Hogyan számítják a magyar politikában a 2/3-ot?
Matek órán úgy tanultam hogy a 2/3 az kerekítve 66%, a fideszre viszont nem szavaztak ennyien, mégis a parlamenti ülőhelyek 2/3át ől foglalják el.
Azt mondják hogy ha az idei választási parlamenti lett volna akkor az eredmények alapján ismét 2/3 lenne nekik, viszont a szavazatok felét sem kapták meg.
Mégis hány százalék kellene nekik ahhoz hogy ne 2/3 legyen?
Egyszerű lenne, mint a pofon. Van ugye 199 mandátum. Vannak az érvényes szavazatok, az 100%. Leosztva kijön, hogy egy mandátumhoz a szavazatok 0,5%-át kell elérni. És akkor nincs szükség bejutási küszöbre, vagyis a kispártok is bejuthatnak. Szóval ha egy párt a szavazatok 5%-át szerezte meg, akkor az 10 mandátum, míg a mostani idióta rendszerben maximum egy.
A fent maradó szavazatok sorsa (pl ha egy párt 12,2% szavazatot kapott, akkor a 0,2% úgy dőlne el, hogy a maradékokat csökkenő sorba állítjuk és addig osztjuk a kimaradt mandátumokat, amíg el nem fogynak. Tehát pl egy 0,4%-ra egy mandátum, a következő 0,3%-ra még egy és elfogytak. Ez így teljesen arányos és igazságos lenne, nem hajtaná a nagy pártok malmára a vizet, valamit minimálisra csökkentené az esélyét annak, hogy egy párt túl nagy befolyásra tegyen szert.
#17
Ha csak listás szavazatok számítanának, akkor nemhogy 2/3 nem lenne, de kb. önállóan kormányt se tudnának a pártok alakítani, koalícióra kéne lépniük. Lista + egyéni körzetek, ez így jó, nem ezzel van a baj.
#28
Ha visszanéznétek bármit is nem csak lepontoznátok idióta módon, akkor látnátok, hogy 1990 óta mindösszesen kétszer volt olyan alkalom, 2010-ben, és 2022-ben, hogy a győztes párt pusztán a listás szavazatokkal elérte az 50%-ot. Tehát 9 OGY választásból 2-szer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!