Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mik azok a strukturális reformok?

Mik azok a strukturális reformok?

Figyelt kérdés
Az Orbán-kormányt azért bírálják, meg bevételnöveléssel (válságadók, a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosítása) és nem kiadáscsökkentő "strukturális reformokkal" biztosítja az előírt államháztartási egyensúlyt. De mik lehetnének azok a strukturális reformok? Én nem nagyon hiszek a csodákban. Ha mondjuk fele annyit költünk az egészségügyre, akkor olyan nincs, hogy az ugyanolyan vagy jobb lesz, ha a fejünkre állunk se. És mi lenne a strukturális reform az oktatásban, a tömegközlekedésben vagy a szociálpolitikában? Azt hiszem, ez nem jelent mást, mint nyers megszorítást. Vagy mi mást jelenthet? Nekem se tetszik alapvetően ez a mostani jogtipró kormányzás, de talán mégis jobb, hogy nem csinálnak népnyúzó strukturális reformokat...
2010. nov. 11. 19:38
 1/9 A kérdező kommentje:
meg=mert az első sorban
2010. nov. 11. 19:39
 2/9 anonim ***** válasza:
77%

A strukturális reform az, amikor az alapoknál szerveznek át dolgokat, nem pedig csak egy-egy számot módosítanak. Pl. az ÁFA emelése nem az, de ha eltörölsz több adót és más alapokra helyezed (pl. nem bevételt, hanem a fogyasztást adóztatod meg jobban), akkor az strukturális.

Nem attól lesz jó valami, hogy sok pénzt költesz el, hanem attól, hogy jól használod azt fel. Egy egyszerű példánál maradva, ha magas a gázszámlád, akkor vehetsz pulcsit, meg több pénzt szánhatsz a számlára, de a legjobb az lenne, ha leszigetelnéd a házadat, vagy lecseréled a kazánt.

Ha megoldjuk a betegek utaztatását a központi kórházakba, az olcsóbb lehet, mintha minden egyes kis faluban fenntartanánk egy olyat, ami agysebészetre, szívsebészetre, fülplasztikára, rehabilitációra, stb.. IS szakosodna... ha ezeket megoldjuk, akkor lehet jobb a szolgáltatás úgy, hogy nem költünk rá többet.

Szociálpolitikában hatalmas megtakarítás lenne, ha újra megvizsgálnák a 600e rokkantnyugdíjas helyzetét. Minden 16. ember nyomorék lenne? Neeeem... csak könnyű megoldás volt munkanélküliség ellen.

Vagy tömegközlekedésnél megvizsgálnák azt, hogy miért tartjuk fenn a MÁV-ot gazdasági társaság helyett szociális elfekvőnek.

Vannak itt olyan sz@rkupacok az országban, amit ki kéne takarítani. Persze, ha letakarjuk, akkor csak kicsit búzlik, meg talán nem is látszik annyira. Ehelyett fogni kéne, és egy nagy adag slaggal lemosni. Igen, akkor felerősödik a szaga, de utána már nem lesz bűz egyáltalán...

2010. nov. 11. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

20.44: Köszönöm, ez nagyon hasznos válasz volt, különösen mert a gyakorlati példákból teljesen érthető az egész.


Gondolom, azért nem mennek a strukturális reformok, mert akkora szellemi hanyatlás van az országban, hogy nincs aki kidolgozza őket. Én legalábbis ezt látom a környezetemben.

2010. nov. 11. 21:35
 4/9 anonim ***** válasza:
58%

Inkább azért, mert minden módosítás fáj valakinek. Elég nehéz elmagyarázni az embereknek, hogy azért rúgjuk ki most a MÁV felét, mert feleslegesek, és így olcsóbb lesz a jegy, gyakrabban járnak a vonatok és tisztábbak lesznek. Az emberek csak azt látják, hogy jujj, "reform" van, azaz kirúgnak embereket. Vagy hogy bezárnak kórházakat (igaz, de amik megmaradnak, felszereltebbek lesznek, az orvosokat jobban megfizetik ott). Vagy hogy fizetős lesz az oktatás (most is az, csak kevesebben kapnak ösztöndíjat). Minden reform politikai játszmák áldozata lett az elmúlt időszakban...


A másik indok az, hogy mint minden, ez is pénzbe kerül. Invesztálni kell bele pénzt, hogy aztán kamatostúl visszahozza azt - de attól még pénz kell. Erre lenne jó most a beszedett extra adók, mert ezekre már lehetne alapozni - feltéve, ha nem egyéb látszathülyeségekre szórnák el a pénzt (stadion, női nyugdíj, stb...)

2010. nov. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Én mindenütt azt olvastam, hogy erre a ciklusra az elemzők szerint lekerültek a napirendről a strukturális reformok. Azért is tettem fel a kérdést, mert nem tudtam, hogy szomorú legyek vagy örüljek e miatt.
2010. nov. 11. 22:11
 6/9 anonim ***** válasza:
58%
Olyan problémákat maszatolunk évtizedek óta, amiket előbb-utóbb meg kell oldani, különben soha nem jut előrébb az ország. Ha nem tesznek ezzel semmit, akkor annak nem lehet örülni.
2010. nov. 11. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
52%

"Mik azok a strukturális reformok?"


Nagyon egyszerű. Most nem naiv választ adok, mint az első válaszoló, hanem realistát.


Amikor a Fidesz van kormányon, akkor a baloldali közgazdászok szerint amit a kormány csinál, az "sajnos nem strukturális reform". Amikor az MSZP van kormányon, akkor a jobboldali közgazdászok szerint amit a kormány csinál, az "nem strukturális reform".


Amúgy meg helyesen érzékeled, hogy nem érdemes hinni a csodákban, így a szómágiában sem.

2010. nov. 14. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
52%

"Szociálpolitikában hatalmas megtakarítás lenne, ha újra megvizsgálnák a 600e rokkantnyugdíjas helyzetét. Minden 16. ember nyomorék lenne? Neeeem... csak könnyű megoldás volt munkanélküliség ellen."


OK, akkor az ő rokkantnyugdíjukat vegyük el, csináljuk őket vissza munkanélkülivé. Eltelik néhány hónap, és már mind kapják a rendszeres szociális támogatást (vagy minek hívják ezt most), mert munkahelyük nem lesz, az biztos.


Ez aztán tényleg "strukturális reform" lenne a javából, tényleg.


Nem az a probléma, hogy felmondod a hávégé összes közhelyét, hanem az, hogy olyan stílusban nyomod, mintha el is hinnéd.

2010. nov. 14. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

07:39! Nem az a baj, hogy megkérdőjelezed véleményemet, hanem hogy ilyan gazdasági tényeket degradálsz "közhellyé".


Ha valaki kap egy biztos nyugdíjat, akkor nem kezd el munka után nézni. Ne adj isten, még vállalkozást indítani. Tudom, hogy ha mindenki rászabadulna az amúgy rossz helyzetű munkaerő-piacra, akkor ideiglenesen pocsék lenne a helyzet. De később javulna. Miért? Mert az egyik esetben van esély arra, hogy elkezdjen dolgozni (még ha kicsi is), a másikban nulla. És akármilyen közhely is, a kicsi több, mint a nulla. És ebben az esetben nem az állam fizet.

A másik, hogy az általad felhozott szociális segély messze nem akkora összeg, mint egy rokkantnyugdíj, ezáltal az államnak nem akkora kiadás.


"Amikor a Fidesz van kormányon, akkor a baloldali közgazdászok szerint amit a kormány csinál, az "sajnos nem strukturális reform". Amikor az MSZP van kormányon, akkor a jobboldali közgazdászok szerint amit a kormány csinál, az "nem strukturális reform". "

Prsze, igaz az, hogy ha nem a politikusok fizetéséről van, szó, akkor a másik munkája alapból sz@r. De ha egy kicsit olvasol a sorok között, akkor a demagógia mögött ki tudod venni, hogy szerintük mi a strukturális reform... csak gondolkodni kell egy picit az olvasottakon...

2010. nov. 14. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!