelése. Ami hiányzik, az az emberek fizetésének 8%-a. Na gyerünk akkor emeljük meg 8%-kal az adókat vagy járulékokat, esetleg osszuk el valahogy. Jelenleg az elsődleges cél a mukahelyek teremtésének KELL lennie (nagyobb adóbevétel), valamint többek közt ezáltal a szociális kiadások csökkentése (kevesebb segély), és persze a kedvezőtlen demográfiai változások megváltoztatása (több gyerek). Ha a munkavállalót terhelik közvetlen, abból még nagyobb parasztlázadás lenne, az oka érthető. Ha a munkáltatót sarcolják meg, az csökkenti a hazai vállalkozások versenyképességét, tehát nemhogy nem jönnek létre munkahelyek, de még inkább meg is szűnnek (igen, egyébként adócsökkentés mellett is tudnak csődbemenni cégek). Tehát kevesebb munkahely, magasabb adó/járulék -> még rosszabb helyzet. Mi van még? A nyugdíjkasszába (mnyp+állami) kb 30% az, ami a mnyp-be folyik be, és 70% az, ami az államiba: a bruttód 8%-a megy mnyp-be, 24%+1,5% az államiba. Tehát a 70%-ból kell a MOSTANI nyugdíjasoknak is nyugdíjat adni. Eredmény: 30% nyugdíjcsökkentés.
Kb ezek a lehetőségek a hiánycsökkentésre. Ki melyiket választaná?
"Az elmúlt években a banki befektetések kamatai LEGALÁBB 2%-kal voltak magasabbak, mint a mnyp-k hozamai."
Te melyik mesében olvastad ezt???
Veszteséges eddig egy évben volt a magánnyugdij-pénztáram: a válságkor, mikor a tőzsde zuhant. Ezt a veszteséget idén ugyanakkora nyereség váltotta fel, mivel helyreálltak a dolgok.
Minden más évben a magánnyugdij pénztáram sokkal magasabb "kamatot" ért el, mint a bankok kamata... A válság hatását pedig máris kompenzálta.
Elég nehéz ezeket a tényeket cáfolni, mivel ők minden évben kötelesek nyilvánosságra hozni a hozamokat, amit persze meg is tesznek. És az újságok gyönyörű elemzéseket, összehasonlitásokat készitenek az eredményekből. Ezek vissza is kereshetőek.
Pláne, hogy ezek a befektetések hosszútávúak, nem az 1 év alatti nyereség maximalizálása a cél. Mondok egy példát: veszel részvényt, aztán vagy nyersz vele, vagy buksz, ha 3 hónap múlva kiveszed a pénzed. Nézd meg ugyanezt a részvényt 10 év múlva! Nézd meg reál és nominál értéken is bátran. Aztán támaszd ki a szemedet, mert ki fog esni...
a pályakezdőnek: az államiban nem gyűjtögeted a nyugdíjadat, annak az összegébe most úgy emlékszem a nyugdíj előtti utolsó 10 év keresete számít, az alapján határozzák meg, mennyi nyugdíjat kapsz.
Alapból a magánnyugdíjnál pályakezdőként jobban megérné, hiszen ott valóban magadnak gyűjtögeted a pénzt, és hagyod, hogy az dolgozzon. Így több pénzt kapnál majd a magánnyugdíjpénztáradtól, mint az a 25%, amiről lemaradsz az államiban, főleg, hogy mire te odakerülsz, addigra kevesebb ember fogja többnek fizetni a nyugdíját (a társadalom elöregedése).
Ez lenne alapesetben. Most viszont az van, hogy befenyegették az embereket, hogy ha nem az államiba lépsz, akkor megszívod. És valóban, ha azt bevezetik, hogy nem kapsz állami nyugdíjat, de pluszban azért a nyugdíjjárulékodat leveszik, az úgy nagy szívás. Mert a nyugdíj pénztár arra lett méretezve, és a befizetett járulékodnak is akkora része megy oda, hogy a leendő nyugdíjad oylan 1/4ét onnan kapd, nem az egészet. Másik dolog meg, ha nagyon sokan átlépnek a magánnyugdíjakból az államiba, akkor a magánnyugdíjak önfenntartási költségei arányosan nőni fognak (mert a magánnyugdíjpénztárak kezelik és befektetik a pénzedet, ami embert, irodát, irodaszereket, stb. igényel, szóval van egy fenntartási költsége, ami ha sok ember van a pénztárban, akkor eloszlik, ha kevesebb, akkor értelemszerűen nem; ilyen az állami nyugdíjnál nincs, hiszen ott azonnal megy a költségvetésbe), amit akkor máshonnan nem lévén a megmaradt tagok számláinak kezelési költségeinek emelésével kell pótolniuk, tehát csökkenni fog a magánnyugdíjpénztárak által adott nyereség.
Itt most azon múlik, hogy mennyire "éles" a fenyegetés: ez egy nagyon durva húzás, szóval ez várhatóan EUs szintre fog menni, onnan meg kelleni fog még a pénz, szóval ez még nagyon nem eldöntött kérdés. A másik dolog az, hogy te még nagyon soká fogsz nyugdíjba menni, addigra lesznek még kormányváltások, választások a megfelelő mézes-madzagokkal (majd XY párt visszaállítja a nyugdíj-jogosultságokat), ráadásul addigra tényleg minden becslés szerint már fenntarthatatlan lesz csak az állami nyugdíjrendszer egyedül, szóval mindenképp el kell majd kezdeni valamikor visszacsinálni az egészet, újra több pillérre rakni a nyugdíjakat.
Én azt mondanám, hogy még úgy is van egy kis idő megnézni, mi lesz, te igaziból veszteni nem nagyon veszthetsz, mire odaérsz, már rég csak törikönyvekből fogják a gyerekeink olvasgatni a 2. Orbán-kormány húzásait, ha az államba lépsz be, akkor is gyakorlatilag csak azt a pénzt bukod, amit azalatt a magánnyugdíjba raktál volna, megtakarításod még nincs a számládon. Aztán ha kiderül, hogy mégis csak szabad magánnyugdíjpénztárba lépni, akkor majd belépsz.
Nekem sincs igaziból megtakarításom a magánnyugdíjpénztári számlámon, de én nem fogok visszalépni, egyrészt már csak azért sem, meg mert úgyse lesz ebből már semmi, mire én odakerülök.
A fenti fidedsznyiknek: Mert ha az államiba fizetem ugyanazt a pénzt, abból vehetek BMW-t? Nem. Azt a pénzt mindkét esetben befizetem, és abból már nyugdíjas koromig semmit nem veszek, se BMW-t, se kiflit. CSak ha az államiba fizetem, akkor azt arra költik, hogy másnak legyen nyugdíja, aztán az enyém majd lesz onnan, ahonnan épp van, ha meg a magánba rakom, akkor utána és annak a kamataiból abból én kapok nyugdíjat, mikor odakerülök.
Szóval ha egy kicsit abbahagyod a fideszes blődségek visszamondogatását, és picit átgondolod a dolgokat, akkor eléggé logikátlan ez az érv.
A másik az, hogy a nyugdíjpénztárak befektetéseit pont úgy érte a válság, mint a bankokat, szóval ha azokban volt részvénycsomagod, akkor ott se kaszáltál te jobban (ha meg nem részvénycsomagba, hanem biztosabb csomagba fektetted a pénzed, akkor is megint kb. a bankok szintjén vagy). Ha azt nézed, hogy 40 év alatt, amíg nyugdíjba mész, addig szépen gyűl a számládon pénzed, és ezt ha hosszútávú csomagba rakod, akkor hosszútávon szépen bejön minden hullámvölggyel együtt.
A másik érved meg megint ugyanennyire röhejes: gyakorlatilag elismered, hogy mivel most kell a pénz, ezért szabad a rablás, az meg le van sz*rva, hogy néhány év múlva mi lesz. Ez közönséges harácsolás, ráadásul már picit hosszabb távon is sokszorosan üt vissza.
A másik oldalon meg nincs is még egy normális gazdasági terv sem, amiből látszana, mire is megy el. Az a gáz, hogy a kedves kormányunk eddigi semmiféle kidolgozott, számolásokkal, hatástanulmányokkal alátámasztott normális gazdasági tervet nem volt képes letenni az asztalra, hanem egyszerűen annyit csinálnak, hogy akkor amit tudnak, lesápolnak gátlástalanul.
Érdekes, Bajnaiéknak nem volt szüksége államosítani a gazdasági pálya fenntartásához és a hiánycélok tartásához.
Én még folytatnám:
Mivel "kedves" fidesz megnyírbálta az alkotmánybíróság jogkörét, ergo szabad útja van ekkora eszeveszett száguldozásnak. Tehát, ha holnap úgy kelnek fel a fideszes képviselők, hogy legyen levegő adó, amit mindenkinek kell fizetni és mértéke 98%, akkor nincs apelláta. Tavaly -ebben az esetben- az alkotmánybíróság úgy visszavágta volna hozzájuk a javaslatot hogy csak csörgött volna... Na ezért kellett volna az MSZP-t vagy a többit úgy választani hogy ezt ne lehessen megtenni, csak ügye ment a parasztvakítás és aki nagyon nem ért hozzá, azt ott lehet átverni ahol csak lehet...pedig nem egyszer felhívták a figyelmet erre....és most az alkotmányt akarják /megpiszkálni, vagyis már részben megpiszkálták.
Jaaa, igen!
Eddig a nyugdíjjárulék néven futott a dolog. Ez azért lényeges, mert ha járulékot fizetsz akkor az államnak szolgáltatást kell nyújtani. Viszont most nyugdíjadónak akarják átnevezni, mert így nem kötelességük szolgáltatást nyújtani, viszont az meg bárkitől levonható (remélem érted)
elmondom mi lesz (remélem nem lesz így, de a fejemet rá):
Mindenkit köteleznek hogy átlépjen az államiba, mindenki átlép, megemelik a nyugdíjat a mostani nyugdíjasoknak, az átkényszerített nép vagyona 3-4 év alatt el fog fogyni (bár szerintem nem kellene a nyugdíjon most emelni!). Bár erre azért van szükség hogy a sok nyugdíjasok száját betömjék...tudod, hogy csak a Mo fele háborogjon...nos 3-4 év múlva elfogy és megint negatívban lesz a kassza..pont a választásoknál (de megsúgom orbán már nem egyszer szólta el magát, hogy ők fogják a következő 4 évet is megnyerik...) majd akkor kozmetikázzák a dolgokat - szokásukhoz híven - és majd bejelentik hogy megváltoztatják a törvényeket és NEM KAPSZ SEMMIT SEM!
Én azt tanácsolnám neked és a többieknek, hogy minden hónapban utaljanak takarékszámlára minimum 10.000 Ft-ot (ha nem többet) és tanuljál meg a pénzzel bánni: befektetéseket kezelni, tőzsdézni, értékpapírozni...mert csak az a biztos ami a saját számládon van, és nem állami, vagy nem magánynyugdíj pénztáras... ez utóbbi kettőre ne is számíts (sajnos)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!