Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem tudjuk felvenni...

Miért nem tudjuk felvenni ezeket a modelleket?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ha európában vannak kiemelkedő országok amik kvázi jobban teljesítenek mint mi, jobb a gazdasági helyzetük, "gazdagabbak", miért nem másoljuk le az ö strukturájukat?

Pl: Ausztria, Svájc, Finn stb


okt. 3. 15:22
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
47%
Működni működne itt is, csak mások a gazdaságpolitikai dogmák. Finnország, skandináv modell? Ugyanmár. Ami kicsit is szociális, azt Magyarországon tűzzel-vassal irtanák.
okt. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
53%
Hogy ezek a modellek egyazegyben másolhatók minden körülmény és dimenzió ellenére, komolytalan, infantilis, kontár elképzelés. Gyakorlatilag a csodavárás kategóriája
okt. 3. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
mert?
okt. 3. 18:53
 14/19 anonim ***** válasza:
53%
Mert 1x1 az 1. Mert vannak feltételek, körülmények amelyek eltérőek. Mert mások geopolitikai, földrajzi, éghajlati, történelmi, kulturális meghatározottságok. Más a politikatörténet fejlődése, mások a hagyományok, mások a prioritások, mások a félelmek, mások a kereskedelmi lehetőségek, más a múltunk amiből más következtetéseket vonunk le.
okt. 3. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
47%
14-esnek félig igaza van. Az valóban igaz, hogy mások a történelmi tapasztalatok. Azzal nem értek egyet, hogy ez megvalósíthatatlanságot jelent. Nálunk ami kicsit is szociális, ami kicsit is jó az embereknek, azt a gulággal meg a fekete autóval azonosítják. De ezeket a rigolyákat meg lehet haladni.
okt. 3. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Sajnos nem. Abszolút nem mindegy, hogy milyen politikatörténeti múltunk van. Ha az utóbbi 150 évet nézzük, mindig volt egy Fideszünk, egy "nagy" pártunk. És ennek megvannak az okai. Olvasgasd Csizmadia Ervint. Voluntarista módon, csak azért mert én akarom, nem fog a társadalom úgy fejlődni, ahogy megálmodod. Az évezredes történelmi tapasztalatokat sem tudjuk negligálni. Nem lehet tabula rasaval kezdeni mert ez a valóság, nem fikció. Mindenből minden következik.

Nem lehet azt hazudni, hogy Magyarország kimaradhatott volna a II. világháborúból, ha akar, míg a svédeknek ez a valóság megvalósult. Ha valaki nem érti miért, ott súlyos deficitek vannak a valóságértelmezésben. Mondjuk a geopolitikai meghatározottságról a lengyelek is tudnának mesélni, akik egy nagy, lapos, seregek által jól járható alföldön terülnek el a poroszok és az oroszok közé szorítva. Vagy figyelmen kívül hagyjuk, hogy ha valahol a Kárpátok bércein eleresztesz egy tankot, az magától begurul az Erzsébet hídig. Svájc? Britannia a maga szigetmivoltával?

"Nálunk ami kicsit is szociális, ami kicsit is jó az embereknek, azt a gulággal meg a fekete autóval azonosítják." És csodálkozol? Ez a mi történelmi tapasztalatunk. Nem valami sötét, gonosz alak találta ki a temető egy elhagyott kriptájában, hanem EZT A SZ*RT TAPASZTALTUK MEG. Azt tapasztaltuk meg, hogy ha valaki jön és jót akar, akkor azt úgy oldja meg, hogy vegyük el azoktól akiknek van és adjuk oda akiknek nincs. Jaj, bocsánat, valójában nem így történt, hanem a következőképp: vegyük el azoktól akiknek van és adjuk oda NEKEM.

Nagyapámnak a szőlőskertjébe a Népköztársaság törvényei szerint 12 négyzetméteres présházat lehetett felhúznia. Pár házzal arrébb Fáskerti elvtársnak 120 négyzetméterest sikerült. Mert annyira k*rvára egyenlőek voltunk! Hát ezért nem tudunk Dániát játszani, mert teljesen mások a történelmi tapasztalataink.

És ne mentegesd a kommunistákat. Ha még maradt valami a protestáns munkaetikából akkor azt ők verték szét. Mi azt tanultuk tőlük, hogy ami mindenkié, az senkié. A csodálatos kádári években azt tanultuk meg, hogy a nevünkben jóemberkedő elvtársak minket lopnak meg. Hát bosszúból hazaloptuk a gyárakból ami mozdítható volt. Akkor tanultuk meg, hogy a szociális hálót sunyin ki lehet használni. Szemérmetlenül. Azért van még ma is 800 ezer ember, aki nem nyugdíjas és mégsem fizet egy fillért sem az egeszégügyi ellátásért. Más, kispénzű dolgozó emberrel fizetteti. Nekünk ez a történelmi tapasztalatunk.

És amikor a svédek, dánok túl voltak a háborús kedvteléseiken, békésen iparosodhattak, polgárosodhattak, gazdagodhattak, akkor mi még évszázadokig feudális, félfeudális viszonyok között tengődtünk.

De mondok egy másik példát. Nekünk itt a Kárpát medencében nem adatott meg kikerülni a háborús pusztításokat. Nyilván én másképp csináltam volna, de engem senki nem kérdezett. Tudod miért? Mert még nem is éltem. Mégis viselem minden következményét, ahogy te is. Ha akarom, ha nem. Nem úgy megy ám, hogy magam mögé csapok és ezzel a mozdulattal a múltat végképp eltörlöm. Voltak már ilyen fiúkák a történelemben, de 100 millió emberhalál lett a vége.

Szóval tudod, hogy a dánokat hogyan szállták meg a németek?

Van a Koppenhágai kikötőben egy sziget, amin egy pici erődben katonaság őrködött. 1940 április 9-én a norvégiai támadással egyidőben az erődben elvileg őrszolgálatot teljesítő ALVÓ katonák mellet a német csapatok elhajóztak és a dán királyt az ágyából rángatták ki aki 2 percen belül behódolt. Gratulálok a hős dán hazafiaknak. Na most hasonlítsd össze mondjuk az oroszok korabeli történelmi tapasztalatait a németek kedves támadásával kapcsolatban. Csodálkozol, hogy teljesen más következtetéseket vonnak le népek a történelmi múltjukból?

A gulággal kapcsolatban is miért csak a rosszra emlékezünk, miért nem lehet pozitívan gondolkodni?

Mondjuk ezt elmondhatnád annak az észt öregembernek, ha még él, akinek a 20 éves szőke kékszemű anyját a szovjet megszállás után egy félreértett munkahelyi kijelentés miatt elhurcolták és pár hét múlva a gulagra érkezett marhavagonban. Ott még aznap belökték egy barakkba, ahol köztörvényes bűnözők voltak bezárva éjjelre. Reggelre a nő már nem élt. Vajon mi történhetett? Vagy megnéznéd-e az arcát annak a fiatal baltinak aki elhatározta, hogy a SZU összeomlása után megkeresi dédszülei sírját a gulágon. Megtalálta őket a permafrosztból kiásva, olyan állapotban, ahogy elkaparták őket. Mintha a fagyasztóból vette volna ki őket.

Szóval leszel szíves ezt a woke baromságot megtartani magadban, mert fogalmad sincs miről beszélsz

okt. 4. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

#16 Ha minden nép csak a történelmi tapasztalataiból indulna ki, és azokkal magyarázná a saját tespedését, akkor Angliában még a mai napig a Stewartok uralkodnának, Franciaországban a Bourbonok, Ausztriában a Habsburgok stb. A sikeresebb társadalmak át tudják lépni a saját árnyékukat, a kevésbé sikeres vagy sikertelen társadalmak pedig nem. A spanyolokat sem hallottam Franco tábornok rémuralmára hivatkozni, amikor bevezették az ársapkákat. Rég volt, szörnyű volt, a ma emberét viszont nem korlátozhatja abban, hogy helyes döntéseket hozzon.


A finn oktatási rendszer is úgy alakult ki, hogy mertek lépni egy szép nagyot. Egy bátrat. Nem hivatkoztak arra, hogy száz meg kétszáz meg ezer évvel ezelőtt mi volt, hanem azzal foglalkoztak, ami akkor volt, és ami a jövő számára a legfontosabb.


Te nem azért nem akarod Vörös Bécs példáját - ha már Ausztria lett felhozva példaképp a kérdésben -, mert ilyen meg olyan történelmi tapasztalataid vannak. Hanem azért, mert nem akarod, hogy a többi embernek jó legyen. Persze neked sem lesz jó, mert ugyanabban a pöcegödörben élsz, mint akiket elgáncsolsz, de neked utóbbi a fontosabb. Hogy mekkora baromságot írtál a földrajzi tereléssel is, pont Ausztriában sokkal színvonalasabbak például az utak vagy a vasutak, sokkal mostohább körülmények között.


Az utolsó mondatoddal még jobban beégetted magad, kibújt a szög a zsákból, hogy a demokrácia olyan messze áll tőled, mint Sztálintól vagy Hitlertől. Hogy ma nem születnek Magyarországon helyes döntések, az az olyan emberek miatt van, mint TE.

okt. 4. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Sindelar ***** válasza:

Attól függ, mit veszünk osztrák, svájci vagy finn modellnek. Ezekben az országokban is elég sok modell működik.


Ausztria például kapásból egy szövetségi állam. A különböző tartományoknak nagyon széles önállóságuk van, saját kormánnyal, saját költségvetéssel, saját minisztériumokkal, így akár a központi kormánnyal ellentétes politikát is folytathatnak helyi szinten. Bécs állam például teljesen máshogy működik, mint Vorarlberg állam. Burgenland állam teljesen máshogy működik, mint Tirol állam.


A történelmi gyökereket én sem gondolom túlzottan fontosnak, mert a szövetségi rendszer Ausztriában is szinte egyik napról a másikra lett bevezetve, anélkül, hogy ennek komolyabb történelmi gyökerei lettek volna.


Svájcban például nagyon komoly múltja van a közvetlen demokráciának és a helyi népgyűléseknek. Van, amit például Budapest és Karácsony Gergely próbálnak átvenni, például a közösségi költségvetést. Svájcban ez már nagyon régóta működik, és világszerte egyre inkább egyre több városban bevett gyakorlat, hogy az emberek szavazhatnak arról, hogy a város mire költse el a rendelkezésére álló pénzt. Olyan országokban is terjed már ez a modell, ahol a közvetlen demokráciának azelőtt semmiféle gyakorlata nem volt. Romániában például, nagyon hasonló történelmi múlttal, mint Magyarország, már több városban és egész régóta működik a közösségi költségvetés. Nálunk még csak most bontogatja a szárnyait, és a többség nagyon ellene van, legszívesebben eltaposná, vagy egyáltalán nem érdekli. Romániával összehasonlítva, nagyon nem az a következtetés, hogy ezt a történelmi gyökerek határoznák meg, hanem inkább az, hogy a jelenkor embere az adott országban mire vevő és mire nem, mivel tömik a fejét, mit vesz be ebből és mit nem.


Magyarországon ezek a struktúrák azért nem alakulnak ki, mert a magyar ember nem vevő rá. Semmi igénye nincs arra, hogy részt vegyen bármiben is. Ezért bukott meg 2002-2006 között a Fidesz polgári körös mozgalma, mert ezeknek az embereknek semmi szándéka nincs bármit is hozzáadni a közélethez, csak azt várják, hogy a szájába rágják a propagandát, amit bemagolhatnak és szajkózhatnak. A Fidesz ezért le is tett erről az alulról építkező koncepcióról, mert látták, hogy a szavazóik olyanok, amilyenek. Nekik meg kell mondani, mit "gondoljanak", mert maguktól nem gondolnak a világon semmit. Ehhez képest hasonlítsd össze, mennyi önkéntes szervezet működik Bécsben. Magyarországon meg csak azt várja a birkája, hogy a szájába rágják a vezéreik a "varázsszavakat", amiket aztán visszaböföghetnek.


Nézd meg ezt az oldalt. Simán lehetne egy brainstorming oldal, rengeteg kezdeményezéssel, lakossági projekttel. Semmi ilyen nincs. Ezt a társadalmat a jelenkorban olyanná tették, amilyenné lett, és meg kell mondani, elég könnyen megadták magukat az emberek. Eközben azért egyes társadalmak nagyon nagy változásokon mentek keresztül, lásd az amerikai társadalmat mondjuk a '60-as évek óta, de Izland is például az egyik legzöldebb és legprogresszívebb ország, miközben az őseik, a vikingek végigdúlták Európát, és kivágták szinte az összes fát a szigeten. Ehhez képest nézz rá a mai Izlandra. Pedig a geotermikus energia kihasználására Magyarországnak is kiváló adottságai vannak. De ez a társadalom nem vevő rá, az a társadalom meg igen, miközben az ő őseik semmivel nem voltak kevésbé barbárok, mint a mieink.


Egy enervált, rezignált társadalom lettünk. A jelenlegi politikai "elitnek" pontosan ez volt a szándéka, és az ország könnyen meg is adta magát.

okt. 4. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Azért elég sok mindent átvettünk. A kapitalizmust átvettük, a többpártrendszert is, csak úgy tűnik, ez nem elég az üdvösséghez. A különbséget úgy tűnik, más dolgok jelentik. Hogy más dolgokat miért nem tudunk átvenni? Mert nem is akarjuk. Miközben az egész 21. század arról szól, hogy különböző kultúrák átvesznek egymástól olyan dolgokat, amelyek addig távol álltak tőlük. Az Egyesült Arab Emírségek alkalmazza a norvég modellt, és nem feléli az olajbevételeit, hanem befektetési alapot hozott létre belőle, ami akkor is fialni fog, amikor már nem lesz olaj. Egykori gyarmatok várják a befektetéseket olyanoktól, akiket korábban elüldöztek volna. Az USA-ban egyre többet "bezzeg Európáznak". Felgyorsultak az események, a telekommunikáció adott, már minden sikersztori könnyen eltanulható és átültethető, ahol van erre igény.
okt. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!